ÜST REKLAM

logo

reklam

SOHBET KÖŞESİ: HASAN YAVAŞ


Hasan Yavaş
deneme02@hotmail.com

 

hasan yavaş

 

YOBAZLARIN ZİRVESİ BURAYA KADARDIR.

Şu hali ile CHP, rejim değişikliğine karşı mücadelenin öncü gücü durumundadır. Bütün iç sorunlarına, liberallerin, etnikçilerin ve fraksiyoncuların bütün müdahalelerine rağmen tarih, CHP’yi bu misyona mecbur etmiştir.

CHP Milletvekili sözcüleri kendi anlayış ve parti politikaları gereği anayasa komisyonunda ve meclis genel kurulunda koydukları duruş ve konuşmalar her birinin ki tarihsel doküman anlamındadır.

Ancak, büyük bir olasılıkla, referanduma gidilecek ve halka ‘EVET Mİ?’’ , ‘HAYIR, MI’ diye sorulacak. Anlayacağınız hayır yönünde mücadele sokakta devam edecek.

Anayasa teklifi referandum yoluna koyan AKP’nin gelebileceği en son zirve buraya kadardı. Bu, zirveden, b u oyunun düşüşün de çok büyük bir olasılıkla referandum da bozulacak, düşürülecek. hayır’lar, evetleri boğacak zirve sona erecektir.

Çok zor olacak,  yurtseverler kan ter içinde kalacak. Belki, Sosyalistler, ilericiler, demokratlar ağır bedeller ödeyecek durumda kalacaktır.

Aklını ve vicdanını ve izanını da kaybetmemek için başka çıkışı yoktur. Yurttaş olmanın yurtsever olmanın gereği, anayasa ya HAYIR demek için çalışmak gerektiriyor.

Gönüllülük,

Sorumluluk yurtseverlik bilinci ile.

‘’AKP, siyaseti ve ekonomisiyle başarısızdır; daha ne olsun; ülkeyi- olağanüstü hal- OHAL desteği ile yönetebiliyor!’’

Oysa bu toplum namusuna düşkündür.

Bu toplum Cumhuriyet bağlıdır.

Bu toplum laiktir.

Bu toplum Adalet duyarlılığına sahiptir.

Bu toplum rüşvet ve yolsuzluk konusunda duyarlıdır.

15 yıldır ülkeyi yöneten AKP-Saray iktidarı, ‘’DÖVİZ HESABI OLAN TERÖRİSTE EŞİTTİR’’ diyecek noktasına gelmişse gerisini siz düşünün yoruma ne hacet!  Ülkeyi yönetenler böylesine söz edince olan, bedelini yüksek enflasyon ve işsizlikle toplum ödüyor.

AKP dökülüyor aslında. Aslında ayakta duracak durumda değil.

Her şeyi bırakıp işi ‘başkalık’ı her şeyin çözümü olarak öne sürmüşler ama işin aslı çok daha başka…

Başarısızlıklarını, beceriksizliklerini, AKP’nin yediden yetmişe, haklarında çoğu belgeli iddiaların üstünü örtmek, sosyalist devrimci bütün ilericileri, demokratları, sıradan temel hak ve özgürlük talebi eden yurttaşların sesini kesmek için başkanlığa sığınıyorlar.

Başkanlık hadisesi budur.

Şimdi bir de öncelikle dile getirmek istediğim şudur.

Sıradan vatandaşlar diyor ki, ‘’hiç mi iyi bir şey yapmadı’’

2017- 23 Ocak Pazartesi günü saat 21:09, itibariyle cevap verelim. (Samandağ’da da çok söylenen o sihirli sözcük ‘’Başkan hiç mi güzel, iyi bir şey yapmadı mı?’’.)

Sağlık konusunda, herhangi bir hastaneden, 182 nolu telefondan randevu alırsanız ücretli, doktor seçiminde profesör giderseniz ücreti farklı, doçente veya uzmana hatta aile doktorunuza giderseniz ücreti farklı, emekliler için bazı ücretler alınmıyor bununla mı övünelim?

Eczanelerde son yaşanılan ilaç fiyatlarındaki artışı beklentisi ile ilaç dağıtım depolarının varolan ilaçların saklandığ ve hastaların ilaç bulamadığı dolayısıyla tedavi olamadığı… Neresine sevinilir bir düşünün?

AKP Erzurum milletvekili türbanlı bayan, anayasa değişimini ‘’yüz yıllık prangadan kurtulma’’ olarak tanımlarken, ‘’Cumhuriyet reklam arasıdır’’ deyip bugünü Osmanlıya yapıştıran yeni Osmanlıcı kafalara mı gülelim kahkahalarla?

Mustafa Kemal ve ‘’İnönü dönemini yalan yanlış top ateşine tutuyorlar. Ülke, ucuzluğun bin bir örneğini yaşıyor, ne fikir ne tarih namusu var.’’

Bilerek, ‘’olayları kendi tarihsel bağlamında değerlendirmeyi’’ yapmıyorlar.

Bu hainlik değil de nedir?

Yabancı gazeteciler ülkeye sokulmuyor, ülkemizde ki gazeteciler içeri tıkılıyor.

Nazım Hikmet’in dediği gibi.

