ÜST REKLAM

logo

reklam

SOHBET KÖŞESİ: HASAN YAVAŞ


Hasan Yavaş
deneme02@hotmail.com

 

DERİN NEFES ALMAK, TEHDİT NEDENİ

Polis elinde telsiz işyerleri kontrolü yapıyor, işyeri çalışanlarından biri derin bir nefes alır, polis: Ne demek şimdi bu? Neden derin nefes aldın? Diye soruyor…

Ülkemizde ‘derin nefes almak’ devlete hakaret etme nedeni olmuş, AKP hükümeti Türkiyesi’nde…

Referandum sonuçlarından kesin emin değiller. Toplumsal rüzgarın HAYIR’dan yana estiğini gördüler ki, bu toplumsal tepkinin artmasından korkuyorlar. Ve bu korkunun bir sonucu olarak her şeyden korkar oldular.

Bir ilçenin AKP ilçe başkanı muhtarları çağırıp da diyorsa ki,

Projen hazır, paranda kaymakamlıkta, referandum bitsin köyünün yarıdan çoğu ‘evet’ çıksın hemen istediğin yapılacak. Yeter ki sen halkı ikna et, AKP ilçe başkanları il başkanları referandumu böyle kazanacaklarını düşünüyorlar.

Hükümet yetkilisi birleşmiş milletlere bir dilekçe ile ‘’adil yargılama yapmayacağız, işkence yapacağım’’  BM kararına uymayacağım diyen bir ülkede demokrasiden adaletten adil yargılamaktan söz edeceksin.

Demokrat olmak zor iştir. Demokratik olmak bir kültür işidir. Sosyal olmayı, toplumsal paylaşmayı, saygıyı, insan haklarını, adaleti, hukuk’a inanmayı zorunlu kılar  dahası demokratiklik bir yaşam biçimidir..

Osmanlı tarihinin en önemli belgelerinden biri olan bu metin, okunduğu yerden ötürü GÜLHANE FERMANI ve içeriğinden ötürü Tanzimat Fermanı adıyla da anılır. Yaklaşık üç sayfalık bir metin olan fermanda, devletin bir gerileme döneminde olduğu vurgulanmış, ama yapılacak yeniliklerle ve çıkarılacak yeni yasalarla (Kavanin-i cedide) bu durumdan kurtulunacağı müjdelenmiştir.

1 Temmuz 1839’da II.  Mahmut’un ölümü ve Abdülmecit’in tahta çıkmasından hemen sonra sadrazamlığa reform taraftarı Mehmet Hüsrev Paşa getirildi. Ağustos ayında yurda dönen Londra Büyükelçisi ve Hariciye Nazırı Mustafa Reşit Paşa, 17 yaşındaki Padişahı ikna ederek Tanzimat deklarasyonunu kabulünü sağladı. 3 Kasım 1839 günü Saray müştemilatı içerisinde yer alan Gülhane bahçesinde okunan (Padişah yazısı) ile Tanzimat-ı Hayriye (Hayırlı düzenlemeler) ilan edildi.

Padişahın üstünde kanun gücünün var olduğu ilk defa Tanzimat fermanıyla kabul edilmiştir (1839)

İşkence ve dayak ilk defa Islahat fermanı ile yasaklanmıştır (1856)

Eyalet sistemi ve Divan’ı Hümayun ilk defa II. Mahmut zamanında kaldırılmıştır.

Referandum anayasası diye sunulan ise gerici, yobaz, çağ dışı bir tekliftir,  ülkenin bir aileye teslimi anlamı taşımaktadır.

AKP ve Saray hükümetinin sonunu getirecek olan dış politikada girdiği Ortadoğu politikasına bakarsak iç politikadan daha beter…

Şöyle soralım: Ankara neden El Bab’da? ‘’PKK- ABD ittifakının Akdeniz’e uzanacak Kürt koridorunu engelleme ötesindeki niyeti nedir?’’

Efendiler efendiler, Ortadoğu da kimse aptal değil. Rusya bilerek, planlayarak El Bab’da vurduğu 3  Türk askeri çok açık, konuya ilişkin Türk Genel Kurmayının açıkladığı eveleme gevelemedir.

Rusya iki şey diyor; PKK ve PYD bizim terör örgütleri listemizde yok… İkincisi, fırsatçı politikalara bu topraklarda yer yok, bu ilk işaret, arkası gelir, vurur dağıtırım!

Bir tarafta Suriye’nin birliğinin bütünlüğünü Esad+Rusya+ İran. Ankara’nın tarafında: ÖSO ve diğer İŞİD benzer yapılar.

Suriye, Rusya’nın hakimiyetinde ve İran’ın desteğinde. Ankara’ya ancak, kendi politikaları çerçevesinde izin verir.

Rusya’nın Ankara’ya bağımlılığı sıfır. Ama Türkiye’nin yüzde yüz.

