logo

reklam

“SİZDEN CEVAP BEKLİYORUM!”

 Samandağ Belediye Başkanına seslendi;

Psikolog ve Aile Terapisti Mehmet CAN, ilçemizde kısa bir süre önce gündemde olan Samandağ Hizmet Vakfı Binası ile ilgili bilinmeyen bir yönü anlattı. Binada gerçekleşebilecek bir projesini Belediye Başkanı Mithat Nehir ve Eşine anlattığını ve olumlu karşılandığını belirten Can, dil okulu olacağı bilgisi verilen bir binanın neden özel bir koleje devredildiğini sordu? 

Psikolog ve Aile Terapisti Mehmet CAN, “şu ana kadar siyasi bir hiçbir paylaşımım olmadı. Gelecek fanatik tepkileri bertaraf etmek için her iki seçimde de Belediye Başkanımızı desteklediğimi söyleyebilirim. Psikolog kimliğimle şu ana kadar başvurduğum tüm projelerimin hayata geçirilme konusunda Belediye Başkanımız Mithat Nehir’in her zaman desteği olmuştur. Fakat bu benim bir vatandaş olarak eleştirmeyeceğim anlamına gelmiyor.

Aslında eleştiriden ziyade cevabını bulamadığım birkaç sorunun cevabını bulmak istiyorum.

Yaklaşık iki yıl önce Samandağ’ın tarihi değerlerini korumak ve çocuklarımızın tarihimizi öğrenmesi adına hazırladığım ”KENT MÜZESİ” projesi için belediyeye başvurmuştum. Sosyal projelere daima katkıda bulunan Hülya Hanım bu projenin harika olduğunu ve hayata geçirilmesi gerektiğini belirtmişti. Projenin detaylarını konuştuktan sonra birkaç toplantı gerçekleştirdik. Sonraki süreçte MKÜ’ den birkaç arkeolog arkadaşta çalışmalara katılmıştı. Zemin çalışmasından sonra projenin taslağı gazetede paylaşılmıştı. Bu gazete ilanından sonra Kültür Danışmanı-Kültür Varlıkları ve Müzeler eski Genel Müdürü, Arkeolog Kenan Yurttagül, toplantıya iştirak ederek her konuda maddi manevi destek sunacaklarını söylemişti. Bir süre sonra belediyenin uygun bir yeri olmadığını söyleyerek bu projeyi iptal etmek istemiştiniz. Ben size TOKİ civarında yapılan binayı önerdiğimde ise o binanın Arapça dil okulu olacağını söylemiştiniz. Bu proje belediyecilik anlamında harika bir çalışmaydı.

Yurt dışından uzmanlar getirilip çocuklarımızın Arapça kültürünü temelden almasını sağlayacak bir proje beni müthiş umutlandırmıştı. Ta ki birkaç gün önce o binanın önünden geçerken yaşadığım hayal kırıklığına kadar.

Çünkü Arapça Dil Okulu yerine özel kolej vardı. Yani bina özel sektöre kiralanmıştı. Birkaç eğitimci arkadaşa sorduğumda ise farklı farklı cevaplar almıştım. Ben ise varsayımlar yerine konunun muhatabından Arapça dil okulu olarak inşa edilen binanın özel okula dönüştürülme nedenini öğrenmek istiyorum.

Bina neden ihaleye çıkarılmadan devredildi?

Samandağ’ında yıllardır eğitim sektöründe olup dershanecilik anlamında bedel ödeyen hocalarımız pas geçilerek yerine neden bu şirket tercih edildi? Bu hocaları ayrıcalıklı kılan neydi? Benle beraber kamuoyunu aydınlatırsanız memnun olurum saygılarımla” dedi.

Haber – Foto: Ümit Sağaltıcı

 

 

 

 

 

 

Share
219 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?