“ŞEHRİMİZİ DÜNYAYA TANITMAK İSTİYORUZ” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

“ŞEHRİMİZİ DÜNYAYA TANITMAK İSTİYORUZ”

Bu haber 14 Şubat 2022 - 9:50 'de eklendi ve 501 kez görüntülendi.

ASİ ŞEHİR FESTİVAL HEYETİ Samandağ Mahalle Muhtarlarıyla bilgilendirme toplantısı yaptı. 

Asi Şehir Festival Komitesi kurucuları adına Ayhan Durgun, Asi Şehir Festival Komitesi Dönem Sözcüsü Kenan Doğru, HAMOK Dönem Sözcüsü Cem Hüzmeli ve İlçemiz muhtarlarıyla kahvaltı organizasyınunda bir araya gelerek Asi Şehir Festivali tanıtımını gerçekleştirdiler.

Belediye Yeni çarşı AVM de  bulunan Diola Cafe’de gerçekleşen kahvaltı organizasyonunda İlçemiz rehberlerinden gazeteci yazar İsmail Zubari Samandağ’ın doğal güzelliklerini tanıtan bir slayt sunumu gerçekleştirdi.

CHP Samandağ Gençlik Kolları Başkanı Bünyamin Reyhanoğulları’nın katılım gösterdiği tanıtım toplantısında Asi şehir Festival Komitesi Kurucularından Ayhan Durgun, Asi Şehir Festival Komitesi Dönem Sözcüsü Kenan Doğru, HAMOK Dönem Sözcüsü Cem Hüzmeli, Muhtarlar Deneği Başkanı Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Mahir Cebburoğlu ve Yeni Mahalle Muhtarı Behcet Deniz birer konuşma gerçekleştirdiler.

İlçemizin sahip olduğu doğal, kütürel zenginlikleri dünyaya tanıtmak amacında olduklarını ifade eden Asi Şehir Festival Komitesi Kurucularından Ayhan Durgun konuşmasında; “Öncelikle hepinize katılımınızdan dolayı teşekkür ederim. Geçen yıl Mart ayında Asi’ye kıyısı olan 9 mahalle muhtarlığımızla bir araya gelerek bütün vatandaşlarımızı birleştirecek olan birlik ve beraberliğimizi güçlü bir dayanışma ile şehrimizin tanıtımı, ekonomik ve kültürel tarihi mirasımızı ifade eden ve geleneksel hale getirecek olan geniş bir fuar ve festival düzenleme kararı aldık. Maalesef dünyayı etkisi altına alan ülkemizde de ciddi şekilde etkisini gösteren pandemi koşullarının ve alt yapı yetersizliğinden dolayı erteleme kararı aldık. Bu süre zarfında projenin geliştirilmesi arge çalışmaları ile projenin sahiplenmesi adına halktan gördüğümüz büyük destek sayesinde projeyi genişletme kararı aldık. Asi Şehir heyeti olarak bir takım ziyaretlerde bulunduk. Samandağ Belediye Başkanı Sayın Refik Eryılmaz ve Hatay Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve daire başkanları nezdinde bu projeyi paylaştık. Kendileriden bu projeye gereken desteği sağlayacaklarına dair sözler aldık. Bugüne kadar bu projenin hayata geçebilmesi talep ettiğimiz hizmetlerin içinde  Yeşilada’dan boğaza kadar giden yolun asfaltlandığı ve Çöğürlü, Tekebaşı, Meydan güzergahına açılan yolun altyapısı, içme suyu şebekesinin tamamlanmış olup, asfaltlaması da bu ayın sonunda tamamlanacaktır yönünde ifade vermişlerdir.

