SOĞUKOLUK KÜLE DÖNDÜ - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SOĞUKOLUK KÜLE DÖNDÜ

Bu haber 15 Eylül 2018 - 9:20 'de eklendi ve 116 kez görüntülendi.

Hatay’ın Belen ilçesi Soğukoluk Mahallesinde sabah saat 04.45 sıralarında elektrik trafosundaki patlama sonucu kopan tellerden çıktığı tahmin edilen yangın rüzgarın da etkisiyle 10 hektarlık alana yayıldı.

Zaman zaman yerleşim yerlerini de tehdit eden yangın kısmen kontrol altına alınsa da, 4 adet amfibik uçak, 7 adet helikopter, 47 arazöz, 3 dozer, 2 greyder iş makinesi, 250 yangın söndürme işçisi ve 10 teknik personel ile devam eden yangın söndürme çalışmalarına mahalleliler de destek verdi. Bölgede soğutma ve zarar tespit çalışmaları devam ediyor.

Çalışmalar kapsamında, Türk Kızılayı İskenderun Şubesi de yangından etkilenen vatandaşlara ve yangına müdahale eden ekiplere çorba, su, ekmek ve ayran dağıtıyor.

“Çok şükür can kaybı yok”

Yanan alanları havadan denetleyen Orman Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Zeki Temur, havadan ve karadan söndürme işlemi yapılan müdahaleye vatandaşların ve jandarma ekiplerinin de katkı sağladığını belirterek, “Allah’a çok şükür herhangi bir can kaybı yok. Kişilerin mallarına, evlerine herhangi bir zarar gelmemiş. Yangın şu anda kontrol altında, soğutma çalışmaları devam ediyor. Yanan alan 30-45 hektarı geçmez diye düşünüyoruz ama tam net alan daha sonraki çalışmalarla ortaya çıkacak” dedi.

Bölgede soğutma çalışmalarının sürdüğünü ve yangının tekrar alevlenmesine karşı her türlü önlemi aldıklarını söyleyen Temur, “En küçük kıvılcım sönünceye kadar ekipler bölgede hazır bulunacak. Bu süre bazen bir gün, bazen 48 saat bazen de 3-4 gün sürer. Bizim burada ekiplerimiz sürekli dinlenerek tüm ateşi söndürecekler. Yangının etrafında sorumlu arkadaşlarımız olacak. Onlar, yangın tam sönene kadar görev yerini terk etmeyecekler” diye konuştu.

Temur, yangının çıkış sebebinin elektrik trafosunun patlaması sonucu kopan kablolardan kaynaklandığı yönünde bilgi olsa da kesin sebebinin jandarma ekiplerinin yaptığı araştırma sonucunda ortaya çıkacağını söyledi.

Kızılay Su Ve Ayran Dağıttı

Soğukoluk Mahallesinde etkili olan Orman Yangınında Kızılay Ekipleri de mesai harcadı.

Türk Kızılayı İskenderun Şubesi Üyeleri yangın ihbarının hemen ardından bölgeye gitti. Yangından etkilenen vatandaşlar ve orman işçilerine su ve ayran dağıtımı gerçekleştirdiler.

Haber Merkezi