ÜST REKLAM

logo

reklam

SOHBET KÖŞESİ: HASAN YAVAŞ


Hasan Yavaş
deneme02@hotmail.com

hasan yavaş

CUMHURİYET’TE SAHİP ÇIKMAK HEPİMİZİN GÖREVİDİR

Kış uykusuna yatıyorum. Baharda gelirim. Demek yok. Ok yaydan cıkmış, TBMM- parlamento namusunu ve şerefini, ettikleri yemin gereği görevinin gereğini yapmamıştır. Asıl amaçları rejim değişikliği olan AKP ve saray anayasa değişikliği TBMM genel kurulundan geçirdiler.

Artık bu diktatör belgesi oylaması, halka sunulacak, bir referandum ile yapılacak.

İş bize/ hepimize düşüyor.

Çünkü referandum oylaması Başkanlığa geçit verirsek karşımıza üç çatışma alanı çıkacak.

Etnik (Türk Kürt), dini (Alevi- Sünni) ve kültüreldir.

(Muhafazakâr-modernist)

Bu üç çatışma alanının her birinde Recep Tayyip Erdoğan şahsen ve şuanda oluşan AKP-MHP koalisyonu, sayısal çoğunluğu ve ‘’merkezi’’ temsil ediyorlar. Çatışma konusuna göre bu koalisyona başka desteklerde gelecektir.

Ancak bugün yaşanılanlar yanı AKP saray iktidarının yağmaya çalıştığı Başkanlık adı altında rejim değiştirmek isteği AKP ve MHP tabanını da aşan bir durumdur ki, AKP ve sarayın yer yer dile getirdikleri ‘’İç Düşman’’ ile kenetlenebiliyorlar. Ancak anayasa – başkanlık oylamasında her  iki koalisyon kuran AKP VE MHP’nin tabanını aşıyor,başka güçler yardım etse de..

Alevi konusunda da Sünni çoğunluğun etnik farkları aşan bir ittifaka nasıl hemen girdiğini geçmişte birçok kez gördük.

Toplumun takriben üçte ikisi kendini muhafazakâr olarak tanımlıyor. AKP sözcüleri, iki yüz yıllık modernleşme çabalarının hesabını sorma, aslına dönme ve medeniyet değiştirme temalarını işlerken, bu muhafazakâr çoğunluğun bu yönde mobilize edileceği güveniyle davranıyorlar.

Recep Tayyip Erdoğan’a en az on –on iki yıl daha iktidarda kalma olanağı vermesinin yanında, daha uzun bir dönem de muhafazakâr- milliyetçi şeflerin seçileceği güveniyle bu tek adam ve devlet partisi iktidarı rejimini dayattılar, dayatıyorlar.

Toplumsal bölünme ateşini de körüklemiş oluyorlar.

Asla unutmayacağımız bir konu da, AKP Ve saray toplumun büyük bir bölümünü insanlıktan çıkarmaya varan kötülüklerini her birini hemen herkes tatmıştır.

O zaman NAMUSUMUZ CUMHURİYETİ korumak için inadımızdan, direncimizden vazgeçmemeliyiz.

Konuşarak, yazarak, resmederek, şarkı söyleyerek, her biçimde.

Referandum parlamenter sistemi, 150 yıl öncesinden bile geri götüren bir kara sayfa’ya HAYIR!

Ne ilginç bir ülkeyiz. Karnı toklar, sırtı pekler emekçiler için ne düşünmektedirler.

Yalan üstüne yalan yaptıkları budur. Aylardır ne esnafın ne işçinin ne işsizin yaşamında iyileşme- düzelme adına en ufak bir ilerleme yok. Umut var mı desek, o da yok.

Referandum da toplumun tüm kesimlerini HAYIR bu gün düne göre daha bir anlam kazanmış, derinleşmiş ve bu nedenle de Rejim değişikliğini parlamentodan geçirip toplumun önüne koyulacak bu nedenle aciliyet ve zorunluluk haline gelmiştir.

AKP iktidarı bir demogoji iktidarıdır.

AKP iktidarı demokrasi sosyalizm düşmanıdır.

Sağlığa zararlı bir iktidardır ve gönderilmelidir

Nasıl mı?

REFERANDUMDA HAYIR DİYEREK

 

Share
560 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MEMLEKETTE HAK, HUKUK ADALET VAR MI?

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu üç kavram varsa, iyi yoldayız, başarı mutlak olacak. Bu kavramları Samandağ ilçesinde arayalım. Bizim ilçede var mı? Varsa, nerede saklanmışlar da bizler göremiyoruz? Ben bu yüce değerleri çok aradım. Merak ediyordum. Bulamadım. Örneğin; Şehir merkezinde bulunan ve davası 1991 yılından beri çözüm bekleyen Park sorununun yasa ve yönetmelik açısından beraber bakalım ‘’İlimiz Samandağ İlçesi Atatürk Mahallesinde kâin 1042,1998 ve 4241 sayılı parseller, Mahkeme kararlarıyla Park olarak ihdas edildi Hatay Valiliğinin 17.10.2018 tarih ...
 • KAPİTALİST SİSTEMDE ONUR, HAYSİYET VE ŞEREF; PARADIR

  15 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan / Sami Aslan İnsanlık Kapitalizm ile birlikte Basit yeniden üretimden (sanayi öncesi antik ve orta çağlardaki tarıma dayanan üretim) Geniş yeniden üretim  ( teknolojik sanayiye dayanan üretim) sistemine geçmiştir. Çok uluslu tekelci şirketler ve Bankalar sistemi olan KAPİTALİST sistem demek, GENİŞ YENİDEN ÜRETİM SİSTEMİ demektir. Geniş yeniden üretim demek yüzbinlerce işçi ile en son teknoloji kullanarak dağlar gibi yığılan matahlar (mallar) üretmek demektir. Dağlar gibi yığılan üretilmiş MATAHLAR’ın milli sınır...
 • ZEYTİNİN TARİHÇESİ VE FAYDALARI

  08 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Zeytin, çok yönlü bir kültür bitkisi olarak, Anadolu mutfak kültüründe binlerce yıldan bu yana birçok alanda kullanılır. Anadolu’da yaşayan eski medeniyetler, zeytin ve zeytinyağını, dini kutsamalarda, nazardan korunmada, birçok hastalığın tedavisinde kullanırlardı. Tüm dinlerde zeytin, bereket, barış, akıl, uzun ömür ve olgunluk gibi simgesel anlamlar taşır. Zeytin ağacı, ağır büyüyen, fakat oldukça uzun yaşayan bir ağaçtır. Gövdesi çürümeye karşı çok dayanıklıdır. Üstelik de ömrünü tamamladığında köklerinden yeni bir ağaç filizlenmekt...
 • YEMEĞİN AZI KARAR ÇOĞU ZARAR

  01 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Hz. Muhammed’in şu sözünü hiç aklımızdan çıkarmayalım: “ sofradan tam doymadan kalkınız.” Bu sözün değerini sağlıkçılar daha iyi bilir. Yemek yemekten anladığımız, karnımızı doyurmak anlamında midemizi doldurmaktır. Midelerimizi bir çöp kutusu gibi dolduruyoruz. Doygunluğa ulaştığında yani tam doluluk sağlandığında “doydum” diyoruz. Maalesef bunu destekleyen diğer olgu ise lezzet adı altında damak tadı dediğimiz, yediklerimizin tatlı, ekşi, acı,tuzlu olmasının ön plana çıkmasıdır.M.Ö.106 –M.Ö.43 yılları arasında yaşamış ...