ÜST REKLAM

logo

reklam

SERHAT ÇAKIN’DAN “HAFTALIK” DEĞERLENDİRMELER: 03-10 KASIM 2018


admin
bereket@prestijbilgisayar.org

1- 29 Ekimde İstanbul’da yeni havalimanının açılışının yapılmasına rağmen havaalanının birçok kısmı henüz bitmedi.

Yerel seçimleri etkilemek ve kamuoyuna karşı propaganda amacıyla kullanılmak için yapılan bu açılış aslında aceleye getirilmiş bir açılıştır.

Havaalanının birçok yerinin bitmemiş ve henüz tamamlanmamış olması kaza riskine ve bu riskin artmasına neden olmaktadır.

Bu risk yolcuların hayatını da tehdit etmektedir.

Üstelik muhalif medya kuruluşlarından alınan haberlere göre havalimanı inşaatında yapılan yolsuzluklar ve inşaatı yapan firmalara verilen kar garantilerinin yanında gerçekleştirilen fazla ödemeler, bu inşaatın halka, yurttaşlara maliyetinin ederinin çok üzerinde olduğunu da ortaya koymaktadır.

Bu gerçekler kamu ihalelerinde ve büyük inşaat yatırımlarında hem büyük haksız kazançların sağlandığını; hem de halkın sırtına sermaye ve iktidar lehine ağır yüklerin bindirildiğini de ortaya koyuyor.

********

2- Sayıştay üzerinde hükümet ve sarayın baskıları devam ediyor.

Hükümet ve saray, Sayıştay’ın raporlarını önemsemiyorlar; Sayıştay’ın denetim raporları mecliste okunduktan sonra uygulanmıyor.

Bunun yanında Sayıştay’ın kamu adına yapılan harcama ve denetimleri engellenmeye çalışılıyor.

Sayıştay Kanunu’nun denetimde suç teşkil eden fiillerle ilgili kısımlar 2010 yılından beri hiç uygulanmıyor.

Bütün bunların nedeni, hükümetin, sarayın ve her ikisinin atadığı yüksek düzeydeki çoğu bürokratların yaptığı yolsuzlukların ve israfın açığa çıkmasını, kamu gelir ve harcamalarının iktidarın ve sarayın keyfi isteklerine göre kullanıldığı gerçeğinin açığa çıkmasını engellemektir.

Hükümet ve saray, halka tasarruf etmeyi salık verirken kendisi israfa kaçmakta; bunun da ortaya çıkmasını ve kamu kaynaklarının daha çok sermaye ve yandaşlar lehine kullanılmasının anlaşılmasını engellemeye çalışmaktadırlar.

********

3- Migros tarafından satın alınan Uyum-Makro Market’te tazminatları ödenmeden işten çıkarılan işçilerin aylardır sürdürdüğü direniş kazanımla sonuçlandı.

Nakliyat İş’in yaptığı açıklamaya göre direnen işçilerin tazminatları ödendi.

İşçiler pek çok markette özel güvenliğin ve polisin baskı ve müdahalelerine, engelleme çalışmalarına rağmen birlikte direnerek sonuç almayı ve haklarını elde etmeyi başardılar.

Bu başarı, kararlı ve etkili bir direniş ve mücadelenin bir sonucudur.

Bu direnişi örnek alarak tüm emekçilere yönelik olarak yapılacak örgütlü ve kararlı bir direniş hem ekonomik krizin faturasının emekçilere kesilmesini ve emekçilerin ekonomik krizde daha çok ezilmelerini engeller; hem de sermaye sınıfı ve hükümet karşısında haklarını koruyup arttırmalarını sağlar.

Aynı şekilde Anı Tur’da çalışan genç liseli stajyerler ve genç işçilerde, ağır çalışma koşulları, günde 16 saate kadar varan çalışma süreleri ve ödenmeyen ücretlerini, kötü barınma koşullarını birlikte direnerek, örgütlü ve dirençli bir mücadeleyle ve aralarındaki dayanışmayla aşmayı başardılar.

