ÜST REKLAM

logo

reklam

SOHBET KÖŞESİ: HASAN YAVAŞ


Hasan Yavaş
deneme02@hotmail.com

 

DERİN NEFES ALMAK, TEHDİT NEDENİ

Polis elinde telsiz işyerleri kontrolü yapıyor, işyeri çalışanlarından biri derin bir nefes alır, polis: Ne demek şimdi bu? Neden derin nefes aldın? Diye soruyor…

Ülkemizde ‘derin nefes almak’ devlete hakaret etme nedeni olmuş, AKP hükümeti Türkiyesi’nde…

Referandum sonuçlarından kesin emin değiller. Toplumsal rüzgarın HAYIR’dan yana estiğini gördüler ki, bu toplumsal tepkinin artmasından korkuyorlar. Ve bu korkunun bir sonucu olarak her şeyden korkar oldular.

Bir ilçenin AKP ilçe başkanı muhtarları çağırıp da diyorsa ki,

Projen hazır, paranda kaymakamlıkta, referandum bitsin köyünün yarıdan çoğu ‘evet’ çıksın hemen istediğin yapılacak. Yeter ki sen halkı ikna et, AKP ilçe başkanları il başkanları referandumu böyle kazanacaklarını düşünüyorlar.

Hükümet yetkilisi birleşmiş milletlere bir dilekçe ile ‘’adil yargılama yapmayacağız, işkence yapacağım’’  BM kararına uymayacağım diyen bir ülkede demokrasiden adaletten adil yargılamaktan söz edeceksin.

Demokrat olmak zor iştir. Demokratik olmak bir kültür işidir. Sosyal olmayı, toplumsal paylaşmayı, saygıyı, insan haklarını, adaleti, hukuk’a inanmayı zorunlu kılar  dahası demokratiklik bir yaşam biçimidir..

Osmanlı tarihinin en önemli belgelerinden biri olan bu metin, okunduğu yerden ötürü GÜLHANE FERMANI ve içeriğinden ötürü Tanzimat Fermanı adıyla da anılır. Yaklaşık üç sayfalık bir metin olan fermanda, devletin bir gerileme döneminde olduğu vurgulanmış, ama yapılacak yeniliklerle ve çıkarılacak yeni yasalarla (Kavanin-i cedide) bu durumdan kurtulunacağı müjdelenmiştir.

1 Temmuz 1839’da II.  Mahmut’un ölümü ve Abdülmecit’in tahta çıkmasından hemen sonra sadrazamlığa reform taraftarı Mehmet Hüsrev Paşa getirildi. Ağustos ayında yurda dönen Londra Büyükelçisi ve Hariciye Nazırı Mustafa Reşit Paşa, 17 yaşındaki Padişahı ikna ederek Tanzimat deklarasyonunu kabulünü sağladı. 3 Kasım 1839 günü Saray müştemilatı içerisinde yer alan Gülhane bahçesinde okunan (Padişah yazısı) ile Tanzimat-ı Hayriye (Hayırlı düzenlemeler) ilan edildi.

Padişahın üstünde kanun gücünün var olduğu ilk defa Tanzimat fermanıyla kabul edilmiştir (1839)

İşkence ve dayak ilk defa Islahat fermanı ile yasaklanmıştır (1856)

Eyalet sistemi ve Divan’ı Hümayun ilk defa II. Mahmut zamanında kaldırılmıştır.

Referandum anayasası diye sunulan ise gerici, yobaz, çağ dışı bir tekliftir,  ülkenin bir aileye teslimi anlamı taşımaktadır.

AKP ve Saray hükümetinin sonunu getirecek olan dış politikada girdiği Ortadoğu politikasına bakarsak iç politikadan daha beter…

Şöyle soralım: Ankara neden El Bab’da? ‘’PKK- ABD ittifakının Akdeniz’e uzanacak Kürt koridorunu engelleme ötesindeki niyeti nedir?’’

Efendiler efendiler, Ortadoğu da kimse aptal değil. Rusya bilerek, planlayarak El Bab’da vurduğu 3  Türk askeri çok açık, konuya ilişkin Türk Genel Kurmayının açıkladığı eveleme gevelemedir.

Rusya iki şey diyor; PKK ve PYD bizim terör örgütleri listemizde yok… İkincisi, fırsatçı politikalara bu topraklarda yer yok, bu ilk işaret, arkası gelir, vurur dağıtırım!

Bir tarafta Suriye’nin birliğinin bütünlüğünü Esad+Rusya+ İran. Ankara’nın tarafında: ÖSO ve diğer İŞİD benzer yapılar.

Suriye, Rusya’nın hakimiyetinde ve İran’ın desteğinde. Ankara’ya ancak, kendi politikaları çerçevesinde izin verir.

Rusya’nın Ankara’ya bağımlılığı sıfır. Ama Türkiye’nin yüzde yüz.

