ÜST REKLAM

logo

reklam

Sohbet Köşesi: Hasan Yavaş AKP’NİN OYUNUN BİR PARÇASI OLMAK


Hasan Yavaş
deneme02@hotmail.com

 

CHP içinde birdenbire demokrasinin varlığı ve yokluğunun tartışılmaya başlanmış olmasını kavrayamayanınız var mıdır?

Peki ya Kemal Kılıçdaroğlu’nun Referandum sonrası açıklamasını anımsayanınız var mı?

Ne diyordu Kılıçdaroğlu?

‘’ YSK’nın oylama sonucunu etkilemesi ve ‘EVET’in kazandığını açıklamasının ardından binlerce insanı YSK önüne yığardık ama karşımızdaki güçlerin silahlandığını gördük ve çok büyük tehlikeler yaratacağı düşüncesiyle bu düşüncemizden vazgeçtik.’’

Aşağı yukarı bu anlamda anlaşılacak bir açıklama Sayın Kılıçdaroğlu’nun sözleri.

Durum gerçekten böyle miydi bilemiyoruz ama eğer böyleyse ortaya çıkan tablo YSK’nın iktidarın dümen suyunda bir açıklama yapmasından bile tehlikelidir.

Kılıçdaroğlu’nun bu bildikleri bu tehlikeyi Deniz Baykal’ın, Muharrem İnce’nin, Fikri Sağların, Selin Sayek Böke dahil hepsinin bildiğini kabul etmek gerekir.

Gerçekler bu denli karpuz gibi ortalıkta iken, ortada demokrasinin D’si bile kalmamış bir ülke rejim değişikliğine rampalaşmışken sizce CHP içinde birdenbire demokrasinin varlığı yokluğunun tartışılmaya başlanmış olmasını bilmem yeterince kavradınız mı?

Hem de başlatılan bu tartışma AKP ve sarayın hileli yöntemle ulaştığı amacına doğru ilk adımlarını atmaya başladığı sırada başlatılması size de ‘ne oluyor’ sorusunu sordurdu mu bilemem ama bizler bu işin içinde bir hinoğlu hinliğin olduğunu kesinlikle gördük ve olup bitenleri de biraz da kızarak ibretle izliyoruz.

Referandumun gerçek sonucunun %55 üzerinde ‘Hayır’ çıkmış olmasının yakası asla bırakılmamalıdır. Aksine, Hayır veren kitle tek bir vucut, tek bir ses olmak zorundadır. Sadece ‘HAYIR’ için birlikte örgütlenmelidir. Asla %55 ‘HAYIR’ dan vazgeçmemelidir.

Dün Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘’Suriye de, Irak’ta olup bitenler bizim milli güvenlik sorunumuzdur’’ demesi, önümüzdeki süreçte Türkiye’yi daha üst bir savaşın içine sokacağının işaretidir.

Artık bu saatten sonra, Başa geçen despotlar ve ona boyun eğen kalabalıklar ve gönüllü tutsaklar olarak yaşayamaz kimse. Çünkü daha fazlası yapılacak,  despot iktidar tarafından.

Artık düzeni kökünden değiştirmeyen irili ufaklı isyanlar ve kalkışmalar da çare olmak şöyle dursun kurşuna dizer despot iktidar.

‘’Tüm uygarlık tarihi bunların tekrarlarıyla dolup taşar.’’

‘’Demokrasi, eşitlik, adalet, (özgürlük) gibi yorumlanabilir kavramlar, içi doldurulmadığı (ki, tam zamanı) iyimserlikten öte oyalamadır.

Teoride dolu ama pratikte bomboş olmasını umursamayan bizimki gibi toplumlar, aymazlıklarının bedelini çok ağır öderler.’’

CHP’nin içinde yaşananlar bahane edilerek, toplum bir kez daha kendi rızasıyla diktaya boyun eğme sürecine sürükleniyor.

Marifet, yasa dışı yollarla iktidarda olanlara karşı, Başkanlık seçimine kadar kendine lider aramakla oyalanmak, topluma karşı suç işlemek, Cumhuriyete ihanettir.

Bize göre ise:

‘HAYIR’ oyu verenleri ayırım gözetmeksizin, AKP iktidarına karşı örgütlü bir güç olarak çıkartmak ancak çok büyük sınıfsal sonuçlar da beklemeden AKP iktidarını hizaya çekmek.

Daha ileri bir adım ise ancak,

Bu coğrafya da yaşayan Kürt ve Türkiyeli sosyalistler ile, ülkemizin öncü, demokrasi güçleriyle birlikte çözer ve çözecektir de.

 

 

Share
583 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...
 • ŞEKER BEYNİ DE BİTİRİYOR

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Şeker ve trans yağlarla yüklü Amerikan diyetinin sadece fiziki sağlığı değil beynimizi de olumsuz etkilediği belirlendi. Oregon State Üniversitesi uzmanları tarafından fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırma, şeker ve yağdan zengin diyetin bağırsak bakterilerini etkileyerek bilişsel esneklikte (cognitive flexibility) önemli kayıplara yol açtığını gösteriyor. Bilişsel esneklik, beynin iki farklı düşünceden diğerine geçme ve aynı anda iki farklı konuyu düşünme kabiliyeti olarak biliniyor. İnsanlarda bilişsel esneklik bozukluğu, ...
 • GELİN İNSANCIL DAVRANIP, EVRENSEL DÜŞÜNELİM

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Uzun zamandır Samandağ’ın da olup bitenleri sessizce seyrediyorum. Seçimden önce "Samandağ sevdası" havası esiyordu ! Şimdi menfaat havası esiyor! Şimdi durumu bir değerlendirelim. Samandağ’ın da neler oldu ne oluyor ?Birileri seçimden önce eski yönetime karşı cephe aldı, dernekler kurdu, komiteler, toplantılar düzenledi ve halkı toplayıp, kimisi vefadan kimisi de Samandağ sevdasından bahsetti. Seçime kadar sürdü bu düzenlemeler. Projelerde sunuldu. Şimdi seçim gitti, Sevda ve vefa bitti. Çatışmalar, sataşmalar ve hakaretler ba...
 • MİHRİCAN EVVEL TEMMUZ YALANI

  24 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Asaf Hişmi Mihrican Bayramı Farsların her zaman kutladıkları dini bayramlarıdır. Fars güneş yılının yedinci ayı olan Mihir ayının 16. Gününe rastlar. Yedi gün devam eder Mihir ayının 21’de son bulur. Mihrican Bayramı gece ile gündüzün eşit olduğu (Sonbahar ekinosu, Miladi takvimin 21 Eylül’lüne denk gelir. Temmuz ise Miladi takvimin yedinci ayıdır. Evvel temmuz denilen tarih, Fransız devriminin kuruluş tarihidir. Yani 14 Temmuz 1789 tarihinde Faransız devriminin başlangıç tarihidir. Fransızlar bu günü Ulusal bayram olarak kutlarlar. Bu...