Sonra sen Moskova da üç ülke ile birlikte Esadı, Suriye’nin toprak bütnlüğünü kabul ettiğini kabul imza at sonra nasıl çark ederim yollarına bak.

Demezler mi adama? ‘’Savaşta ittifak politikasında yalpalama olmaz, yoksa karşı taraf sana ‘’ düşman’’ muamelesi yapar. Yaşadığımız budur!’’

Türkiye’yi yöneten siyasal iktidarın faşist akıl, Rusya ve İran ile Astana sürecinde  Suriye’nin ‘’Egemenlik ve Toprak Bütünlüğünü’’ garantörü görünümünde.

Öte yandan ADB’nin henüz balayı günleri süren yeni Başkan Trump’ın ne yapacağı meçhul. Bunun için küresel resimde Trump’ın ‘’iyi adamı’’, ABD kongresi, medyasının ‘’kötü adam’’ oynadığı, Rusya ve Çin ittifakını kırma hedefinin varacağı yerleri görmek lazım.

Yanılgıya düşmeyin. Suriye’de askeri el üstünlüğü olan Rusya’da Türkiye gibi Trum’ın  ne yapacağına bakıyor. Ankara’yı kendi planları içinde’’tutarken’’, Moskova’da ‘’zamana oynuyor’’.

Kısaca Türkiye iki arada bir derede ‘tost’’ olmakla karşı karşıyadır.

Biz AKP ve Sarayın iç ve dış politikasına HAYIR  diyoruz.

 

 

Share
642 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SİGARA İÇMEK YA DA İÇMEMEK

  13 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Eğitimci Sami ASLAN, hazırladı… Uzun yıllar sigara içtiği için akciğer kanseri riski zaten çok yüksek olan birinin “sigarayı bırakması” fazla bir şey ifade etmez. Sigarayı bıraktıktan ne 1-2 sene, ne de çok daha uzun seneler geçse bile kanseri riski asla “sıfırlanmaz”. Bu durumdaki hastaların bir kısmı KOAH’la ilgili öksürük, balgam, nefes darlığı şikâyetleri üzerine sigarayı bırakmış olabilirler. Sigaraya bağlı KOAH gelişen hastalarda akciğer kanseri riski, sigara içip de belirgin KOAH belirtileri olmayanlara nispeten çok daha yüksekti...
 • SİYASET DEĞİL ÜRETİM YAPIN!

  08 Kasım 2019 Ekonomi, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Merhaba saygı değer okurlar. Arayı çok açtık, Bahar bitti kış geldi. Mevsimler geçte olsa değişti. Ama bu aralar, Mevsimlerden çok insanlar çabuk değişiyor. Cenazeye gittiğimiz zaman, üç günlük dünya, iyilik yapana, iyilikle anılana ne mutlu deriz. Veya şu üç günlük dünyada, bir karış topraktan başka ne alacağız ki deriz. İnsan ameli ile anılır deriz. Herkes İyilik Ve Ahiretten Dem Tutar! Ama hiç kimse bunu uygulamaz. Hiç birimiz! Herkes kendi menfaati doğrultusunda hareket eder. Kardeş, kardeşini, Baba Evladını, Evlat Baba Annesini ...
 • YAŞAMIN TEMELİ TOHUM VE TARIM

  08 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Türkiye’de bir çok konuda olduğu gibi açlık konusunda da net, güvenilir veriler yok. Ancak yaşanan ekonomik sorunlar, halkın alım gücünün zayıflaması ile tahminen nüfusun yüzde 20’si yoksul kabul ediliyor. Yoksul nüfus oranı kırsal bölgelerde daha yoğun. Yaşamın temeli gıda,gıdanın temeli ise tohum ve tarımdır. Tarımdaki sorunları çözmeden gıda sorununu çözmek mümkün değil. Türkiye, sahip olduğu tarım potansiyeli, biyoçeşitliliği ile, dünyada en son açlık ve yoksulluk sorunu yaşayacak ülke konumundadır. Yanlış tarım politikaları ile,...
 • “AİLE İÇİNDE YEMEK SEÇEN, ÇOCUK İÇİN OLUMSUZ MODELDİR”

  08 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Sağlık, Üst Haberler, Yerel

  Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Oyun ve Aile Terapisti Pedagog Onur CAN ÖNCÜL, çocuklarda yemek yeme sorununa değindi. ‘Beslenme bir canlının gelişimi için gerekli olan doğal ihtiyaçlardan bir tanesidir’ diyen ÖNCÜL, yemek yemeyle ilgili problemlerin genellikle ilk çocukluk döneminde başladığı hatırlatmasında bulundu. “Beslenme ortamı” sağlıksız olduğu zaman çocuğun bu durumdan olumsuz bir şekilde etkileceğine işaret eden Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Oyun ve Aile Terapisti Pedagog Onur CAN ÖNCÜL, konuşmasının devamında, “bu doğal ihtiyaç...