Sonra sen Moskova da üç ülke ile birlikte Esadı, Suriye’nin toprak bütnlüğünü kabul ettiğini kabul imza at sonra nasıl çark ederim yollarına bak.

Demezler mi adama? ‘’Savaşta ittifak politikasında yalpalama olmaz, yoksa karşı taraf sana ‘’ düşman’’ muamelesi yapar. Yaşadığımız budur!’’

Türkiye’yi yöneten siyasal iktidarın faşist akıl, Rusya ve İran ile Astana sürecinde  Suriye’nin ‘’Egemenlik ve Toprak Bütünlüğünü’’ garantörü görünümünde.

Öte yandan ADB’nin henüz balayı günleri süren yeni Başkan Trump’ın ne yapacağı meçhul. Bunun için küresel resimde Trump’ın ‘’iyi adamı’’, ABD kongresi, medyasının ‘’kötü adam’’ oynadığı, Rusya ve Çin ittifakını kırma hedefinin varacağı yerleri görmek lazım.

Yanılgıya düşmeyin. Suriye’de askeri el üstünlüğü olan Rusya’da Türkiye gibi Trum’ın  ne yapacağına bakıyor. Ankara’yı kendi planları içinde’’tutarken’’, Moskova’da ‘’zamana oynuyor’’.

Kısaca Türkiye iki arada bir derede ‘tost’’ olmakla karşı karşıyadır.

Biz AKP ve Sarayın iç ve dış politikasına HAYIR  diyoruz.

 

 

Share
566 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MEMLEKETTE HAK, HUKUK ADALET VAR MI?

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu üç kavram varsa, iyi yoldayız, başarı mutlak olacak. Bu kavramları Samandağ ilçesinde arayalım. Bizim ilçede var mı? Varsa, nerede saklanmışlar da bizler göremiyoruz? Ben bu yüce değerleri çok aradım. Merak ediyordum. Bulamadım. Örneğin; Şehir merkezinde bulunan ve davası 1991 yılından beri çözüm bekleyen Park sorununun yasa ve yönetmelik açısından beraber bakalım ‘’İlimiz Samandağ İlçesi Atatürk Mahallesinde kâin 1042,1998 ve 4241 sayılı parseller, Mahkeme kararlarıyla Park olarak ihdas edildi Hatay Valiliğinin 17.10.2018 tarih ...
 • KAPİTALİST SİSTEMDE ONUR, HAYSİYET VE ŞEREF; PARADIR

  15 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan / Sami Aslan İnsanlık Kapitalizm ile birlikte Basit yeniden üretimden (sanayi öncesi antik ve orta çağlardaki tarıma dayanan üretim) Geniş yeniden üretim  ( teknolojik sanayiye dayanan üretim) sistemine geçmiştir. Çok uluslu tekelci şirketler ve Bankalar sistemi olan KAPİTALİST sistem demek, GENİŞ YENİDEN ÜRETİM SİSTEMİ demektir. Geniş yeniden üretim demek yüzbinlerce işçi ile en son teknoloji kullanarak dağlar gibi yığılan matahlar (mallar) üretmek demektir. Dağlar gibi yığılan üretilmiş MATAHLAR’ın milli sınır...
 • ZEYTİNİN TARİHÇESİ VE FAYDALARI

  08 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Zeytin, çok yönlü bir kültür bitkisi olarak, Anadolu mutfak kültüründe binlerce yıldan bu yana birçok alanda kullanılır. Anadolu’da yaşayan eski medeniyetler, zeytin ve zeytinyağını, dini kutsamalarda, nazardan korunmada, birçok hastalığın tedavisinde kullanırlardı. Tüm dinlerde zeytin, bereket, barış, akıl, uzun ömür ve olgunluk gibi simgesel anlamlar taşır. Zeytin ağacı, ağır büyüyen, fakat oldukça uzun yaşayan bir ağaçtır. Gövdesi çürümeye karşı çok dayanıklıdır. Üstelik de ömrünü tamamladığında köklerinden yeni bir ağaç filizlenmekt...
 • YEMEĞİN AZI KARAR ÇOĞU ZARAR

  01 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Hz. Muhammed’in şu sözünü hiç aklımızdan çıkarmayalım: “ sofradan tam doymadan kalkınız.” Bu sözün değerini sağlıkçılar daha iyi bilir. Yemek yemekten anladığımız, karnımızı doyurmak anlamında midemizi doldurmaktır. Midelerimizi bir çöp kutusu gibi dolduruyoruz. Doygunluğa ulaştığında yani tam doluluk sağlandığında “doydum” diyoruz. Maalesef bunu destekleyen diğer olgu ise lezzet adı altında damak tadı dediğimiz, yediklerimizin tatlı, ekşi, acı,tuzlu olmasının ön plana çıkmasıdır.M.Ö.106 –M.Ö.43 yılları arasında yaşamış ...