ÜST REKLAM

logo

reklam

Sohbet Köşesi: Hasan Yavaş


Hasan Yavaş
deneme02@hotmail.com

 

 

BİZ ÇOK İYİ BİLİRİZ ÇOK

Mart ayı ilginç bir aydır, ilginç olduğu kadar, dökülüp dağılanın dirilen ayıdır.

AKP ve MHP’nin neyi yırtarlarsa yırtsınlar sonları yakındır ‘Kül Yekün’ yok olup gideceklerdir.

Mart ayında ekilen, ülkemizin her karış toprağında boy verecektir 16 Nisan’dan bir gün sonra…

Yazılı ve yazısız, sadece devrimcilerin bilincinde, K. Maraş’larda, Sivas’larda, Çorum’larda kitle katliamları gerici, sağcı, yobaz iktidarların eseridir. Onlardan bir tanesi de MHP’dir. O dönemin milliyetçi, şoven, gerici yobaz yöneticileri her iki parti, AKP’nin de MHP’nin de içinde bu yöneticilerin bulunduğunu biliyoruz.

‘’Milliyetçiler cinayet işlemez’’ diye kurtların sırtını sıvazlayanlarda fazla bir değişiklik yoktur bugünde.

Emperyalist odaklarla 15 yıldır bu denli içli dışlı politikalar sürdürerek, ülkenin kaynaklarını yabancı sermayeye peşkeş çeken AKP bugün düştüğü acze bakın?

Uluslar arası teamülleri, diplomatik ilişkileri davranışın ne olduğunu, üstelik altına Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası olan belgeler varken, bu gerçekleri bile bile bakanları Hollanda’ya gidin talimatı veren kimse ve de hangi akla böyle bir talimat vermişse hesabını onların vermesi gerekir, bizim değil.

Şunu yapacağız bunu uygulayacağız diyorsunuz atın o adımları da görelim?

Deyin ki, İncirlik Hava üssünde Alman askerleri ve uçakları var ‘’Size yaptırım uyguluyorum çıkın buradan’’ dersiniz olur biter tabii yapabiliyorsanız buyurun yapın!

Hayır!

Bunların hiç birini yapamayacaksınız!

Yol yordam bilmeden, tarih diye bir kavramı zaten tanımayan, ‘Ağaç altı Kültürünüzle Avrupa’da krallıkların yıkıldığını söyleyeceksiniz, gerçekte ise Avrupa Krallığı’nın geçersiz hale gelmesinin üzerinden 2 Yüz yıl geçmiş kimi kandırıp yalan söylüyorsunuz?

Ve Avrupa’nın hiçbir ülkesinde, sizin gibi, geriye doğru, eski krallıkların gelmesi için halk oylamasına gitmeyeceği gibi aklının ucundan bile geçiremez.

Din baskısı, tehdit, yalanla kitleleri peşinden sürükleyen AKP’nin başında ki heyet, ‘Devlet geleneklerini ayaklar altına alındığı, en kirlisinden yalanlarla, ırkçılık, dini inançlar kaşınarak içerdeki seçimleri kurtarmak uğruna yaratılan krizin, halklara ödetilecek ağır bedeller…’

Çok değil bundan dokuz ay önce 80 milyon yurttaşımıza Avrupa’ya vizesiz girme müjdesi veren Dışişleri Bakanının, bizatihi diplomatik pasaportla bile Avrupa’ya gidemeyişinin, bir başka Bakanın sınır dışı edilip ‘’istenmeyen kişi’’ ilan edilişine, yerkürenin 4 milyon 312 bin kilometrekarelik alanına giremeyecek oluşuna nasıl paha biçilebilir?

Ülkemizin, dış politikada Suriye iç savaşından bu tarafa erozyona uğrayan saygınlığı, referandum için Avrupa’dan oy devşirme uğruna çökme noktasına getirilmişken, Recep Tayyip Erdoğan olsun, Başbakan Binalı Yıldırım olsun ‘demokratik değerlerden’ söz etmeleri, Yalanın daniskasıdır. Bunların hepsi yalana şerbetlidirler. Aldatmak, gerçeğe aykırı aleni söylenen her sözleri, hırsızlıklarını yolsuzluklarını örtbas etmek için, korkunç ve çok tehlikeli yalan ve uydurmadır.