Asi Şehir Projesi 6 kısımdan oluşuyor. Tüm mahallelerimizin temsiliyetiyle, bölgemizin yöresel ürünlerinin sergileneceği bir fuar alanıyla başlayacaktır. Bu fuar festivalden önce başlayacaktır. Günü birlik turizmi canlandırma ve farkındalık yaratma adına bakış açısını Samandağ’a çekmek ve buradaki zenginlikleri tüm dünyaya tanıtmak adına Ada Camping dediğimiz Çadır Camp ve Karavan projesini hayata geçirecektir. Farklı farklı spor aktivasyonları düzenlenecektir. Sahillerimizde gerçekleştirceğimiz bu faaliyetlerde gerekli desteği spor kulüpleriyle iş birliği içersinde sağlayacağımızı belirtmek isterim. Dünya da ilk vek tek ters akan Nehrimizin güzlelliğini dünyaya tanıtmak için festival günlerinde nehrin debisinin yüksek olması durumunda Yeşilyazı mahallemizden başlayarak suyun azalması durumunda ise İrfan Balıkçı Köprüsünden başlayarak boğaza kadar deniz bisikleti ve tekne turları düzenlenecektir. Doğa yürüyüşü adı altında triking noktalarını Meydan Mandıra noktasından Kel Dağına yolculuk ile başlatıp Karamağra’ya turlar ile destekleyerek Kapısuyu, Vakıflı, Yoğunoluk ve Batıayaz hattından Değirmenbaşı St. Simon’a kadar turizmi canandırma, konaklama ve görsel şöleni birlikte yaşamak arzusundayız. Festivalimizde aynı zamanda küçükten büyüğe ilgiyle zaman geçirebileceğimiz panellerinde düzenleneceği geniş bir kitap fuarımız olacaktır. Bu program süresince deli dolu üç gün boyunca yerli ve milli sanatçılarımızla da desteklenecek olup bir şölen havasında konserlerle yapılacaktır. Mustafa Kemal Üniversitesi’nin de iş birliği ile güçlendirilen bu dayanışma ruhunun pekiştiririlmesi ve halkımızın bu projeyi desteklemesi ile inanıyoruz ki başaracağız. Konuşmalarıma burada son verirken bu memelekete bir vefa borcumuzun olduğunu ve bunu tüm halkımızla paylaşmak istediğimizi ifade etmek istiyoruz. Ben bizimle iş birliği içerisine giren tüm mahalle muhtarlarımıza da teşekkür ediiyorum.” İfadelerine yer verdi.

“Biz Eleştirmek Değil, Üretmek İstiyoruz”

Samandağ’ını sahip olduğumuz zenginliğimizin hissedildiği bir coğrafyaya dönüştürmek istediklerini belirten Asi Şehir Festival Komitesi Dönem Sözcüsü Kenan Doğru; “Değerli muhtarlarım, Muhtarlar Derneği Başkanım, HAMOK Dönem Sözcüsü Cem Hüzmeli hepiniz hoşgeldiniz.

Biz Asi şehir festival komitesi olarak İlçemizin doğal güzelliklerini dünyaya tanıtmak istiyoruz. Bu anlamda elimizden ne gelirse yapmamız gerekiyor. Hizmet gelmiyor diye kenara çekilemeyiz. Birlikte talep edersek yan yana durursak hizmeti getirtebiliriz. Burası güzelleşecek başka yolu yok. Dünyanın en güzel zenginlikleri olan en hoşgörülü nsanlarının olduğu bir coğrafya bundan daha fazlasını hakediyor. Bu konuca sabırlı ve ısrarcı olmalıyız. Bu proje ilk defa somut bir şeyleri isteme yolunu açtı bize. Biz somut bir proje üreteceğiz yanımızda çok değerli dostlarımız var. Siz talep edeceksiniz bizde sözcü olarak bu güzel projeyi hayata  geçirebilmek için alt yapı taleplerinde bulunacağız. Biz bu topraklarda çocuklarımızı yetiştireceğiz. Başka Samandağ yok. Bu güzel değerleri bir araya getirip yaşanabilir herkesin yaşarken o zenginliği hissettiği bir coğrafyaya dönüştüreceğiz. Ancak bu süreç küsüp darlıp, bir kenara çekilme düreci değil. En kolay yaptığımız şey vazgeçmek, eleştirmek. Bizim hedefimiz bu tür yaklaşımları bu topraklardan uzaklaştırmak. Herkes çok biliyor ama nedense bu kadar çok bilenin olduğu bir coğrafya bilinmez bir şekilde çok çirkin. Tarihiyle, kültürüyle, zenginliğiyle hiçbir şekilde örtüşmeyen bir yaşam. Biz eleştirmek değil, üretmek istiyoruz. Bu festival belki var olan kardeşliğimizi perçinleyecek kültürümüzü ön plana çıkaracak ve en öenlisi çocuklarımıza tekrar umut aşılayacak bir festival olacak.” dedi.

