logo

reklam

“ŞEYH AK AİLELERLE BİR ARAYA GELDİ”

  

İlçemize bağlı Çiğdede Mahallesinde, Çiğdede Sosyal Yardımlaşma Dayanışma ve Kalkındırma Derneği Başkanı Abdullah Cabbaroğullar’nın ev sahipliği yaptığı yaz ayı boyunca süren Şeyh Ahmet Ak tarafından verilen Kuran-ı Kerim kursunda Şeyh Ak ailelerle bir araya geldi.

Geçtiğimiz hafta düzenlenen veli toplantısında Şeyh Ak velilere hem öğrencilerin durumları hakkında bilgi hem de çocuklara nasıl davranılması, nasıl yetiştirilmesi noktasında nasihatler verdi.

Gerçekleşen toplantıda Şeyh Ak; Biz çocuklarımızı yetiştirirken neye dikkat edeceğiz onu konuşmamız gerekir. Ehl-i Beyt’i ne kadar hayatımıza alıyoruz ve ne kadar benimsiyoruz? Çocuklar anne- babalara nasıl davranıyorlar? Çocuğun aile üzerinde hakkı nedir? Kadının hakları nelerdir?

Bu ve bu gibi konuları konuşmak için toplandık. Yüce Allah, Hz. Peygamber’imizi bu dünyaya gönderdiğinde öncelikli olarak dini konulardan değil güzel ahlaktan bahsetti. Biz en iyi ve en güzel ahlak yani Peygamber’imizin ahlakına ulaşabilmemiz için çocuklarımızı iyi bir şekilde yetiştirmeli ve oları her konuda uyarmalıyız. Bir insanın ailesiyle, çevresiyle, komşuyla iyi geçinmesi gerekir. Böylece çocuklar ailelerini görüp onlarda aynı şeyi uygulayabilsinler. Küçük çocuklara büyük bir sevgi ve şefkatle sabır gösterilmesi gerekir. Çünkü adı üstünde onlar daha çocuk. Yaptıklarının yanlış olduklarını bilmiyorlar. Çocuk bir yanlış yaparsa onu affetmek gerekir. Dinimizde çocukların üç hakkı vardır. Bu haklar şunlardır; Kuran– Kerim’i öğretmek, Allah’ı, Peygamber’imizi ve Ehl-i Beyt’i tanıtmak. Son olarak çocuğa bir isim vermek.

Bu anlamda çocuklarımıza Kuran-ı Kerim’i ve Arapça dilini çok iyi bir şekilde öğretmemiz gerekir. Burada en büyük görev annelerimize düşüyor çünkü babalar genellikle yurtdışında bu anlamda annelerin Arapça’yı ve Kuran- Kerim’i öğrenmesi gerekir ki çocukların takıldıkları yerde onlara yardım edebilsinler” ifadelerine yer verdi.

Haber – Foto: Hasan Dadük

 

Share
165 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?