‘’ Sana düşman, bana düşman, düşünen insana düşman, vatan ki bu insanların evidir, sevgilim, onlar vatana düşman’’

Övünelim hadi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığı ve tartışmaya açtığı yeni müfredat içeriği ile ilişkili görüşleri okuyanınız ille ki vardır.

Mesela ‘’ortaöğretim Türk Kültür ve Medeniyet tarihi’’ dersinde bilim eğitim başlığı altında öğretilecekler sayılıyor: Tekke ve Zaviye, Sahnıseman, darülmuallimat, Darülfünun, Enderun…

Bu kadar yeter dediğinizi işitiyorum.

Yollar, köprüler, tüneller, viyadükler yapmış.

Yahu millet aş iş istiyor köprüyü mü tüneli mi asfalt mi yesin…

Üstelik geçen gidenden para alıyorsunuz?

Bunu mu alkışlayalım?

Oysa herkes işini gücünü bırakıp, derdinde, endişesinde, kaygısında olduğumuz, son barikatta, Cumhuriyet’te direnmeye kararlı olduğumuzu gösterelim. Düşmana inat, dosta da…

Bağışlayın! Belki de ülkemizde, demokrasinin temel değerlerinin en çok körleştirilen yerden biride Samandağ’dır. Ülke nasıl ki, ilkellik ve bilgisizlik döneminden geçiyor, bilin ki Samandağ iki kez geçiyor.

Neyse Samandağ öyle, pencerede çamaşır asan Ayşe ablaya’’Günaydın Ayşe hanım nasılsın, beyefendi çıktılar mı?’’ der gibi iki sözle konuşulacak bir konu değildir. Ama sözümüz olsun Samandağ’ı da konuşalım yakın zamanda.

Mustafa Kemal’e ve dönemine çamur atmanın da, Cumhuriyet saldırmanın modası geçti, Erdoğan’a methiye düzemezsiniz artık. O da bitti.

Dayanmaktan ve direnmekten başka seçeneğimiz yoktur.

 

 

Share
635 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MEMLEKETTE HAK, HUKUK ADALET VAR MI?

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu üç kavram varsa, iyi yoldayız, başarı mutlak olacak. Bu kavramları Samandağ ilçesinde arayalım. Bizim ilçede var mı? Varsa, nerede saklanmışlar da bizler göremiyoruz? Ben bu yüce değerleri çok aradım. Merak ediyordum. Bulamadım. Örneğin; Şehir merkezinde bulunan ve davası 1991 yılından beri çözüm bekleyen Park sorununun yasa ve yönetmelik açısından beraber bakalım ‘’İlimiz Samandağ İlçesi Atatürk Mahallesinde kâin 1042,1998 ve 4241 sayılı parseller, Mahkeme kararlarıyla Park olarak ihdas edildi Hatay Valiliğinin 17.10.2018 tarih ...
 • KAPİTALİST SİSTEMDE ONUR, HAYSİYET VE ŞEREF; PARADIR

  15 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan / Sami Aslan İnsanlık Kapitalizm ile birlikte Basit yeniden üretimden (sanayi öncesi antik ve orta çağlardaki tarıma dayanan üretim) Geniş yeniden üretim  ( teknolojik sanayiye dayanan üretim) sistemine geçmiştir. Çok uluslu tekelci şirketler ve Bankalar sistemi olan KAPİTALİST sistem demek, GENİŞ YENİDEN ÜRETİM SİSTEMİ demektir. Geniş yeniden üretim demek yüzbinlerce işçi ile en son teknoloji kullanarak dağlar gibi yığılan matahlar (mallar) üretmek demektir. Dağlar gibi yığılan üretilmiş MATAHLAR’ın milli sınır...
 • ZEYTİNİN TARİHÇESİ VE FAYDALARI

  08 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Zeytin, çok yönlü bir kültür bitkisi olarak, Anadolu mutfak kültüründe binlerce yıldan bu yana birçok alanda kullanılır. Anadolu’da yaşayan eski medeniyetler, zeytin ve zeytinyağını, dini kutsamalarda, nazardan korunmada, birçok hastalığın tedavisinde kullanırlardı. Tüm dinlerde zeytin, bereket, barış, akıl, uzun ömür ve olgunluk gibi simgesel anlamlar taşır. Zeytin ağacı, ağır büyüyen, fakat oldukça uzun yaşayan bir ağaçtır. Gövdesi çürümeye karşı çok dayanıklıdır. Üstelik de ömrünü tamamladığında köklerinden yeni bir ağaç filizlenmekt...
 • YEMEĞİN AZI KARAR ÇOĞU ZARAR

  01 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Hz. Muhammed’in şu sözünü hiç aklımızdan çıkarmayalım: “ sofradan tam doymadan kalkınız.” Bu sözün değerini sağlıkçılar daha iyi bilir. Yemek yemekten anladığımız, karnımızı doyurmak anlamında midemizi doldurmaktır. Midelerimizi bir çöp kutusu gibi dolduruyoruz. Doygunluğa ulaştığında yani tam doluluk sağlandığında “doydum” diyoruz. Maalesef bunu destekleyen diğer olgu ise lezzet adı altında damak tadı dediğimiz, yediklerimizin tatlı, ekşi, acı,tuzlu olmasının ön plana çıkmasıdır.M.Ö.106 –M.Ö.43 yılları arasında yaşamış ...