SEMT PAZARI KANUNU, PAZARCIYI KORUYOR - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SEMT PAZARI KANUNU, PAZARCIYI KORUYOR

Bu haber 12 Haziran 2017 - 10:06 'de eklendi ve 92 kez görüntülendi.

 

Samandağ Ziraat Odası Başkanı Selim Kamacı, çiftçi ve üreticilere önemli bir duyuruda bulundu. Kamacı Pazar yerleri hakkında yönetmeliği çiftçilere anlatarak pazar yerlerinin kira ve tahsis bedeli olarak 2464 sayılı Belediye gelirleri kanununa göre en asgari ücret karşılığında yapılmasının kanun ile bağlandığını belirtti.

Kamacı hafta sonunda haber merkezimize ulaşarak verdiği bilgide; “değerli Üyelerimiz:

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 12.07.2012 tarihinde 28351 no’lu resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Pazar yerleri hakkında yönetmelik yayınlamıştır.

Bu yönetmeliğin amacı: Semt ve üretici pazarlarını modern bir yapıya kavuşturmak, bu yerlerde sebze ve meyveler ile belediyece müsaade edilen diğer gıda ve ihtiyaç maddelerinin ticaretinin kaliteli, standartlara ve gıda güvenilirliğine uygun olarak serbest rekabet şartları içinde yapılmasını temin etmek, tüketicilerin hak ve menfaatlerini korumak ve üreticiler ile pazarcıların faaliyetlerini düzenlemektir.

Aynı yönetmeliğin 8.madde 2’nci bendinde: Pazar yerinin yerleşim planı hazırlanır iken toplam satış yeri sayısının en az %20 (yüzde yirmisi) özel satış yeri olarak üreticilere ayrılması sebze ve meyveler ile diğer gıda maddelerinin birbirlerini olumsuz etkilemeyecek şekilde ayrı ayrı satışa sunulması hususuna dikkat edilir denmektedir.

Ayrıca; 11. madde 5. bendinde de semt pazarlarında, toplam satış yeri sayısının en az yüzde yirmisi üretici satış yeri olarak ayrılır.Bu yerler,üreticilerden yeteri kadar talep olmaması veya boşalan satış yerlerinin doldurulamaması halinde diğer talep sahiplerine de verilebilir denmektedir.

Aynı yönetmeliğin 15’inci maddesinin 2’inci bendinde üreticilerden alınacak yer tahsisi ücreti olarak 2464 sayılı Belediye Gelirleri kanununda yer alan tarifedeki en alt oranda hesaplanarak uygulanır denmektedir.

Sonuç Olarak: Odamıza kayıtlı olan sebze meyve ve diğer gıda üretimi gerçekleştiren çiftçilerimize yönelik ürettikleri ürünlerini aracısız pazarlayabilmeleri için Samandağ Belediye’sinin kurduğu ve kuracağı semt pazarlarında en az %20 oranında yer tahsis etmesi kanun ile bağlanmış bulunmaktadır.

Ayrıca; Bu yerlerin kira ve tahsis bedeli olarak ta 2464 sayılı Belediye gelirleri kanununa göre en asgari ücret karşılığında yapılması kanun ile bağlanmış bulunmaktadır.

Ürettikleri ürünlerini yeni kurulan semt pazarında satmak üzere yer almak isteyen üreticilerimizin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından kendilerine sağlanan kanuni hakları değerlendirerek Belediye kurumuna müracaat etmeleri menfaatleri gereği önem arz etmektedir.

Bereketli günler diler sevgi ve saygılarımı sunarım” dedi.

Haber -Foto:Gökhan Sağaltıcı