logo

reklam

SİYANÜRDEN TEHLİKELİ BALIK ÜLKEMİZDE ARTTI…

 

  

Uzmanlar Uyardı; “Balon Balıkları Siyanürden Daha Tehlikeli”

İSTE Öğretim Üyesi Turan, Balon balıklarının ülkemizde artış gösterdiğini ve bu durumun tehlikeli olduğunu dile getirerek bir açıklamada bulundu.

Turan yaptığı açıklamada; Balon balıklarının ülkemiz çevresinde bulunan denizlerde artış gösterdiği gözlendi. Yapılan araştırmalarda Balon balıkları Hint Okyanusu’ndan Kızıldeniz’e, ardından da Süveyş Kanalı’nı izleyerek Akdeniz’e ulaştığı belirtildi. Ancak uzmanlar bu konuda vatandaşları uyardı; “Balon Balıklarının Siyanürden Daha Tehlikeli..”

Turan yaptığı açıklamanın devamında; “Akdeniz’de bu balıklarla beslenen başka canlı olmadığı için sayıları hızla artıyor. Dünyada yaklaşık 191 türü olan balığın şimdiye kadar 8 çeşidi Türkiye’de görüldü. Boyut ve görünüş olarak farklılıklar gösterse de hepsi zehirli. Fakat bu zehri kendileri üretmiyor, yedikleri besinlerden aldıkları bir bakteri yüzünden ortaya çıkıyor. Tetrodotoxin adı verilen zehrin panzehiri de bulunmuyor. Yapılan araştırmalarda bu toksinin siyanürden 1000 kat, arsenikten 1200 kat daha zehirli olduğu bulundu. 50 kilogramlık bir insan için ölümcül doz 2 miligram. Yani 200 gram zehirli balon balığı bile öldürücü olabilir. Balık önce solunum felcine yol açıyor. Zehir ölümcül dozdaysa 17 dakikayla 24 saat arasında ölüm gerçekleşiyor.

Bu Balık Doğal Afet Gibi…

Balon balıkları diğer balıklar, karides, kalamar, ahtapot gibi canlıları doymaksızın tüketiyor. Ayrıca başka balon balıklarını ve denizdeki çöpleri de yiyor. Balıkçılar; hem bu balıkların bulunduğu yerde başka balık bulamıyor, hem de balon balığı yakaladıklarında maddi zarar yaşıyor. Çünkü balon balıkları dişleriyle, balıkçıların yakaladıkları diğer balıkları yiyor, ağlarını yırtıyor ve paraketalarını kopartıyor.

Kıyı balıkçılarıyla yapılan araştırmada bu balığın zararları ölçüldü. 2011 yılında 2 milyon Euro olarak hesaplanan zarar, 2013 yılında 5 milyon Euro’ya ulaşmış. “Balon balığı sorunu bir doğal afet gibi algılanmalıdır” diyen Ünal, bu balığın balıkçıların parmaklarını kaptığını ve denizde insanları ısırdığını da söyledi ve uyardı: “Yazın suların ısınmasıyla kıyı şeridinde balon balıklarının artması ve bu tür vakaların artması söz konusu olabilir.”

Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özkaya ise önlemsiz her günün aleyhlerine işlediğini belirterek “Mümkün olduğunca azaltmalıyız yoksa Akdeniz’de yiyecek balık kalmayacak” dedi.

Balığın, Karaya Çıkarılması ve Satılması Yasak…

Taşıdıkları zehir dolayısıyla ülkemizde balon balıklarının karaya çıkarılması ve satılması yasak. Ancak bu yasak sıklıkla deliniyor. İskenderun Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Turan, balon balıklarının tezgâhlarda satıldığına şahit olduğunu söylüyor: “Özellikle bir metre olan bir balon balığını düşünün. Bunun derisini yüzüyorlar, fileto haline getirip lagos ya da değişik balık filetosu olarak satıyorlar!”

Uzmanlar balon balıklarının öldürülerek denize geri atılmasını tavsiye ediyor. Doğal Hayatı Koruma Vakfı WWF-Türkiye’ye göre “Yakalanan balıkların denize atılması ve karaya çıkartılmaması en etkin çözüm.”

‘Hammadde Olarak İhraç Edilebilir’

Konuyla ilgili olarak Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim üyesi ve Akdeniz Koruma Derneği üyesi Yrd.Doç.Dr. İnci Tüney Kızılkaya ise Kanada’da bir ilaç firmasının balon balıklarının zehrini ağrı kesici hammaddesi olarak kullanılmasıyla ilgili araştırmalar yürüttüğünü söyledi. Gerekli planlamalar yapılarak ülkemizde bulunan balıklardan ekonomik kazanç sağlanabileceğini anlatan Kızılkaya, “İlgili kurumların balıkçılara vereceği özel izinlerle bazı balıkçılar sadece balon balığı balıkçılığı yapıp, özel kurumlarda bu toksin balıklardan izole edilip, hammadde olarak ihraç edilebilir, ya da bu toksinin başka alanlardaki kullanımı araştırılabilir” dedi.

Haber Merkezi

Share
311 Kez Görüntülendi.
                                                                                                                                                    
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?