ÜST REKLAM

logo

reklam

SOHBET KÖŞESİ: HASAN YAVAŞ


Hasan Yavaş
deneme02@hotmail.com

hasan yavaş

NE DEMEK HAYIR?

Çok açık artık, AKP iktidarı ve sarayın derdi Anayasa değiştirmek falan değildir.

Kahroldukları dertleri Recep Tayyip Erdoğan’ı diktatör yapmaktır. Çok söyledik. Çok yazdık. Haykırdık sokaklarda sesimiz çıktığı kadar.

Dedik ki, 12 Eylül’ün ürünü olan 1982 Anayasası olağanüstü koşullarda hazırlandı ve olağanüstü koşullarla halkoyuna sunularak % 95’lere varan bir oranla kabul edildi. Çünkü 12 Eylül faşistleri kitlelerin üzerinde tam anlamıyla bir korku yaratmışlar yığınların HAYIR demelerine de fırsat vermemişlerdi. Dolayısı ile korku yaratarak aldıkları oyların sonucundan da beşi bir yerde generaller övünç duyan açıklamalar yaparak övünmüşlerdi.

Türkiye Sosyalist işçi Partisi olarak bizler HAYIR oyu kampanyası açmış birçok sandığa parti amblemli bildiriler koyarak Anayasa’ya hayır demiştik. Bu kampanya sonrası ise pek çok sayıda partili arkadaşımız tutuklanmış ve işkence görmüşlerdi.

12 Eylül 1980 Faşist generallerden iki üç kat daha tehlikeli bir sürecin son kulvarı Çarşamba günü tekrar TBMM genel kurulunda görüşmeye başlanacak Anayasa değişiklik görüşmeleri, Meclis genel kurulundan geçerse de iki üç ay içinde referandumla halka gidilecek.

Hile ve hurdayla önce meydanı boşaltıp, sonra da boş bulduğu meydanda tek başına cirit atmak istiyor saray.

Şuna bakın!

Yobaz gerici, ortaçağ karanlık kafalar, Lise biyoloji müfredatından ‘’Hayatın başlangıcı ve Evrim’’ ünitesini çıkarma gafletini tartışmaya açtı. Bu, İslam felsefesi açısından da, İslamcı çerçevede dahi izahı yoktur.

‘’Çünkü İslam düşünce dünyasında MUNTEZİLE’den başlayarak Abbası dönemine kadar geriye giden evrimci bir yaratılış kavrayışı vardır.

‘’Müslüman evrimciler’’, ne Kur’an, ne de hadislerde Allah’ın evreni ne zaman ve nasıl yarattığına dair açık seçik bilgi bulunmamasının rahatlığıyla yüzyıllar öncesinde DARWİN’e taş çıkartacak görüşler ileri sürmüşlerdir.

İslam Felsefesi’ni bilen az çok teoloji bilgisi olanlar bilir ki, Nazzam (9’uncu yüzyıl), ‘’Çekirdek varlık’’tan türlerin ortaya çıktığını söyler.

Cahiz (9’uncu yüzyıl),’’ Kompleks canlı türlerinin basit canlıların transformasyonuyla oluştuğunu, ‘’tabii seleksiyon’’ un türleşmeyi belirlediğini ileri sürer.

İbn Miskeveyh (10’uncu yüzyıl) maden, bitki, hayvan ve insan alemleri arasında ‘’geçiş veya ara türler’’ olduğundan dem vurur.

Ibn Tufey (12’nci yüzyıl), Hayatın başlangıcını, doğadaki bazı madde ve gazların kimyasal bileşiminin evrimleşmesiyle açıklar.

Mevlana Celaleddin-i Rumi (13’üncü yüzyıl), ‘’Cemadattandım (cansızlar), öldüm, nebat (bitki) oldum; Nebatken öldüm, hayvan zuhur ettim; Hayvanken de öldüm, insan oldum’’ der.

Daha da İslam âlimlerini örneklerini uzatabilir belgeleyebiliriz.

Tüm bunların özü şudur: Varoluş, Allah’ın yaratılmasıyla başlamış olsa da evrim süreciyle devam etmiştir. Çok ilginçtir ki bu, bizim dinbaz cühelanın bugün lanet kusup adını Lise müfredatından kazımaya çalıştığı DARWİN’ın de aslında benimsediği temel pozisyondur!