*******

4- Kuzey Suriye’de YPG-PYD Güçleri’nin bulunduğu bölgelere yönelik Türk Topçu Birlikleri’nin top ateşinden sonra, saraydan ve hükümetten yapılan açıklamalar bu bölgeye askeri bir operasyonun yapılabileceği şeklindeydi.

Ancak aradan bir süre geçtikten sonra bu açıklamalar azaldı ve cumhurbaşkanı bu konuda kendisine bir gazeteci tarafından sorulan bir soruya verdiği yanıtta sadece operasyonun bir gün aniden yapılabileceğini söylemekle yetindi.

Bu bölgedeki YPG-PYD Güçlerine ABD’nin verdiği destek ve Suriye’deki petrol alanlarının bunlara kontrol ettirilmesi nedeniyle böyle bir operasyonun hükümet ve saray tarafından ABD Yönetimi’nin rızası olmadan gerçekleştirilmesi mümkün değildir; zira saray ve hükümet ABD ile anlaşma yollarını ararken, böyle bir konuda onu karşılarına almayı kolayca göze alamazlar.

Burada yapılan şey, seçimlere kadar YPG-PYD Güçlerine top atışları ve kimi zaman yapılmak istenecek bazı keşif uçuşları ile gözdağı verip kamuoyunun desteğini elde etmek ve ekonomik sorunların, bunların en başında gelen işsizlik ve geçim sıkıntısı, yolsuzluk ve adaletsizliklerin üstünü örtmek ve dikkati başka bir yere çekmektir.

Ayrıca bu yolla yaklaşan yerel seçimlerde oy kaybının azaltılması; hatta oy kazanılması da gerçekleştirilmek istenmektedir.

Öte yandan ABD, yaptığı açıklamalarla YPG’nin oluşturduğu SDG Güçleri’yle Suriye’nin kuzeydoğu sınırları boyunca güvence devriyelerine başladığını açıkladı.

Bunun yanında Amerikan Birliklerinin Türk Askerlerinin yanı sıra PYD-YPG Güçleriyle Menbiç civarında da devriye faaliyetlerinde bulunduğuna dair haberler de gelmektedir.

Bu gelişmeler, ABD Yönetimi’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik Türkiye tarafından yapılacak bir askeri operasyonu kabul etmeyeceğinin ve Türkiye Yönetimi’nin ancak Menbiç’te Amerikan Yönetimine, İran’a karşı tavır alınmasına da dayanan tavizler karşılığında bazı kazanımlar sağlanabileceğinin bir göstergesidir.

Türkiye’de ise saray ve hükümetin, ekonomik sorunlar ve dış politikada, özellikle Ortadoğu’da yaşadığı sorunlar nedeniyle İran’a karşı sert bir tavır alması beklenmemektedir.

*******

5- ABD’ de Başkan Trump’un, Adalet Bakanı’nı kendisi hakkında yapılan bir soruşturmanın sürmesi ve bu soruşturmanın engellenememesi nedeniyle istifa etmesini sağlaması, yargıya ve basına yönelik baskılar, muhalif bir gazetecinin Beyaz Saraya giriş akreditizasyonunun iptal edilmesi, muhaliflerin ayaklanarak sokaklara dökülmesi sonucunu doğurdu.

Ülkenin batısında Los Angeles’te olduğu gibi doğusunda Newyork’ta da binlerce muhalif sokaklara dökülüp adalete ve hukuka saygı gösterilmesini, yargıya müdahale edilmemesini ve basına baskı yapılmamasını istedi.

Gösterilerde basın özgürlüğünün, hukukun ve yargı bağımsızlığının tehlikede olduğu sıkça dile getirildi.

Bu gelişmeler ülkemizden de bildiğimiz, yabancısı olmadığımız şeylerdir.

Bütün bunlar sermaye düzeninin kapitalizmin merkez ülkelerinde de kapitalist sömürü ve baskıya dayalı düzeni sürdürmek için demokrasiden gittikçe uzaklaştığını göstermektedir.

