ÜST REKLAM

logo

reklam

ŞEKER BEYNİ DE BİTİRİYOR


Sami Aslan
deneme@deneme.hotmail.com

Şeker ve trans yağlarla yüklü Amerikan diyetinin sadece fiziki sağlığı değil beynimizi de olumsuz etkilediği belirlendi.

Oregon State Üniversitesi uzmanları tarafından fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırma, şeker ve yağdan zengin diyetin bağırsak bakterilerini etkileyerek bilişsel esneklikte (cognitive flexibility) önemli kayıplara yol açtığını gösteriyor.

Bilişsel esneklik, beynin iki farklı düşünceden diğerine geçme ve aynı anda iki farklı konuyu düşünme kabiliyeti olarak biliniyor.

İnsanlarda bilişsel esneklik bozukluğu, yeni düşüncelerin anlaşılamaması veya yeni düşüncelere adapte olunamaması şeklinde görülüyor.

Neuroscience’ de yayınlanan çalışma şekerli diyetlerin bilişsel esneklikteki azalma yanında kısa ve uzun vadeli hafıza bozukluklarına sebep olduğunu da ortaya koyuyor.

Fareler üzerinde yapılan deneylerde bir gruba yağdan zengin, bir gruba şekerden (sükroz) zengin ve bir gruba da normal diyet uygulandı.

Fiziki ve mental fonksiyonları ölçmek için çeşitli testler yapıldı; bağırsak mikrobiyotasındaki değişiklikleri belirlemek için diyetten önce ve sonra dışkıları incelendi.

Yağlı veya şekerli diyetlerden sonra farelerin fiziki ve mental testlerdeki başarılarının düştüğü, özellikle de bilişsel esnekliklerinin kötüleştiği görüldü.

Şekerli diyet verilen farelerde kısa ve uzun süreli hafıza testleri de bozuk çıktı.Dışkı analizlerinde de şekerli ve yağlı diyetteki farelerde faydalı bakterilerin (Bacteroides) azaldığı, zararlı olanların (Clostridiales) artığı tespit edildi. Bu araştırma Alzheimer hastalığını tip 3 diyabet olarak adlandıran görüşe de doğruluyor.

Suni tatlandırıcılar daha da kötü

Şeker yerine suni tatlandırıcı kullanılması da bir işe yaramıyor. Bunların uzun süreli kullanımı metabolik hastalıklar ve obeziteye yol açıyor.

Brain Maker: The Power of Gut Microbes to Heal and Protect Your Brain for Life isimli kitabın yazarı Dr. David Perlmutter “Diet meşrubat içenlerin diyabet riski şekerle tatlandırılmışları içenlere göre iki misli fazla” diyor:

“Beyin sağlığı için şeker, karbonhidrat ve suni tatlandırıcıların çok az, trans yağların hiç olmadığı diyet gerekir.

Probiyotik ve liflerden zengin diyetler en uygunudur.”

Şeker, karbonhidrat ve suni tatlandırıcılar ağzınızı tatlandırabilir ama asıl sağlığınızın tadını kaçırdığından hiç şüpheniz olmasın.

Şeker ve trans yağ deposu hazır gıdalardan uzak durun, geleneksel beslenmeden vaz geçmeyin.

Kaynak: Prof.Dr. Ahmet Rasim Küçükusta( Cerrahpaşa Tıp Fakültesi)

Hazırlayan: Sami Aslan

Share
142 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TURGUT ÖZAL’I ÖVEN CHP

  20 Eylül 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Bir süre önce CHP’li Yenimahalle Belediyesi, açtığı kültür merkezine "Turgut Özal" adını koymuştur. Belediye başkanı Fethi YAŞAR ve CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU, kültür merkezinin açılışında birer konuşma yaparak Turgut Özal’a methiyeler düzmüşlerdir. Bu nasıl bir ikiyüzlülük? Kültür merkezine ismini verecek başka değerli büyük insan kalmadı mı? Sayın Kılıçdaroğlu; Turgut Özal’ın 10 Eylül 1986 tarihinde “geçinemiyoruz açız” diyen işçiye “senin oyuna ihtiyacım yok, hadi yürü kime oy verirsen ver” dediğini hatırlıyor mu acaba? Bugün...
 • KADIN CİNAYETLERİ

  30 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Kadın cinayetleri çok çoğaldığı günümüzde, yeni arayışlar içine girmek yerine, sonuçlar üzerinde durulduğu, cinayetlerin sebepleri üzerinde kafa yoran yok. Herkes idamdan söz ediyor. Canilerin yetiştiği ortamı, aldığı eğitim türü ve niteliği üzerinde düşünülmesi gerektiğini söylemeliyim. İdam cezasının Hukuki yönü ile ilgilenmiyorum. Onu hukukçu arkadaşlar düşünür. Ancak kadın cinayetlerini işleyenler yazılı ve görsel basına yansıdığı kadarıyla, 20yıllık zaman diliminde 15.000 kadın cinayeti işlenmiş olduğu ifadesi yer alıyordu. Varsaya...
 • SORU ÇEŞİTLERİ

  28 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu gün ahmak üzerinde düşünmeye çalışacağım. Ahmak nedir, ne değildir? Sorularına yanıt arayacağım. Ahmak sözcüğünün sözlük anlamı:. Aklını gereği gibi kullanmayan, bön, budala, aptal:’’ Ahmak misafir ev sahibini ağırlar.’’  Atasözü. Bir diğer örnek; ’’Ahmağa yüz, abdala söz vermeye gelmez.’’ Başka bir örnek; ‘’Nerede zekâ umarsak orada ahmaklıkla karşılarız.  – A. Ş. Hisar. ’’TDK Cilt 1, Sayfa: 49 Memlekette kaç tane ahmak var? Bulunacağı var saydığımız ahmakların kaçi okumu, kaçı cahil çıkar. Okumuş ahmaklar ne iş yapıyor...
 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...