Dindar bir Protestan olan DARWİN, ‘’evrimin babası’’ sayılmasına yol

açan kitabı ‘’TÜRLERİN KÖKENİ’’ni şu cümlelerle sonlandırır:

‘’Yaradanın başlangıçta bütün özünün birkaç ya da bir biçime üfürdüğü yaşamı böyle anlayan ve böylesine basit bir başlangıçtan en güzel, en olağanüstü biçimlerin türemiş ve türemekte olduğunu kavrayan bu yaşam görüşünde gerçekten yücelik vardır.’’

Na hazin bir durum!

Yaptıkları, esas itibarıyla, şimdilerde en çok IŞİD’le , yani El Bab’da çarpıştıkları tedhiş örgütüyle özdeş bir anlayış olan selefliğe müfredata geçirmek!..

Sadece bu nedenle AKP’nin dayattığı Anayasa değişikliğine HAYIR demek namuslu bir yurttaşlık görevidir.

Bin kez, yüz bin kez , milyon kez hayır!!!

 

 

Share
614 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SİGARA İÇMEK YA DA İÇMEMEK

  13 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Eğitimci Sami ASLAN, hazırladı… Uzun yıllar sigara içtiği için akciğer kanseri riski zaten çok yüksek olan birinin “sigarayı bırakması” fazla bir şey ifade etmez. Sigarayı bıraktıktan ne 1-2 sene, ne de çok daha uzun seneler geçse bile kanseri riski asla “sıfırlanmaz”. Bu durumdaki hastaların bir kısmı KOAH’la ilgili öksürük, balgam, nefes darlığı şikâyetleri üzerine sigarayı bırakmış olabilirler. Sigaraya bağlı KOAH gelişen hastalarda akciğer kanseri riski, sigara içip de belirgin KOAH belirtileri olmayanlara nispeten çok daha yüksekti...
 • SİYASET DEĞİL ÜRETİM YAPIN!

  08 Kasım 2019 Ekonomi, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Merhaba saygı değer okurlar. Arayı çok açtık, Bahar bitti kış geldi. Mevsimler geçte olsa değişti. Ama bu aralar, Mevsimlerden çok insanlar çabuk değişiyor. Cenazeye gittiğimiz zaman, üç günlük dünya, iyilik yapana, iyilikle anılana ne mutlu deriz. Veya şu üç günlük dünyada, bir karış topraktan başka ne alacağız ki deriz. İnsan ameli ile anılır deriz. Herkes İyilik Ve Ahiretten Dem Tutar! Ama hiç kimse bunu uygulamaz. Hiç birimiz! Herkes kendi menfaati doğrultusunda hareket eder. Kardeş, kardeşini, Baba Evladını, Evlat Baba Annesini ...
 • YAŞAMIN TEMELİ TOHUM VE TARIM

  08 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Türkiye’de bir çok konuda olduğu gibi açlık konusunda da net, güvenilir veriler yok. Ancak yaşanan ekonomik sorunlar, halkın alım gücünün zayıflaması ile tahminen nüfusun yüzde 20’si yoksul kabul ediliyor. Yoksul nüfus oranı kırsal bölgelerde daha yoğun. Yaşamın temeli gıda,gıdanın temeli ise tohum ve tarımdır. Tarımdaki sorunları çözmeden gıda sorununu çözmek mümkün değil. Türkiye, sahip olduğu tarım potansiyeli, biyoçeşitliliği ile, dünyada en son açlık ve yoksulluk sorunu yaşayacak ülke konumundadır. Yanlış tarım politikaları ile,...
 • “AİLE İÇİNDE YEMEK SEÇEN, ÇOCUK İÇİN OLUMSUZ MODELDİR”

  08 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Sağlık, Üst Haberler, Yerel

  Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Oyun ve Aile Terapisti Pedagog Onur CAN ÖNCÜL, çocuklarda yemek yeme sorununa değindi. ‘Beslenme bir canlının gelişimi için gerekli olan doğal ihtiyaçlardan bir tanesidir’ diyen ÖNCÜL, yemek yemeyle ilgili problemlerin genellikle ilk çocukluk döneminde başladığı hatırlatmasında bulundu. “Beslenme ortamı” sağlıksız olduğu zaman çocuğun bu durumdan olumsuz bir şekilde etkileceğine işaret eden Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Oyun ve Aile Terapisti Pedagog Onur CAN ÖNCÜL, konuşmasının devamında, “bu doğal ihtiyaç...