ÜST REKLAM

logo

reklam
08 Temmuz 2017

ŞEHİR MERKEZİNE KURU FASULYE PROJESİ ÖNERİYORUM


admin
bereket@prestijbilgisayar.org

 

Samandağ Belediyesi ile BEL – BİR A.Ş. ( Belediyeler Birliği Mühendislik Müşavirlik Sanayı Ve Ticaret Anonim Şirketi arasında, 06.08.1991 tarihinde, Samandağ Noterliğinin 07585 Yevmiye No’lu işlemle; Düzenleme Şeklinde Taşınmaz Mal Satış Vaadi Sözleşmesi akdedilmiştir.  Sözleşme incelendiğinde Yasalar uygun olmadığı görülür. Her ne kadar Belediyenin Konuya ilişkin meclis ve encümen kararlarında Adı geçen yüklenici firmanın Kamu Kurumu niteliğimde bir kuruluş olduğu belirtilmiş ise de Bunun böyle olmadığı Mahkeme kararıyla tespit edilmişti. Mahkeme BEL-  BİR il Samanda Belediyesi arasında tesis edilen işlemlere ilişkin tüm belgelerin geçersiz olduğuna dair oybirliğiyle karar verildi.

Samandağ Belediyesi bu kez; Dava konusu taşınmazların kat karşılığı olmak üzere BEL – BİR tarafından yapılacak inşaatların; 13.01.1997 gün ve 45 sayılı Encümen karı ile ruhsatlarını iptal eder.

Yüklenici Firma BEL – BİR;  Encümen kararının İptali için Adana 2. İdare Mahkemesinde dava açar. Yapılan yargılama sonucunda; 31.10.1997 Tarih, E: 1997/201, K: 1997/1427 kara sayılı kararıyla Yüklenici firmanın talebi ret edilir.

VEL – BİR: 27.02.2006 Tarihinde, Samandağ Asliye Hukuk Mahkemesinde, Samandağ Belediyesi aleyhinde Tazminat Davası açar.

Mahkeme; dava konusu işlerin imalat değerlerini tespiti için Bilir kiş heyeti oluşturur. Bilir kişi heyeti 30.06.1997 tarihinde hazırlayıp, imza altına aldığı ve mahkemeye sunduğu Bilirkişi Raporunda Yüklenici Firma,  Bel – Bir’in 24.835.704.375Tl. İmalat yaptığını tespit edilmişti. Yapılan yargılama sonunda;17.014.2009 tarih, E: 2006/74, K: 2009/93 Karar sayılı kararıyla Dava; ‘’Süre aşımı’’ nedeniyle Dava ret edilir.

Var sayalım ki; 24.835.704.375Tl. Tazminat davasını kazanmış olsun. Bu para, ilgili şirkete ödenebilir mi? Ya da başka bir ifade ile her hak edilen tazminatın ödenme olanağı bulur mu? Belediyeye ve konuya taraf olanlara böyle bir ev ödevi verilirse sorunun yanıtı hayır olur mu?

Yargıtay 15. Hukuk Dairesinin 21.11.2005 Tarih E: 2005/985,,K: 2005/6174 Karar sayılı kararında sözleşmelerin feshine ilişkin ve yapılan imalatların ödenmesi konusuna açık ve net biçimde çözümler getirmiştir.

4242 sayılı taşınmazın üzerinde kurulu binanın yıkılması sorasında yerine yeni inşaatın yapılması olanağı var mı? Bu bir.

Taşınmaza ilişkin Bilirkişi tespitleri yasal mı? Bilirkişi tarafından ortay çıkarılan parasal değerler geçerli olsalar bile hukuki yönden ödenme olanağı var mı?

Bugün:07.07.2017 günü itibariyle lisans sahibi emlak şirketi yoktur. Çünkü ‘’Lisanslı Komisyonculuğu ve Emlak Müşavirliği’’ hakkına kanun tasarısı mecliste bekliyor. Halen görüşülmüş değil. Bu gün görüşülse bile, bu doğrultuda çalışma isteyenlerin, 12 ay süreyle özel eğitime tabi tutulduktan sonra bürolarını açabilecekler. Kaldı ki; bu bürolar resen bilirkişilik yapamazlar. Yapaksalar bile, yasal geçerliliği yoktur. Sonuç olarak; ilgili yasa çıktıktan 12 ay sonra kurulmaya çalışılacak.

