“SIFIR FAİZLİ KREDİ Mİ?” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

“SIFIR FAİZLİ KREDİ Mİ?”

Bu haber 09 Mart 2017 - 8:34 'de eklendi ve 297 kez görüntülendi.

 

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Mustafa YATKIN, dün gazetemize konuştu. YATKIN, sıfır faizli, bir yıl ertelemeli, taksitle ödemeli 50.000,00 TL kredinin müracaatlarıyla beraber bir kısım esnafta hayal kırıklığı yarattığını açıkladı. Başvuru koşulları zor olan kredinin, yarası olana bir parça merhem sürmek yerine, işi tıkırında giden esnafa bir parmak bal çaldığını dile getirdi.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Mustafa YATKIN, açıklamasında; “Esnafımızın çoğunun zor durumda olduğu herkesin malumu. Bu esnafımızın rahatlamasını sağlamak üzere yetkililer bazı girişimlerde bulunuyorlar? Bunlardan biri de son süreçte hükümet tarafından KOSGEB-BANKALAR ARACILIĞI İLE zor durumdaki esnafa KULLANDIRILMA(MA)YA çalışılan sıfır faizli, bir yıl ertelemeli, taksitle ödemeli 50.000,00 TL kredi. İşin reklamı 50.000,00 TL olarak belirlendi. Müracaat eden zor durumda olan her esnafa verileceği açıklandı. Sayın Başbakan da yaklaşık 500.000 esnafa 10 milyar TL civarında kredinin dağıtılacağını müjdeledi. Bundan sonra müracaat eden esnafımıza kredi alabilecekleri yönünde mesajlar gelmeye başladı. Mesajlardaki tutarlar 50.000,00 TL olmasa bile 20-25-40 bin TL tutarları şeklindeydi. Ancak müracaat eden zor durumdaki herkese verilip esnafımızı rahatlatacağı düşünülen kredinin alım sürecinin hiç de kolay olmadığı ortaya çıktı. Yetkililerin yaratmak istedikleri herkese verilecek ve alınması çok kolay kredi algısı müracaatlarla beraber bir kısım esnafımızda hayal kırıklığı yarattı.

Efendim: gelen mesajda sıfır faizli kredi kullanmaya hak kazandınız denilebilir. Ancak bu, kredi alabileceğiniz anlamına gelmiyor.

1-Öncelikle bankaların soruşturmasından geçeceksiniz. Eğer geçmişten gelen sıkıntılarınız varsa işiniz yaş. Sicilinizdeki olumsuzluk, çek, senet  protestosu, kart ödemelerinde aksama, mali veriler, profiliniz  gibi (kimilerine göre)  olumsuz  sebepler kredi almanıza  engel olabilir.

2-Diyelim ki, siciliniz temiz, krediniz çıkıyor. Bu sefer bankalar size kredilendirme notu veriyor. Notunuz düşükse (örnek C ise) bu sefer sizden menkul, gayrimenkul ipoteği yada kefil istiyorlar. Bankalar gerekçesinde devletin sadece faize kefil olduğunu, ana paraya kefil olmadığını dolayısıyla kredi vereceğimiz müşteriden bu yüzden teminat, ipotek yada kefil istediklerini açıklıyorlar.  İpotek işleminin ayrı bir masrafının olduğu kuşkusuzdur. Krediye hak kazandığınızı düşündüğünüz halde ipotek veremez yada kefil bulamazsanız o krediye kavuşamazsınız.

3-Devletin diğer kurumlarına borcunuz varsa, krediyi hak etseniz bile tamamını almayabilirsiniz. Bağkur, SSK ve Vergi borcunuz varsa öncelikle bütün borçlarınız krediden kesilecek, arta kalan bir tutar varsa size ödenecek.

4-Unutmadan söylemeliyim. Banka engelini bir şekilde aştığınızı düşünün. Yine de o krediye kavuşmayabilirsiniz. Çünkü daha sonra KOSGEB’in eleğinden geçeceksiniz. Bir eksiğiniz, bir gediğiniz varsa KOSGEB kredi almanızı engelleyebilir.

Şimdi yetkililere soruyoruz: bu krediler zor durumdaki esnafı rahatlatmaya yönelik midir? Geçmişten gelen sıkıntıları, borçları, sicil olumsuzlukları, bankalarla sıkıntıları olan esnafımızın bu krediyi alamayacağı gün gibi aşikardır.

Ancak borçsuz, sicili temiz, işi tıkırında giden esnafın bu krediyi alması mümkün olacaktır. Amaç bu esnaf kitlesi ise amenna. Yok eğer açıklamalarınızdaki gibi amaç zor durumda olan esnafımıza yardımcı olmak ise bu uygulamalar, bu engellemeler niye? Bu anlayışla devam edilirse yarası olana bir parça merhem sürmek yerine işi tıkırında giden esnafa bir parmak bal çalmış olacaksınız”dedi.

Haber:Ümit sağaltıcı/foto:Nazlı Hüzmeli