SINAV KAYGISI ÜZERİNE KONUŞTULAR | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

SINAV KAYGISI ÜZERİNE KONUŞTULAR

Bu haber 30 Mayıs 2019 - 14:51 'de eklendi ve 39 kez görüntülendi.

Oxford Öğrencilerine, Pedagog Öncül’den Seminer…

İlçemizde faaliyet gösteren Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Pedagog Onur Can Öncül,

Oxford Yabancı Dil Okulu öğrencilerine Sınav Kaygısı ve Başa Çıkma Yolları’ üzerine bir seminer gerçekleştirdi. Psikoterapi eşliğinde interaktif bir şekilde gerçekleştirilen seminer öğrencilerin ilgisini çekti.

Gerçekleştirdiği seminerde bir konuşan Pedagog Öncül; “Herkese merhaba, ben Onur Can Öncül. Sosyal pedagogum. Amsterdam Üniversitesi Pedagoji Lisans Bölümü mezunuyum. Mesleğimin geniş kapsamlı olması dolayısıyla çeşitli sektörlerde görev aldım. Kreşlerde aile danışmanlığı, özel eğitimde rehber öğretmen ve bakımevlerinde sosyal hizmet uzmanı gibi. Şimdi ise kendi mesleğimi doğup büyüdüğüm yer Samandağ’ında çocuk ergen ve aile psikolojisi üzerine uzman danışman olarak icra etmekteyim.

Sizinle sınav kaygısı üzerine konuşacağız. Başlamadan önce sizinle psikoterapi adı altında küçük bir çalışma yapmak istiyorum. Öncelikle hepinizden derin bir nefes almanızı istiyorum. Derin nefes alırken iyi şeyler düşünün. Mesela yaşamınız boyunca geçirdiğiniz en güzel anı düşünün ve o anı defalarca hayal edin. Sonra bu anıyı zihninizde bir isimle kilitleyin. Çünkü bu ana bir isim verirseniz o kelimeleri düşündüğünüzde o güzel anınıza ait duygular içinize huzur ve mutlulukla dolacak. Küçük seansımızı bitirdikten sonra sınav kaygısı üzerine biraz açıklama yapmak istiyorum.

Sınav kaygısı; öğrenilen bilgilerin sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasını engelleyen ve başarının düşmesine yol açan yoğun kaygı olarak tanımlanır.

Bu kaygı, duygusal, bedensel ve zihinsel sıkıntılara yol açabilir. Bazen, tedirginlik, sıkıntı, başarısızlık korkusu, çalışma isteksizliği, kendine güvenin azalması, yetersizlik hissi gibi ruhsal belirtilerin yanında mide bulantısı, titreme, ağız kuruluğu, terleme, uyku düzensizliği, karın ağrısı, baygınlık hissi gibi bedensel yakınmalarla, zihnin bomboş olması, karar verememe, dikkat ve odaklanma problemleri gibi zihinsel belirtilerle kendini gösterir.

Peki ne yapılmalı?

Öncelikle öğrencinin kendisi ve yaşamla ilgili bilgi ve beklentilerinin gerçeğe uygunluğu değerlendirilmelidir.

Nasıl bir yaşam istiyorum?

İstediğim yaşam ile imkânlarım ne kadar uyuşuyor? Sınırlarım/sınırlılıklarım ne?

Kendimi gerçekten tanıyor muyum? Gibi sorulara cevap vermesi kendisine yönelik farkındalığını sağlayacaktır.

İkinci olarak sınavlara ilişkin aklından neler geçtiği ve duyguları konusunda düşünerek eğer varsa olumsuz düşüncelerinin fark edilmesi gerekir. Böylece olumsuz düşüncelerini fark ederek onların yerine daha gerçekçi, olumlu ve işine yarayan düşüncelerle yer değiştirebilir.

Örneğin; “sınavı kazanmam için çok çalışmam, her şeyi öğrenmem lazım” yerine “eğer yeterince çalışırsam sınav için gerekli birçok şeyi öğrenebilirim ve sınavı kazanabilirim” düşüncesi gelişirse bu öğrenci için daha motive edici olacaktır.

Ders çalışma yöntemlerinin doğru olup olmadığının fark edilmesi de kaygının düzeyini etkileyecektir. Doğru yanlış yöntemle öğrenilmez. Öğrencinin karakterine, becerilerine ve öğrenme stiline en uygun öğrenme yöntemiyle çalışılması öz güveni artıracaktır.

