ÜST REKLAM

logo

reklam

“ŞİDDET BİR HALK SAĞLIĞI SORUNUDUR”

“Sağlık Çalışanlarına Şiddet Uygulayan Kişiler Tutuklu Yargılanmalıdır”

Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Hayrettin Şahin, TBMM’de görüşülen torba yasadaki şiddete yönelik madde hakkında bir açıklama yaptı.

Şahin açıklamasında; “Türk Sağlık Sen olarak sağlıkta şiddet sorununun çözüme kavuşması adına çalışmalar yapıp birçok platformda çözüm önerilerimizi dile getirmiştik. Özellikle çözüm için yasal değişikliklerin vakit kaybetmeden düzenlenmesini defalarca ifade etmiştik.

“Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” ismiyle Meclis Komisyonuna gelen öneriye baktığımızda sağlıkta şiddete yönelik değişiklik yalnızca bir madde ile adeta geçiştirilmiştir.

Ambulansların kurşunlandığı, doktorların bıçaklandığı, sağlık çalışanlarının darp edildiği, hastanelerin gruplar halinde basıldığı ve amirlerin sürekli olarak mobbingi arttırdığı şiddet ile kararlı ve caydırıcı tedbirler ile mücadele edilebilir.

Türk Sağlık Sen olarak şiddet uygulayanların tutuklu yargılanmasını talep etmemize karşılık ilgili değişiklikte şiddet uygulayanın yalnızca savcılığa sevk edilmesi eklenmiştir. Bu durum ise şiddeti çözüm yöntemi olarak benimseyen ve sağlık çalışanını darp ederek işinin görüleceğini düşünen hastalıklı zihniyet için caydırıcı olmayacaktır.

Sağlık çalışanları ise can kurtarmak için çalışırken hayatlarından endişe duyarak hizmet vermektedirler. Sağlıkta şiddete yönelik çözüm noktasında atılacak adımlar bellidir. Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayan kişiler tutuklu yargılanmalıdır.

Sağlıkta şiddet sadece kamu görevlisini darp olmaktan çıkarılarak, kamu hizmetini engelleme, vatandaşın sağlık hakkını kullanmayı engelleme ve bunun sonucunda insan hayatının riske atılması gibi suçların da cezası olmalıdır. Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların acil hizmetler haricindeki kamu sağlık hizmetlerinden belli bir süre bedel ödeyerek yararlanması ile ilgili de bir düzenleme yapılmalıdır. Bu kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanmak için ceplerinden para ödemelidir

Sağlıkta şiddetin arttığı bilhassa Avrupa ülkelerinde uygulanarak olumlu sonuçlar alındığı gibi, sağlık hizmeti veren birim ve yerlerin hiçbir ayrım gözetmeksizin “Sıfır Toleranslı Alan” ilan edilerek bu alan dâhilinde gerçekleşen herhangi bir suçun cezasının hiçbir şekilde hafifletilmemesi ya da para cezasına çevrilmemelidir.

Sağlık çalışanlarının şiddetin en aza indirilmesi adına bekledikleri bu düzenlemeler hayata geçirilmelidir. Bu konuda artık ciddi adımlar atılmalıdır. Sabrımız kalmamıştır.  Güvenli çalışma sağlık çalışanlarının hakkıdır. Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımladığı gibi “Şiddet bir halk sağlığı sorunudur”. Bu sorunun çözüme kavuşması için daha kaç tane sağlık çalışanı arkadaşımızı kaybetmemiz gerekiyor?” ifadelerine yer verdi.

Haber: Ali Doğru – Foto: Haber Merkezi

 

 

 

Share
203 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?