Bütün bunlar ülkemizin içinde bulunduğu koşulların ne kadar zorda olduğunu göstermektedir aslında. AKP ve MHP, yaşanan olayların bir türlü tanısını doğru koyamamakta, sanmaktadır ki, vurarak, kırarak sorunlar ortadan kaldırılacaktır.

15 Yıllık AKP iktidar döneminde, bu yaklaşımların hiçbirisinin doğru olmadığını yaşam bize döne döne öğretmiştir.

Ülkemizde hak ve özgürlükleri keyfi olarak ayaklar altına alan bir yönetim anlayışı egemenken, geniş halk yığınları ekonomik kıskaç altında inim inim inletilirken, Öyle böyle değil artık gece yatağa ac susuz giren çocuk kadın erkek varken, ülkenin kaynakları 15 yıllık AKP döneminde satıla satıla, işbirlikçi tekelci sermayenin kasaları para ile doldurulurken, haksızlığa uğramış, hak arayanlara nefes bile aldırılmazken polisiye, şiddet kullanarak tedbirleri çıkış yolu olarak görenler asla unutmamalıdır ki, ektikleri rüzgârı fırtına olarak biçeceklerdir.

İktidar edenlerin ülkenin her yerinde yetkili ağızların ve giderek halkın da ağzına kadar inen, kan, vurmak, kırmak dillerden düşmez oldu.

Son söz olarak 16 Nisan’da Hayır kazanmazsa Türkiye’nin sorunları kuşkusuz çok daha ağırlaşıp, karmaşık hal alacaktır.

Biz sosyalistler ne kadar karmaşık olursa olsun, hiç kuşkusuz ki, çözümü de vardır.

Haa gelelim asıl soruya, ancak bunu ne AKP ne de diğer burjuva partiler çözer, çözüm üretebilir.

Sorunu ancak ve ancak sosyalistler çözebilir. Eşitlik, özgürlük ve kardeşlik bağlamında, atılacak adımlarla,  sorunlar sorun olmaktan çıkacaktır.

Bunu daha çok konuşacağız. Önce 16 Nisan  referandumu HAYIR ile bitsin!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share
554 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...
 • ŞEKER BEYNİ DE BİTİRİYOR

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Şeker ve trans yağlarla yüklü Amerikan diyetinin sadece fiziki sağlığı değil beynimizi de olumsuz etkilediği belirlendi. Oregon State Üniversitesi uzmanları tarafından fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırma, şeker ve yağdan zengin diyetin bağırsak bakterilerini etkileyerek bilişsel esneklikte (cognitive flexibility) önemli kayıplara yol açtığını gösteriyor. Bilişsel esneklik, beynin iki farklı düşünceden diğerine geçme ve aynı anda iki farklı konuyu düşünme kabiliyeti olarak biliniyor. İnsanlarda bilişsel esneklik bozukluğu, ...
 • GELİN İNSANCIL DAVRANIP, EVRENSEL DÜŞÜNELİM

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Uzun zamandır Samandağ’ın da olup bitenleri sessizce seyrediyorum. Seçimden önce "Samandağ sevdası" havası esiyordu ! Şimdi menfaat havası esiyor! Şimdi durumu bir değerlendirelim. Samandağ’ın da neler oldu ne oluyor ?Birileri seçimden önce eski yönetime karşı cephe aldı, dernekler kurdu, komiteler, toplantılar düzenledi ve halkı toplayıp, kimisi vefadan kimisi de Samandağ sevdasından bahsetti. Seçime kadar sürdü bu düzenlemeler. Projelerde sunuldu. Şimdi seçim gitti, Sevda ve vefa bitti. Çatışmalar, sataşmalar ve hakaretler ba...
 • MİHRİCAN EVVEL TEMMUZ YALANI

  24 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Asaf Hişmi Mihrican Bayramı Farsların her zaman kutladıkları dini bayramlarıdır. Fars güneş yılının yedinci ayı olan Mihir ayının 16. Gününe rastlar. Yedi gün devam eder Mihir ayının 21’de son bulur. Mihrican Bayramı gece ile gündüzün eşit olduğu (Sonbahar ekinosu, Miladi takvimin 21 Eylül’lüne denk gelir. Temmuz ise Miladi takvimin yedinci ayıdır. Evvel temmuz denilen tarih, Fransız devriminin kuruluş tarihidir. Yani 14 Temmuz 1789 tarihinde Faransız devriminin başlangıç tarihidir. Fransızlar bu günü Ulusal bayram olarak kutlarlar. Bu...