ÜST REKLAM

logo

reklam

SERHAT ÇAKIN’DAN “HAFTALIK” DEĞERLENDİRMELER: 03-10 KASIM 2018


admin
bereket@prestijbilgisayar.org

1- 29 Ekimde İstanbul’da yeni havalimanının açılışının yapılmasına rağmen havaalanının birçok kısmı henüz bitmedi.

Yerel seçimleri etkilemek ve kamuoyuna karşı propaganda amacıyla kullanılmak için yapılan bu açılış aslında aceleye getirilmiş bir açılıştır.

Havaalanının birçok yerinin bitmemiş ve henüz tamamlanmamış olması kaza riskine ve bu riskin artmasına neden olmaktadır.

Bu risk yolcuların hayatını da tehdit etmektedir.

Üstelik muhalif medya kuruluşlarından alınan haberlere göre havalimanı inşaatında yapılan yolsuzluklar ve inşaatı yapan firmalara verilen kar garantilerinin yanında gerçekleştirilen fazla ödemeler, bu inşaatın halka, yurttaşlara maliyetinin ederinin çok üzerinde olduğunu da ortaya koymaktadır.

Bu gerçekler kamu ihalelerinde ve büyük inşaat yatırımlarında hem büyük haksız kazançların sağlandığını; hem de halkın sırtına sermaye ve iktidar lehine ağır yüklerin bindirildiğini de ortaya koyuyor.

********

2- Sayıştay üzerinde hükümet ve sarayın baskıları devam ediyor.

Hükümet ve saray, Sayıştay’ın raporlarını önemsemiyorlar; Sayıştay’ın denetim raporları mecliste okunduktan sonra uygulanmıyor.

Bunun yanında Sayıştay’ın kamu adına yapılan harcama ve denetimleri engellenmeye çalışılıyor.

Sayıştay Kanunu’nun denetimde suç teşkil eden fiillerle ilgili kısımlar 2010 yılından beri hiç uygulanmıyor.

Bütün bunların nedeni, hükümetin, sarayın ve her ikisinin atadığı yüksek düzeydeki çoğu bürokratların yaptığı yolsuzlukların ve israfın açığa çıkmasını, kamu gelir ve harcamalarının iktidarın ve sarayın keyfi isteklerine göre kullanıldığı gerçeğinin açığa çıkmasını engellemektir.

Hükümet ve saray, halka tasarruf etmeyi salık verirken kendisi israfa kaçmakta; bunun da ortaya çıkmasını ve kamu kaynaklarının daha çok sermaye ve yandaşlar lehine kullanılmasının anlaşılmasını engellemeye çalışmaktadırlar.

********

3- Migros tarafından satın alınan Uyum-Makro Market’te tazminatları ödenmeden işten çıkarılan işçilerin aylardır sürdürdüğü direniş kazanımla sonuçlandı.

Nakliyat İş’in yaptığı açıklamaya göre direnen işçilerin tazminatları ödendi.

İşçiler pek çok markette özel güvenliğin ve polisin baskı ve müdahalelerine, engelleme çalışmalarına rağmen birlikte direnerek sonuç almayı ve haklarını elde etmeyi başardılar.

Bu başarı, kararlı ve etkili bir direniş ve mücadelenin bir sonucudur.

Bu direnişi örnek alarak tüm emekçilere yönelik olarak yapılacak örgütlü ve kararlı bir direniş hem ekonomik krizin faturasının emekçilere kesilmesini ve emekçilerin ekonomik krizde daha çok ezilmelerini engeller; hem de sermaye sınıfı ve hükümet karşısında haklarını koruyup arttırmalarını sağlar.

Aynı şekilde Anı Tur’da çalışan genç liseli stajyerler ve genç işçilerde, ağır çalışma koşulları, günde 16 saate kadar varan çalışma süreleri ve ödenmeyen ücretlerini, kötü barınma koşullarını birlikte direnerek, örgütlü ve dirençli bir mücadeleyle ve aralarındaki dayanışmayla aşmayı başardılar.