Kuru fasulyenin faydaları:

1 – Stresi yenmeye yardımcı olur

2 – kabızlığı ve şişkinlik hissini giderir.

3 – Kalp ve damar tıkanıklığına karşı koruyucudur

4 – Romatizma ve siyatik şikâyetlerini azaltır.

5 – Sinirleri kuvvetlendirir.

6 – Kandaki şeker miktarını düşürerek şeker hastalığına kaşı faydalı olur.

6 – Zihin ve beden yorgunluğunu giderir

İleride doğacak sorunları hafif atlatılması için tarafların ceplerinde haşlanmış kuru fasulye taşımaları uygun olur diye düşünüyorum. İleride sorunlar büyüyünce, doktora gitme zamanı bulmayabilirler.

Yoğun talep karşısında kuru fasulye Fiatları artabilir. Şimdiden stok yapmaları öneririm. Haksız rekabeti teşvik etmemek ve vurgunculuk yaratmamak için, tip ve marka önermiyorum Çevremizde mühendisler dışın olan herkes proje üretiyor. Bende bu ilçenin insanı olarak kendimi sıradan biri gibi bu projeyi ürettim.

İş bu Kuru Fasulye Projesi; ilgili taraflara hayırlı olmasını en içten duygularımla temenni ediyorum!!!

 

 

 

Share
507 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TURGUT ÖZAL’I ÖVEN CHP

  20 Eylül 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Bir süre önce CHP’li Yenimahalle Belediyesi, açtığı kültür merkezine "Turgut Özal" adını koymuştur. Belediye başkanı Fethi YAŞAR ve CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU, kültür merkezinin açılışında birer konuşma yaparak Turgut Özal’a methiyeler düzmüşlerdir. Bu nasıl bir ikiyüzlülük? Kültür merkezine ismini verecek başka değerli büyük insan kalmadı mı? Sayın Kılıçdaroğlu; Turgut Özal’ın 10 Eylül 1986 tarihinde “geçinemiyoruz açız” diyen işçiye “senin oyuna ihtiyacım yok, hadi yürü kime oy verirsen ver” dediğini hatırlıyor mu acaba? Bugün...
 • KADIN CİNAYETLERİ

  30 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Kadın cinayetleri çok çoğaldığı günümüzde, yeni arayışlar içine girmek yerine, sonuçlar üzerinde durulduğu, cinayetlerin sebepleri üzerinde kafa yoran yok. Herkes idamdan söz ediyor. Canilerin yetiştiği ortamı, aldığı eğitim türü ve niteliği üzerinde düşünülmesi gerektiğini söylemeliyim. İdam cezasının Hukuki yönü ile ilgilenmiyorum. Onu hukukçu arkadaşlar düşünür. Ancak kadın cinayetlerini işleyenler yazılı ve görsel basına yansıdığı kadarıyla, 20yıllık zaman diliminde 15.000 kadın cinayeti işlenmiş olduğu ifadesi yer alıyordu. Varsaya...
 • SORU ÇEŞİTLERİ

  28 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu gün ahmak üzerinde düşünmeye çalışacağım. Ahmak nedir, ne değildir? Sorularına yanıt arayacağım. Ahmak sözcüğünün sözlük anlamı:. Aklını gereği gibi kullanmayan, bön, budala, aptal:’’ Ahmak misafir ev sahibini ağırlar.’’  Atasözü. Bir diğer örnek; ’’Ahmağa yüz, abdala söz vermeye gelmez.’’ Başka bir örnek; ‘’Nerede zekâ umarsak orada ahmaklıkla karşılarız.  – A. Ş. Hisar. ’’TDK Cilt 1, Sayfa: 49 Memlekette kaç tane ahmak var? Bulunacağı var saydığımız ahmakların kaçi okumu, kaçı cahil çıkar. Okumuş ahmaklar ne iş yapıyor...
 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...