“ŞEHİT NURLANMIŞ, GAZİ ONURLANMIŞ ASKERDİR” - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

“ŞEHİT NURLANMIŞ, GAZİ ONURLANMIŞ ASKERDİR”

Bu haber 20 Eylül 2019 - 10:30 'de eklendi ve 276 kez görüntülendi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğünü korumak ve vatan uğruna mücadele eden, ortaya koydukları mücadelelerden ‘’gazilik’’ unvanı alarak çıkan Gazilerimiz için İlçemiz Hükümet Konağı bahçesinde bir tören düzenledi.

Gerçekleştirilen törende saygı duruşu ve istiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşması yapıldı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Askerlik Şube Başkanlığı Personel Asteğmen Yaşar Ömer Faruk Işık gerçekleştirdi.

Asteğmen Işık konuşmasında; “Dün olduğu gibi bugün de, inançla, aziz vatanın birliği ve bölünmezliğine ve ulusal değerlerine saldıranlara karşı her zaman kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız.

Bizim için vatan savunmasında şehit ve gazi olmak kadar güzel bir kavram olamaz. Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir.

Gaziliğin devlet ve millet nezdinde ki en büyük önemi, Ulu Önder M. Kemal ATATÜRK’ ün 19 Eylül 1921’de TBMM tarafından gazilik ünvanı tevcih edilmesi üzerine söylediği şu ifadelerde yer almaktadır.

“Kahraman Türk Ordusu; Sizin kahramanlığınızla kazanılan büyük zaferin millet tarafından takdimine delalet eden bu unvan ve rütbeye ancak size izafe ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftiharı olarak taşıyacağım. Milli bağımsızlığımızı, vatanın milleti ile bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek maksadıyla vatanımızın her karış toprağına kanlarını akıtan, Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimizin, can veren şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara olan minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek milli görevimizdir.

Vatanımızın kurtuluşunda düşmanla amansız mücadele eden malul veya gazi olarak hayat mücadelesi veren bu değerli şahıslara sahip çıkmak ve onlara saygılı olmak milletimizin tarihine ve mazisine bağlılığın bir ifadesidir” 

Gazi Atatürk’ün bu sözleri, gazilerimizin tescil edilmiş en büyük gurur ve teminatıdır. Aynı zamanda Atatürk’ün bir vasiyeti olarak kabul edilmelidir.

Bu günde bizlere beraber olarak mutluluğumuzu paylaşan sizlere tüm gaziler adına teşekkür ederim.

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere bu vatan için toprağa düşen tüm şehitlerimizin ve ebediyete intikal eden gazilerimizin manevi huzurlarında saygı ile eğilir, kahraman gazilerimize sevgi ve şükranlarımızı sunarım” dedi.

Cennet vatanımız uğruna gözümüzü kırpmadan canlarını vermeye hazır olduklarını belirten Gaziler Derneği Başkanı Akın Paşa gerçekleştirdiği konuşmasında; “Hürriyet ve İstiklal benim karakterimdir” diyerek milli mücadeleyi başlatan, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e, 19 Eylül 1921 tarihinde TBMM tarafından “Gazilik” unvanı verilişinin 98. Yıl dönümünü gururla kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Muharebe meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan fedakar ve kahraman gazi arkadaşlarım; “Gaziler Gününüz kutlu olsun!

Türk milleti işgallere ve esarete alışık olmayan asil bir millettir. Bu nedenle tarih boyunca girdiği bütün savaşlarda “ölürsek şehit kalırsak gazi oluruz” anlayışıyla vatanın bölünmez bütünlüğü uğruna kahramanca mücadele etmiş, Türk’ün yenilmez gücünü tüm dünyaya kanıtlamıştır. Şehit veya gazi olmak öyle yüksek öyle kutsal mertebedir ki; bu kutsal mertebede en küçük bir çıkar ya da karşılık bekleyişi yoktur. Cennet vatanımız uğruna gözümüzü kırpmadan hepimiz yediden yetmişe canımızı vermeye hazırız.

Bu yüksek duygularla Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, gazilik mertebesi ile şereflenmiş ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle anıyor ve hayatta olan gazilerimize şükranlarımı sunuyorum” ifadelerine yer verdi.