*******

4- Kuzey Suriye’de YPG-PYD Güçleri’nin bulunduğu bölgelere yönelik Türk Topçu Birlikleri’nin top ateşinden sonra, saraydan ve hükümetten yapılan açıklamalar bu bölgeye askeri bir operasyonun yapılabileceği şeklindeydi.

Ancak aradan bir süre geçtikten sonra bu açıklamalar azaldı ve cumhurbaşkanı bu konuda kendisine bir gazeteci tarafından sorulan bir soruya verdiği yanıtta sadece operasyonun bir gün aniden yapılabileceğini söylemekle yetindi.

Bu bölgedeki YPG-PYD Güçlerine ABD’nin verdiği destek ve Suriye’deki petrol alanlarının bunlara kontrol ettirilmesi nedeniyle böyle bir operasyonun hükümet ve saray tarafından ABD Yönetimi’nin rızası olmadan gerçekleştirilmesi mümkün değildir; zira saray ve hükümet ABD ile anlaşma yollarını ararken, böyle bir konuda onu karşılarına almayı kolayca göze alamazlar.

Burada yapılan şey, seçimlere kadar YPG-PYD Güçlerine top atışları ve kimi zaman yapılmak istenecek bazı keşif uçuşları ile gözdağı verip kamuoyunun desteğini elde etmek ve ekonomik sorunların, bunların en başında gelen işsizlik ve geçim sıkıntısı, yolsuzluk ve adaletsizliklerin üstünü örtmek ve dikkati başka bir yere çekmektir.

Ayrıca bu yolla yaklaşan yerel seçimlerde oy kaybının azaltılması; hatta oy kazanılması da gerçekleştirilmek istenmektedir.

Öte yandan ABD, yaptığı açıklamalarla YPG’nin oluşturduğu SDG Güçleri’yle Suriye’nin kuzeydoğu sınırları boyunca güvence devriyelerine başladığını açıkladı.

Bunun yanında Amerikan Birliklerinin Türk Askerlerinin yanı sıra PYD-YPG Güçleriyle Menbiç civarında da devriye faaliyetlerinde bulunduğuna dair haberler de gelmektedir.

Bu gelişmeler, ABD Yönetimi’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik Türkiye tarafından yapılacak bir askeri operasyonu kabul etmeyeceğinin ve Türkiye Yönetimi’nin ancak Menbiç’te Amerikan Yönetimine, İran’a karşı tavır alınmasına da dayanan tavizler karşılığında bazı kazanımlar sağlanabileceğinin bir göstergesidir.

Türkiye’de ise saray ve hükümetin, ekonomik sorunlar ve dış politikada, özellikle Ortadoğu’da yaşadığı sorunlar nedeniyle İran’a karşı sert bir tavır alması beklenmemektedir.

*******

5- ABD’ de Başkan Trump’un, Adalet Bakanı’nı kendisi hakkında yapılan bir soruşturmanın sürmesi ve bu soruşturmanın engellenememesi nedeniyle istifa etmesini sağlaması, yargıya ve basına yönelik baskılar, muhalif bir gazetecinin Beyaz Saraya giriş akreditizasyonunun iptal edilmesi, muhaliflerin ayaklanarak sokaklara dökülmesi sonucunu doğurdu.

Ülkenin batısında Los Angeles’te olduğu gibi doğusunda Newyork’ta da binlerce muhalif sokaklara dökülüp adalete ve hukuka saygı gösterilmesini, yargıya müdahale edilmemesini ve basına baskı yapılmamasını istedi.

Gösterilerde basın özgürlüğünün, hukukun ve yargı bağımsızlığının tehlikede olduğu sıkça dile getirildi.

Bu gelişmeler ülkemizden de bildiğimiz, yabancısı olmadığımız şeylerdir.

Bütün bunlar sermaye düzeninin kapitalizmin merkez ülkelerinde de kapitalist sömürü ve baskıya dayalı düzeni sürdürmek için demokrasiden gittikçe uzaklaştığını göstermektedir.