Sermayenin en gerici unsurlarının basın ve medya özgürlüğü, hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı gibi kavramları da bir kenara itip kendi çıkarlarına en uygun gerici ve faşizan bir yönetime yönelmekten kaçınmadığını ve kaçınmayacağını kanıtlamaktadır.

Bu yüzden faşizme ve gericiliğe karşı ve bunların kaynağı olan kapitalizme ve emperyalizme karşı mücadele sadece ulusal düzeyde değil; uluslararası düzeyde de sürdürülmesi gereken bir mücadeledir.

Serhat Çakın

Share
199 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA YAŞAMI BÜYÜK TEHLİKEDE

  09 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Yeni yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre küresel ısınma nedeniyle gezegenimizin(Dünya’mızın) “geri dönülemez” noktaya yaklaştığını gösteriyor.  Bilim insanları iklim krizinin vardığı boyutlar konusunda dünyanın birden çok taşma noktasını çoktan aştığı konusunda uyarı yaptı. Uyarıda iklim değişikliğinin dünyadaki yaşama varoluşsal bir tehdit oluşturmaya başladığı açıklandı. The Guardian’da yer alan habere göre, küresel ısınmanın buzulların erimesi ve ormanların yok olması gibi bazı etkileri durdur...
 • İNSAN VE TOPLUM

  02 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  KAPİTALİST SİSTEMİ SAVUNANLAR OLAYLARA BURJUVA MANTIĞI İLE BAKARLAR. BURJUVA MANTIĞI, KİŞİYİ TOPLUM ÜZERİNE ÇIKARDIĞI İÇİN MEYDANA GELEN TÜM OLUMLU VEYA OLUMSUZLUKLAR ÜRETİM SİSTEMİNE DEĞİL, KİŞİLERİN YETERLİLİĞİNE VEYA YETERSİZLİĞİNE, İYİ NİYETİNE VEYA KÖTÜ NİYETİNE BAĞLANIR. İNSANIN TOPLUM YARATIĞI OLDUĞU GÖRÜLMEZ. OYSA İNSANA DAMGASINI VURAN TOPLUM, TOPLUMA DA DAMGASINI VURAN TOPLUMUN TEMELİ OLAN ÜRETİM SİSTEMİNİN YARATTIĞI EKONOMİK SİSTEMLERDİR. PUTİN RUSYA’DA DEĞİLDE AFRİKANIN BALTA GİRMEMİŞ ORMANLARINDA BİR KABİLEDE YAŞIYOR OLSAYDI,...
 • SİGARA İÇMEK YA DA İÇMEMEK

  13 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Eğitimci Sami ASLAN, hazırladı… Uzun yıllar sigara içtiği için akciğer kanseri riski zaten çok yüksek olan birinin “sigarayı bırakması” fazla bir şey ifade etmez. Sigarayı bıraktıktan ne 1-2 sene, ne de çok daha uzun seneler geçse bile kanseri riski asla “sıfırlanmaz”. Bu durumdaki hastaların bir kısmı KOAH’la ilgili öksürük, balgam, nefes darlığı şikâyetleri üzerine sigarayı bırakmış olabilirler. Sigaraya bağlı KOAH gelişen hastalarda akciğer kanseri riski, sigara içip de belirgin KOAH belirtileri olmayanlara nispeten çok daha yüksekti...
 • SİYASET DEĞİL ÜRETİM YAPIN!

  08 Kasım 2019 Ekonomi, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Merhaba saygı değer okurlar. Arayı çok açtık, Bahar bitti kış geldi. Mevsimler geçte olsa değişti. Ama bu aralar, Mevsimlerden çok insanlar çabuk değişiyor. Cenazeye gittiğimiz zaman, üç günlük dünya, iyilik yapana, iyilikle anılana ne mutlu deriz. Veya şu üç günlük dünyada, bir karış topraktan başka ne alacağız ki deriz. İnsan ameli ile anılır deriz. Herkes İyilik Ve Ahiretten Dem Tutar! Ama hiç kimse bunu uygulamaz. Hiç birimiz! Herkes kendi menfaati doğrultusunda hareket eder. Kardeş, kardeşini, Baba Evladını, Evlat Baba Annesini ...