SOFRALARININ VAZGEÇİLMEZİ "KIRMA ZEYTİN" TELAŞI BAŞLIYOR… - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

SOFRALARININ VAZGEÇİLMEZİ “KIRMA ZEYTİN” TELAŞI BAŞLIYOR…

Bu haber 04 Ekim 2019 - 9:03 'de eklendi ve 250 kez görüntülendi.

2019 zeytin sezonunun başlamasıyla birlikte vatandaşlar, ağaçlardan elle topladıkları zeytinleri taş veya ahşap bir aparatla kırarak kahvaltı sofraları için hazırlamaya başladı. Hasat zamanı başlamamış olmasına rağmen ilçemizde yer yer erken olgunlaşan zeytinler toplanmaya başlandı.

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmez ürünlerinden biri olan kırma zeytin, ağırlıklı kış aylarında çayın yanında tüketilen en değerli besinlerden.

İlçemizde kırma zeytin üretimi ilk başlarda üreticinin kendi ihtiyacı için başlarken ilerleyen zamanlarda ihtiyaç fazlası zeytin ticaret yolculuğuna başlamış.

Konu ile ilgili gazetemize konuşan vatandaşlar “bölgemizde zeytin hasat dönemi başlamamasına rağmen mevsim değişikliği nedeni ile erken olgunlaşan zeytinlerimizi topluyoruz. Zeytinin ilk olgunlaşan ve rengi sararanlardan kırma zeytin yapmak üzere üreticimiz ilk önce kendi evinin ihtiyacını giderecek şekilde zeytin toplar.

Bu topladığı zeytini evinde eskiden beri süre gelen gelenek ve göreneklerde olduğu gibi altına bir tahta koyar, eline aldığı taş ile de zeytini tek seferde çekirdeğini kırmadan ezerek suya koyar. Tuzlu suda belirli bir süre kaldıktan sonra sık sık suyunu değiştirerek zeytinin tatlanması sağlanır. Zeytinin acısı gittikten sonra özellikle sabah çorbası yanında veya kahvaltıda çıkararak üzerine hafif tuz serpip zeytinyağı dökerek, bazı vatandaşlar da bunlara ilave olarak limon sıkarak bu şekilde tatlandırıp sofrasına, sabah kahvaltısına ayrı bir lezzet sunumu olarak kullanır. Bu yıllardan beri gelen zeytinci ailenin bir gelenek göreneğidir. Hatta zeytin hasadı süresince de tarlaya gittiği zaman tarlasında çıkınında mutlaka kırma zeytin bulundurur” şeklinde konuştular.

Kırma Zeytinin bu bölgenin üreticisinin yıllardan beri kullandığı bir zeytin çeşidi olduğunu ifade eden Vatandaşlar, “Zamanla bu bölgeye gelen insanların veya başka bölgedeki insanların da bu tadı, bu lezzeti aldıktan sonra bu iş daha çok ihtiyaç yönünden ticari boyut kazanmaya başladı.

Zeytinci hasadına başladığı zaman yeşil çizik zeytin olarak topladığının bir kısmını da kırmalık zeytin olarak ayırır. Yemyeşil olan zeytinlerin küçükleri daha lezzetli olur. Bunları da kırma zeytin olarak değerlendirir. Bugün artık kırma zeytin bir ticari zeytin çeşidi olmuştur.

Türkiye’de artık bir çok kişi kırma zeytini tanımıştır. Hatta salamura şeklinde kırma zeytin yapanlar da var. Kırmalık zeytinler eskiden Ayvalık tipi, Edremit tipi zeytinlerden olmakta iken daha sonraki yıllarda Gemlik tipinden de kırma yapanlar bulunmaktadır. Domat zeytini, halhalının da kırması yapılmakta. Bu tüketen insanların damak zevkine göre değiştiği için zeytin ve zeytinyağı ticareti yapanlar bu zeytinleri dükkanında, rafında bulundurmaktadır” diye konuştu.

Tarlasından topladığı kırmalık yeşil zeytinleri pazar yerinde satan Ahmet Amca ise, kırma zeytinin diğer zeytinlerden farklı olarak özel bir meyve kokusu ve tadı bulunduğunu da sözlerine eklerken, kırmalık zeytinin kilogram fiyatının kalitesi ve boyuna göre değişiklik gösterdiğini belirtti. Ahmet Amca piyasa fiyatını sorduğumuz zeytin için de, ‘piyasa fiyatı vermek için henüz erken, hele hasat bir başlasın yine konuşuruz’ dedi.

Haber – Foto : Ümit Dadük Sağaltıcı