Sermayenin en gerici unsurlarının basın ve medya özgürlüğü, hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı gibi kavramları da bir kenara itip kendi çıkarlarına en uygun gerici ve faşizan bir yönetime yönelmekten kaçınmadığını ve kaçınmayacağını kanıtlamaktadır.

Bu yüzden faşizme ve gericiliğe karşı ve bunların kaynağı olan kapitalizme ve emperyalizme karşı mücadele sadece ulusal düzeyde değil; uluslararası düzeyde de sürdürülmesi gereken bir mücadeledir.

Serhat Çakın

Share
127 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “ARI SOKMASI” DEYİP GEÇMEYİN

  22 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan/ Sami Aslan Çoğu insanın ciddiye almadığı arı sokmaları, böbrek, kalp kası ve damar iltihaplarına yol açabilir, hatta bazı durumlarda ölüme de sebep olabilir. Özellikle yazın sık rastlanan arı sokmaları, bazı kişilerde ölümle sonuçlanan ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor. Son olarak reklamcı Arsun Erdalın ölümüyle gündeme gelen arı sokması sonucu gelişen anaflaksi(alerjik şok), arı sokmasının beraberinde getirdiği risklerin en önemlisi olarak biliniyor. Arı sokmasına bağlı reaksiyonlar, ilk 4 saatte olanlar ve sonra gel...
 • MEMLEKETTE HAK, HUKUK ADALET VAR MI?

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu üç kavram varsa, iyi yoldayız, başarı mutlak olacak. Bu kavramları Samandağ ilçesinde arayalım. Bizim ilçede var mı? Varsa, nerede saklanmışlar da bizler göremiyoruz? Ben bu yüce değerleri çok aradım. Merak ediyordum. Bulamadım. Örneğin; Şehir merkezinde bulunan ve davası 1991 yılından beri çözüm bekleyen Park sorununun yasa ve yönetmelik açısından beraber bakalım ‘’İlimiz Samandağ İlçesi Atatürk Mahallesinde kâin 1042,1998 ve 4241 sayılı parseller, Mahkeme kararlarıyla Park olarak ihdas edildi Hatay Valiliğinin 17.10.2018 tarih ...
 • KAPİTALİST SİSTEMDE ONUR, HAYSİYET VE ŞEREF; PARADIR

  15 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan / Sami Aslan İnsanlık Kapitalizm ile birlikte Basit yeniden üretimden (sanayi öncesi antik ve orta çağlardaki tarıma dayanan üretim) Geniş yeniden üretim  ( teknolojik sanayiye dayanan üretim) sistemine geçmiştir. Çok uluslu tekelci şirketler ve Bankalar sistemi olan KAPİTALİST sistem demek, GENİŞ YENİDEN ÜRETİM SİSTEMİ demektir. Geniş yeniden üretim demek yüzbinlerce işçi ile en son teknoloji kullanarak dağlar gibi yığılan matahlar (mallar) üretmek demektir. Dağlar gibi yığılan üretilmiş MATAHLAR’ın milli sınır...
 • ZEYTİNİN TARİHÇESİ VE FAYDALARI

  08 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Zeytin, çok yönlü bir kültür bitkisi olarak, Anadolu mutfak kültüründe binlerce yıldan bu yana birçok alanda kullanılır. Anadolu’da yaşayan eski medeniyetler, zeytin ve zeytinyağını, dini kutsamalarda, nazardan korunmada, birçok hastalığın tedavisinde kullanırlardı. Tüm dinlerde zeytin, bereket, barış, akıl, uzun ömür ve olgunluk gibi simgesel anlamlar taşır. Zeytin ağacı, ağır büyüyen, fakat oldukça uzun yaşayan bir ağaçtır. Gövdesi çürümeye karşı çok dayanıklıdır. Üstelik de ömrünü tamamladığında köklerinden yeni bir ağaç filizlenmekt...