ÜST REKLAM

logo

reklam

ŞEKER BEYNİ DE BİTİRİYOR


Sami Aslan
deneme@deneme.hotmail.com

Şeker ve trans yağlarla yüklü Amerikan diyetinin sadece fiziki sağlığı değil beynimizi de olumsuz etkilediği belirlendi.

Oregon State Üniversitesi uzmanları tarafından fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırma, şeker ve yağdan zengin diyetin bağırsak bakterilerini etkileyerek bilişsel esneklikte (cognitive flexibility) önemli kayıplara yol açtığını gösteriyor.

Bilişsel esneklik, beynin iki farklı düşünceden diğerine geçme ve aynı anda iki farklı konuyu düşünme kabiliyeti olarak biliniyor.

İnsanlarda bilişsel esneklik bozukluğu, yeni düşüncelerin anlaşılamaması veya yeni düşüncelere adapte olunamaması şeklinde görülüyor.

Neuroscience’ de yayınlanan çalışma şekerli diyetlerin bilişsel esneklikteki azalma yanında kısa ve uzun vadeli hafıza bozukluklarına sebep olduğunu da ortaya koyuyor.

Fareler üzerinde yapılan deneylerde bir gruba yağdan zengin, bir gruba şekerden (sükroz) zengin ve bir gruba da normal diyet uygulandı.

Fiziki ve mental fonksiyonları ölçmek için çeşitli testler yapıldı; bağırsak mikrobiyotasındaki değişiklikleri belirlemek için diyetten önce ve sonra dışkıları incelendi.

Yağlı veya şekerli diyetlerden sonra farelerin fiziki ve mental testlerdeki başarılarının düştüğü, özellikle de bilişsel esnekliklerinin kötüleştiği görüldü.

Şekerli diyet verilen farelerde kısa ve uzun süreli hafıza testleri de bozuk çıktı.Dışkı analizlerinde de şekerli ve yağlı diyetteki farelerde faydalı bakterilerin (Bacteroides) azaldığı, zararlı olanların (Clostridiales) artığı tespit edildi. Bu araştırma Alzheimer hastalığını tip 3 diyabet olarak adlandıran görüşe de doğruluyor.

Suni tatlandırıcılar daha da kötü

Şeker yerine suni tatlandırıcı kullanılması da bir işe yaramıyor. Bunların uzun süreli kullanımı metabolik hastalıklar ve obeziteye yol açıyor.

Brain Maker: The Power of Gut Microbes to Heal and Protect Your Brain for Life isimli kitabın yazarı Dr. David Perlmutter “Diet meşrubat içenlerin diyabet riski şekerle tatlandırılmışları içenlere göre iki misli fazla” diyor:

“Beyin sağlığı için şeker, karbonhidrat ve suni tatlandırıcıların çok az, trans yağların hiç olmadığı diyet gerekir.

Probiyotik ve liflerden zengin diyetler en uygunudur.”

Şeker, karbonhidrat ve suni tatlandırıcılar ağzınızı tatlandırabilir ama asıl sağlığınızın tadını kaçırdığından hiç şüpheniz olmasın.

Şeker ve trans yağ deposu hazır gıdalardan uzak durun, geleneksel beslenmeden vaz geçmeyin.

Kaynak: Prof.Dr. Ahmet Rasim Küçükusta( Cerrahpaşa Tıp Fakültesi)

Hazırlayan: Sami Aslan

Share
208 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA YAŞAMI BÜYÜK TEHLİKEDE

  09 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Yeni yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre küresel ısınma nedeniyle gezegenimizin(Dünya’mızın) “geri dönülemez” noktaya yaklaştığını gösteriyor.  Bilim insanları iklim krizinin vardığı boyutlar konusunda dünyanın birden çok taşma noktasını çoktan aştığı konusunda uyarı yaptı. Uyarıda iklim değişikliğinin dünyadaki yaşama varoluşsal bir tehdit oluşturmaya başladığı açıklandı. The Guardian’da yer alan habere göre, küresel ısınmanın buzulların erimesi ve ormanların yok olması gibi bazı etkileri durdur...
 • İNSAN VE TOPLUM

  02 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  KAPİTALİST SİSTEMİ SAVUNANLAR OLAYLARA BURJUVA MANTIĞI İLE BAKARLAR. BURJUVA MANTIĞI, KİŞİYİ TOPLUM ÜZERİNE ÇIKARDIĞI İÇİN MEYDANA GELEN TÜM OLUMLU VEYA OLUMSUZLUKLAR ÜRETİM SİSTEMİNE DEĞİL, KİŞİLERİN YETERLİLİĞİNE VEYA YETERSİZLİĞİNE, İYİ NİYETİNE VEYA KÖTÜ NİYETİNE BAĞLANIR. İNSANIN TOPLUM YARATIĞI OLDUĞU GÖRÜLMEZ. OYSA İNSANA DAMGASINI VURAN TOPLUM, TOPLUMA DA DAMGASINI VURAN TOPLUMUN TEMELİ OLAN ÜRETİM SİSTEMİNİN YARATTIĞI EKONOMİK SİSTEMLERDİR. PUTİN RUSYA’DA DEĞİLDE AFRİKANIN BALTA GİRMEMİŞ ORMANLARINDA BİR KABİLEDE YAŞIYOR OLSAYDI,...
 • SİGARA İÇMEK YA DA İÇMEMEK

  13 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Eğitimci Sami ASLAN, hazırladı… Uzun yıllar sigara içtiği için akciğer kanseri riski zaten çok yüksek olan birinin “sigarayı bırakması” fazla bir şey ifade etmez. Sigarayı bıraktıktan ne 1-2 sene, ne de çok daha uzun seneler geçse bile kanseri riski asla “sıfırlanmaz”. Bu durumdaki hastaların bir kısmı KOAH’la ilgili öksürük, balgam, nefes darlığı şikâyetleri üzerine sigarayı bırakmış olabilirler. Sigaraya bağlı KOAH gelişen hastalarda akciğer kanseri riski, sigara içip de belirgin KOAH belirtileri olmayanlara nispeten çok daha yüksekti...
 • SİYASET DEĞİL ÜRETİM YAPIN!

  08 Kasım 2019 Ekonomi, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Merhaba saygı değer okurlar. Arayı çok açtık, Bahar bitti kış geldi. Mevsimler geçte olsa değişti. Ama bu aralar, Mevsimlerden çok insanlar çabuk değişiyor. Cenazeye gittiğimiz zaman, üç günlük dünya, iyilik yapana, iyilikle anılana ne mutlu deriz. Veya şu üç günlük dünyada, bir karış topraktan başka ne alacağız ki deriz. İnsan ameli ile anılır deriz. Herkes İyilik Ve Ahiretten Dem Tutar! Ama hiç kimse bunu uygulamaz. Hiç birimiz! Herkes kendi menfaati doğrultusunda hareket eder. Kardeş, kardeşini, Baba Evladını, Evlat Baba Annesini ...