Sınav kaygısı ile baş etmek için öğrenciye düşen görevler:

1) Sınava planlı programlı çalışma; Planlı ve programlı ders çalışma sınava yeterince ve zamanında çalışmanızı sağlar.

2) Sınav Zamanına Kadar Ders Çalışma; Son ana kadar ders çalışmak öğrenilenlerin karışmasına neden olacağından sınavdan bir iki gün önce ders çalışmayı bırakmak gerekir.

3) Uyku, Dinlenme ve Beslenme: Sınav gecesi yeterince uyumaya çalışın. Sınavdan önce iyice dinlenin ve sınavı düşünmemeye çalışın. Sizi fazla etkileyecek ve dokunacak yiyeceklerden uzak durun.

4) Düşünce ve İnançlar; Eğer başarılı olamazsam aileme ne söylerim? Bu sınavda başarılı olamayacağım. Ellerim titriyor. Ne yapacağım? Ben yetersizim. Aptalın tekiyim… gibi olumsuz ve yıkıcı düşüncelerden mümkün olduğunca uzak durun.

Olumlu ve gerçekçi düşünceler oluşturmaya çalışın; Sonuç her ne olursa olsun ailem beni seviyor. Bu sınavda başarılı olacağım. Elimden geleni yapacağım. Bu sınav için yeterleyim. Ben akıllı biriyim gibi motive edici sözlerle kaygımızı azaltabiliriz.

5)Doğru Nefes Alma ve Gevşeme: Sınav girmeden ya da sınav sırasında kaygı düzeyinizin artarsa, birkaç kez derin nefes alın. Ayrıca birkaç dakika gözlerinizi kapatarak sizi mutlu eden bir anıyı ya da bir yeri hayal edin. Bu rahatlamanıza ve düşünce odağınızın değişmesine yardımcı olacaktır.

6)Son Olarak; sınava en iyi yapabildiğiniz bölümden başlayın. Yapamadığınız sorulara çok zaman ayırmayın. Onları sona bırakın. Soruları, dikkatlice okuyun. Özellikle en sondaki soru cümleciğine dikkat edin. Üst üste birkaç soruyu yapamıyorsanız ya da dikkatinizin dağıldığını düşünüyorsanız, biraz mola verin.

Sınav kaygısını gidermede ebeveynlere şu önerilerde bulunabiliriz:

1)Çocuğunuza her zaman “sen benim için değerli ve önemlisin” mesajını verin. Sevginizi çocuğun başarısı ve sınav sonuçlarına endekslemeyin.

2)Çocuğunuza güvenin, onu iyi tanıyın, kapasitesinin üzerinde beklentiye girmeyin.

3)Aile içinde çocuğun kendini ifade edebileceği, duygu ve düşüncelerini sizinle paylaşabileceği demokratik bir ortam yaratın.

4)Çocuğunuzu iyi olduğu konularda cesaretlendirin, gelişmesine ön ayak olun, eksikliklerini yüzüne vurmadan tamamlamasına yardımcı olun, başarılarını mutlaka takdir edin, yapabileceğine, başarabileceğine dair güven duygusu verin.

5)Çocuğunuza suçlayıcı, eleştirel, tehditkâr davranmayın.

6)Çocuğunuzu kendiniz, kardeşleri ya da arkadaşlarıyla kıyaslamayın.

7)Huzurlu ve rahat bir çalışma ortamı hazırlayın.

8)Kendi kaygılarınızı çocuğa yansıtmayın.

9)“Akıllı olsaydın yapardın” gibi zekâsına yönelik önermelerde bulunmayın.

10)Tatil planı, eğlence aktiviteleri gibi eylemleri sınav sonuçlarına bağlamayın.

11)Sınav öncesi uyku, dinlenme, beslenme şartlarını uygun düzeyde sağlayın.

Son olarak; sınav kaygısıyla başa çıkma yollarını öğrenme, sınav korkusunu yenme, kaygının getirdiği psikolojik sorunların çözümü için profesyonel destek anlamında her zaman hizmetinizde olduğumu ifade etmek isterim. Ayrıca karakterinizin, becerilerinizin, çalışma ve öğrenme stilinizin hangi yöntemle sizin için en iyi şekilde olduğunu ofisimizde uygulanan patentli MOXO Dikkat testi ile öğrenebilirsiniz” ifadelerine yer verdi.

Seminer sonrası Oxford Yabancı Dil Okulu işletme sahibi Ahmet Miçooğulları,Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Pedagog Onur Can Öncül’ün öğrencilerine sınav kaygısını yenme konusunda gerçekleştirdiği seminer için teşekkür ederek başarılar diledi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

afdah.info

voir films