‘SİYASETLE GELEN SİYASETLE Mİ GİDER?’ - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

‘SİYASETLE GELEN SİYASETLE Mİ GİDER?’

Bu haber 04 Aralık 2019 - 8:44 'de eklendi ve 126 kez görüntülendi.

Samandağlılar kısa bir süre önce sözleşmesi yenilenmeyeceği duyurulan işçilerin gündemini konuştu. İlçeyi fikirsel manada ikiye bölen konu ile ilgili kimi vatandaş, ‘seçimle gelen seçimle gider’ derken kimi vatandaşta işçilerin siyasi çıkar amaçlı kullanılmasının karşısında olduğunu beyan etti. Yasal yollardan haklarını arayacaklarını belirten işçilere, Samandağ Belediye Başkanı Avukat Refik Eryılmaz, ‘bu ilçenin kazanımı olduğunu düşündüğümüz her icraatın sonuna kadar arkasındayız. Bu bir suç ise suçumuzu kabul ediyoruz’ dedi. Bu açıklama sonrası işçilerin cephesinde durum ne oldu?

Düpedüz işten atılıyoruz….

Konu ile ilgili Belediye İşçileri; ‘her gelen siyasinin bizim üzerimizden göreve soyunmasını kabul etmiyoruz. Aramızda birilerini arkasına almadan hizmete gelenler de var. Kurunun yanında yaş yanmamalı.  Aramızda 657’ye tabi sözleşmeli devlet memuru olan arkadaşlarımızda var. Sözleşmemiz yıllık meclis kararıyla yenilenip devam eder. Sözleşme yenilememek, işten atmak demektir. Düpe düz işten atılıyoruz,  daha da kötüsü ‘belediye A.Ş’ye başvur oradan işe alalım’ demenin manası da ‘maaşın düşecek’ demektir. Aramızda kredi ödeyenler, aile geçindirenler var. Bu adil değil’ ifadesinde bulundular.

Vatandaş: Nehir’le gelen, Nehir’le gider…

Konu ile ilgili fikir beyan eden vatandaşlar Türkiye’de taşeron işçiliğini AKP’den önce hayata geçiren eski belediye başkanı Mithat Nehir’in olduğunu iddia ederek, “biz ne ara bu kadar balık hafızalı oluverdik. Eski başkan Nehir, belediyeye geldiğinde işçiler yine görevden alındı. Hatta belediyede memur olanlar; başka kurumlarda hademe olarak, çaycı olarak çalıştı. HBB ile birlikte ataması yapılan şehir dışında görev verilenler bile oldu.

Bizimkisi bir duyum, sizin aracılığınızla Samandağ Belediye Başkanı Avukat Sayın Refik Eryılmaz’a soruyoruz; Belediyede 6 bin TL’ye yakın maaş alan var mı, kim, çıksın açıklasın? Bu çıkarttığı işçiler göreve ne zaman gelmiş, alanları ne, aldıkları maaş ne buyursun konuşsun! Biz; güneş altında, yağmur altında, gece yarısı çöp toplayan elleri nasırlı işçinin hakkını almasını istiyoruz. Başkan halka söz verdi, ‘doğmamış çocuğun hakkını gasp edenleri açıklayacağım’ dedi.

O verdiği sözler nerede?

Biz gerçekten alın teri döken insanların görevinde kalmasını istiyoruz. Ama her şeyden önce Yerel seçimlerde halkçı bir belediyecilik sloganıyla seçimleri kazanan yönetimin bu vatandaşın cebine el uzatıp uzatmadığını resmileştirsin! ” dediler.

2011 yılında Eski Başkan Mithat Nehir’in verdiği demece göre; “Personel fazlasının diğer kurumlara gitmesi ile birlikte, belediyenin aylık maaş ödeme miktarı azalacak, yapılandırma taksitlerini rahatça ve hizmetleri aksatmadan ödeyebilecek. Arsa satışına gerek kalmadan borçlar 72 ay içerisinde ödenebilecek. Personel kıdem tazminatlarından oluşan belediye yükümlülüğü diğer kamu kurumlarına geçecek. İleride ihtiyaçlar doğrultusunda, gelir gider dengesini bozmadan yeni kalifiye eleman alma fırsatı oluşacak ve belediye hizmetlerinde niteliksel bir değişme olacak.”

Akabinde süreç nasıl gelişti?

Belediyenin aylık maaş ödeme miktarı azalmasına rağmen, yapılandırma taksitleri rahatça ve hizmetler aksatılmadan ödenebilecekken, yüksek faiz ile kredi üzerine kredi çekildi. Arsa satışına gidildi! 72 ay içerisinde ödenebilecek hesabı güdülen borçlar günümüze katmerleşerek geldi! Personel kıdem tazminatlarından oluşan belediye yükümlülüğü diğer kamu kurumlarına geçmedi. İleride ihtiyaçlar doğrultusunda, gelir gider dengesini bozmadan yeni kalifiye eleman alma fırsatı oluştu ama alınan tek elemanın ödemesi 3 işçi maaşı kadar oldu! Belediye hizmetlerinde niteliksel bir değişme ise hak getire. Norm kadro yasası ile işçiler kışın ortasında işsiz kaldı!

Peki, bu işçiler kimdi?

Necati Oruç, Mehmet Soydan, Ahmet Oğurlu, Servet Münker, Hülya Kimyonok, Naim Kudret, Nilay Balcı, İrfan Başıbüyük, Nazlı Tan, Yavuz Akıcı, Yılmaz Can, Mithat Kaplan, Ömer Talan, Niyazi Sağlam, Bayram Karataş, Mesut Tamimi, Vahit Leblebici, Nilgün Şaraplı, Gaze Sürmeli, Ataullah Miçooğulları, Ayhan Yılmaz, Mehmet Ali Dadük, Gülbahar Halbutoğulları, Nurettin Miçooğulları, Ali Boğday, Yılmaz Miçooğulları, Murat Çınar, Bahriye Yılmaz, Mustafa Toysal, Cuma Çobancı, Ganim Miçooğulları, Bereket Kaya, Gazi İnci, Dilek Nural, Sabit Özdemir, Soner Çakır, Mehmet Köşten, Nevzat Fırıncıoğlu, Metin Polat, Halil Toysal, Leyla Şahutoğulları, Nursel Karaçay.

Halk adına Samandağ Belediye Başkanı Avukat Sayın Refik Eryılmaz’ı göreve davet ediyoruz… Bu memleketle beraber, vatandaşın kamburu olanları açıklayın! Verdiğiniz sözlerde durun! İlçeye yapılan ihanetleri açıklayın ki, kamu vicdanında misafir olun.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

afdah.info

voir films