"ŞİDDETİNİZLE BARIŞMAYACAĞIZ!" | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

“ŞİDDETİNİZLE BARIŞMAYACAĞIZ!”

Bu haber 28 Ağustos 2019 - 9:38 'de eklendi ve 21 kez görüntülendi.

Emine’nin ve katledilen tüm kadınların çığlığı olmak için mücadele ettiklerinin çağrısını yapan Samandağ Kadın Platformu İlçemiz Abdullah Cömert alanında basın açıklaması gerçekleştirdi.

Eğitim Sen Samandağ Şube Başkanı Serap Aldıç Sakallı, gerçekleştirilen basın açıklaması öncesinde yaptığı konuşmada “Kısa bir süre önce Buket Yıldız kızımızı vahşi bir şekilde kaybettik. Ve burada yine toplandık, bu katliamın son bulması için basın açıklaması yaptık. Bundan yıllar önce katledilen Özgecan Aslan yine vahşice katledildiğinde bütün Türkiye ayağa kalktı, her yerde konuşuldu, isyan edildi, öfkelendik, toplandık, bağırdık. Ama maalesef o gün bu gündür nice kadınlar halen katlediliyor.

Devlet politikalarını erkekten yana yaptığı sürece kadını koruyan yasalar koymadığı sürece, İstanbul Sözleşmesi hayata geçirilmediği sürece kadınlarımız katledilecek. Ve bu katliamlar devam edecek diye susacak değiliz, isyanımız devam edecek” dedi.

Bir kadın daha eksilmeyeceğiz. Şiddetinizle barışmayacağız diyerek sözlerine başlayan Samandağ Kadın Platformu adına Rağibe Kutsal okuduğu basın açıklamasında; “Bu gün burada eski eşi tarafından on yaşındaki kızının gözleri önünde vahşice katledilen Emine Bulut için ve daha önce katledilen tüm kadınlar için toplanmış bulunuyoruz. Emine’nin ölmeden önce son sözü “ölmek istemiyorum” idi. Emine’nin ve katledilen tüm kadınların çığlığı olmak için buradayız.

Herkes duysun! Kadınlar ölmek istemiyor!

Biz Emine’nin çığlığı son olsun derken Konya’dan bir kadın cinayeti haberi daha alıyoruz. Tuba Erkol, evden uzaklaştırma cezası alan eşi tarafından üç çocuğunun gözü önünde aynı vahşetle katlediliyor.

Biz kadınlar öfkeliyiz, kızgınız, üzgünüz ve isyandayız. Bir tek kadın cinayeti haberi daha almak istemiyoruz.

Hep söylediğimiz gibi bu cinayetler münferit değildir. Ataerkil sistemin gerçekleştirdiği sistematik kadın katliamlarının olağan hale getirilmiş bir parçasıdır.

İktidar şiddeti önlemek için daha etkin mekanizmalar oluşturmak yerine boşanmayı engellemek için mecliste komisyonlar kuruyor, nafakayı kaldırmak için yasa hazırlıkları yapıyor, İstanbul Sözleşmesini, kadına yönelik şiddete ilişkin koruma kararlarının alınmasını sağlayan 6284 sayılı yasayı kaldırmaya çalışıyor.

On sekiz yıllık AKP iktidarı biz kadınlar için, içinde güvenle yaşayabileceğimiz bir ülke bırakmadı. Şiddet yaşamın kendisi haline getirilirken uygulanan muhafazakar politikalar en yetkili ağızlardan söylenen gerici söylemler bizlere şiddet, taciz, tecavüz yoksulluk ve ölüm olarak döndü.

Buradan iktidarın tüm yetkililerine sesleniyoruz!

Emine’nin ‘ölmek istemiyorum’ diyen çığlığını hiç unutmayacağız, yaşam hakkımızı savunacağız. İstanbul Sözleşmesini feshetmenize, nafaka ile ilgi değişiklik yapmanıza, kadın katillerine takım elbise giydi, tıraş oldu diye iyi hal indirimi vermenize, “sevdiğim için yaptım”, “kıskandım”, “mini etek giymişti”, “kadın sandım erkek çıktı.” dediği için tahrik indirimi yapmanıza izin vermeyeceğiz.

Emine Bulut’un çığlığı hepimizin çığlığıdır. Kadınlar ölmek istemiyor. Bir kadın daha eksilmeyeceğiz.

Şiddetinizle barışmayacağız” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı

afdah.info

voir films