ÜST REKLAM

logo

reklam
11 Ocak 2017

ŞİDDETLİ YAĞIŞLAR, İLÇEMİZDEKİ NARİNCİYE ÜRETİCİSİNİ DE VURDU!

 narenciye-1 narenciye-2

Samandağ ve civarında günlerdir etkili olan şiddetli lodos ve yağışlar üreticiyi kötü etkiledi. Özellikle narenciye üreticilerinin maddi zararları büyük olurken ağaçlardan dökülen portakal ve mandalinalar, bahçelerde turuncudan bir örtü oluşturdu.

Hatay’da etkili olan lodos ve yağış nedeniyle ilçemizde tonlarca narenciye zarar gördü. Narenciye üretimi yaparak geçimlerini sağlayan ilçemizin Mağaracık ve Uzunbağ Mahalleleri’ndeki vatandaşlar fırtınadan olumsuz etkilendiklerini belirttiler. Saatteki hızı 60 kilometreyi bulan lodos nedeniyle bahçelerdeki portakal, limon ve mandalinalar zarar gördü.

Yere serilen portakal ve mandalinalar, bahçelerde turuncudan bir örtü oluşturdu. Olumsuz hava koşulları nedeniyle bir yıllık ürününün heba olduğunu belirten üreticiler, “Lodos, ağaçlardaki meyveyi silkeleyerek yere döktü. Bahçemizde yetiştirdiğimiz narenciyeyi, geçen sene 3 bin 500 liraya satmıştık ama bu yıl bir kilo bile satamadan hepsi zarar gördü” dediler.

Yaptıkları bakım, ilaçlama ve gübreleme çalışmalarının boşa gittiğini ifade eden üreticiler, “emeğimiz boşa gitti ancak Allah’tan gelen bir olay, yapacak çok fazla bir şeyimiz yok” diye konuştular.

 

Share
692 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?