Festivalin hayata geçirilmesi için her türlü desteği sunmaya hazır olduğunu belirten HAMOK Dönem Sözcüsü Cem Hüzmeli konuşmasında; “Arkadaşlarım beni davet ettiğinde heycanlandım. Çünlü az önce Kenan arkadaşımın bahsettiği Samandağ’ında eleştiren ama bir şeyler yapmayan insanlar var. Ben çok sevdiğim zenginliklerine hayran olduğum Samandağ’ından bazen utanmak zorunda kalıyorum. Bize yakışmayan görüntüler maalesef çok fazla. Bunun bir şekilde düzletilmesi gerekiyor. Bu probemler yerel yöneticilerimziin en büyük problemleri. Arkadaşlarımızın yapmak istediği faaliyetler aslında yerel yönetimlerin, merkezi hükümetlerin yapması gereken işlerdir ama her zaman için Samandağ itilmiş, dışarı da bırakılmış bir ilçe konumunda. O kadar aydınımız var, yurt dışında eğitim gören çalışan akademisyenimiz var ama gelin görün ki samandağ’ın makus talihi bir türlü bitmiyor. Buda gerçekten bizim içimizi acıtıyor. Samandağ’ın inanılmaz güzellikleri var ama bunları bir türlü değerlendiremiyoruz. Biz HAMOK olarak Samandağ’ındaki imar planı özellikle çarşıdaki sorunlara tepki gösterdik. Biz Samandağ’ın hakettiği noktaya gelmesini istiyoruz ama yine biz kendi içimizde birbirmize girmişiz. İş yapanları da eleştiriyoruz. Bu aşamada Ayhan bey ve Kenan beyin beni arayıp bu konudan bahsettiklerinde heyecanlandım. Çünkü somut verilerle bana geldiler bende bir Samandağlı olarak bunun içerisinde yer almak istiyorum. Her türlü desteği de vermek istiyorum ve arkanıza 16 tane oda başkanını da alarak her türlü desteği vermeye hazırız.” Dedi.

Muhtarlar Deneği Başkanı Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Mahir Cebburoğlu ise konuşmasında; “Sayın Muhtarlarımız, arkadaşlarımız Samandağ’ında bir bilgi kirliliği oluşmuştur. Sanki Samandağ’ında hiçbir hizmet yapılmıyor gibi lanse ediliyor. Bütün muhtarların birlik ve beraberlik duygusu içerisinde olduktan sonra Samandağ’ına hizmet getirebileceğimize inanıyorum. Bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum.” Dedi.

Yeni Mahalle Muhtarı Behcet Deniz ise konuşmasında; “Bütün konuşmacılarımız Samandağ’ın güzeliğinden ve geri bırakılmışlığından  dem vurdular. Dernek Başkanımız Sayın Cebburoğlu ise bilgi kirliliği var. Yani sanki hizmet edilmiyormuş gibi. Evet hizmet edilmiyor. Biz muhtarlar olarak başkan haricinde Samandağ’ın bu görüntüsünden memnun değiliz. Hepinizin bildiği gibi Samandağ’ında çok güzel tarihi ve kültürel yerlerimiz var ama onlara ulaşacak yollarımız yok. Bunu belediyeler yapacak. Büyükşehir statüsüne geçtik diğer ilçelerde yapılan hizmetlei hep beraber gördük. Biz ayın 19’unda Ankara’ya gittik. Genel Başkana Samandağ’ın nasıl geri bırakıldığını konuştuk. Geçenlerde Dernek Başkanımız İstanbul’a gitmiş. İBB’nin Hatay Büyükşehir kadar çalışmadığını Hatay Büyükşehir’e haksızlık yapıldığını ifade ediyor. Biz haksızlık yapmıyoruz biz Samandağ’ın daha iyi bir seviyede görmek için eleştiriyoruz. Samandağ’ında hiçbir şey günlük gülistanlık değil. Ama maalesef dernek başkanımız her şeyden memnun. Kendi mahallesinde iki sokağı asfaltladı diye pankart açıyor. Hatay Büyükşehir daha çok çalışıyor diyor. Keşke çalışsa da biz de alkışlasak.

Arkadaşlar burada aslında biz Asi Şehir Festivali Komitesinin slayt gösterisini sunmak için bir araya geldik ama içimiz kavruluyor. Konuşmayacaktık bunları ama başkanımızın bu tarz yaklaşımı yüzünden bunu ben burada konuşmak istedim. Ben katılan herkese projeyi düşünen Ayhan ve Kenan kardeşime çok teşekkür ediyorum.

Bu projeyi aslında yapmakla mükellef olan Samandağ ve Hatay Büyükşehir Belediyelerinin bize destek sözü var. İnşallah bu komite bu festival sayesinde daha da ciddiye alınır.

Samandağ’ın sorularını konuşmaktan sıkıldık. Yaşımız 50’ye vardı çocukluğumuzdan beri Samandağ’ın yolunu, suyunu, elektiriğini konuşuyoruz. Biz utanıyoruz bu görevlerle mükellef olan insanlar herhalde hicap duymuyorlar. Biz memleketimizi sahipsiz bırakmayacağız. İlçemiz için ne yapılması gerekiyorsa yapacağız. Biz bu mücadelenin her zaman içerisinde olacağız. Hepinize saygılarımı sunuyor teşekkür ediyoruz.” İfadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı