SEÇİME X KALA SÜVEYDİYE | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

SEÇİME X KALA SÜVEYDİYE

Bu haber 30 Ağustos 2019 - 10:26 'de eklendi ve 27 kez görüntülendi.

Belediyeler her şey için hizmet ürettiğini zanneder ama insan üretmeden üretilen her şeyin insan zannedilen yaratıklar eliyle tahrip edildiğini unutur.

Nasıl bir belediye istiyoruz?

1-Belediye başkanı seçildiği andan itibaren parti rozetini atmalı; halkın her bireyi için aynı mesafede olmalıdır.

2-Kapısı her zaman herkese açık olmalı ve haftanın bir günü başkan ve belediye meclis üyeleri halkın sorunlarını dinlediği bir gün olmalı, gelen her kişi ister kişisel ister sosyal sorununu anlatabilmeli, belediye olanakları çerçevesinde sorunları gündeme alınmalıdır.

3-1984 sonrası belediyenin tüm hesapları (ihale, peşkeş, yıkım, zimmet, yolsuzluk iddiası vb) iddilarının kanıtı veya yersizliğinin ispatı için belediye kayıtları; halka ve araştırmacılara açık olmalı, hukukun el verdiği sınırlar içerisinde geçmişten hesap sorulmalıdır.

4-Belediyenin imkânları; merkez ve kırsal ayırımı yapılmadan öncelikli sorunlar belirlenmeli ve göreceli değil kökten çözülmelidir.

5-Belediye’nin yandaşı ve akrabası olmamalı, bakan ve idare heyeti, Samandağ halkının tümüne abi değil kardeş olmalıdır.

 6-Kamu alanları yandaş işgallerinden kurtarılmalı, beldeye özgün, belediye halk ortak yatırım şirketleri kurulmalı,  yerel ürünleri işleyip pazarlayacak üretim ve hizmet kooperatifleri kurularak halka istihdam yaratılmalıdır.

7-Belediye: halkın sunduğu ve istihdam yaratan tüm turizm, tarım, üretim, el işi ve pazarlama projeleri; halka açık belediye başkan ve meclis üyelerimizin hazır oldukları bir ortamda tartışılmalı. Teknik analizlerden geçen ve istihdam yaratabilecek olan projelere; belediye inisiyatifinden bedava arsa veya belediye olanakları çerçevesinde halk adına ortak yatırım olanaklarını sağlanmalıdır.

8-STK (sivil toplum kurumları)’nın; hizmet üretmesi ve halkın hizmetinde olmasını sağlanmak için halk ile el ele bütün imkanlar kullanılmalıdır.

9-Belediye: kendisi dahil STK’ları elit besleyen birer arpalık olmaktan kurtarmalı; halka hizmet kurumlarına dönüştürmelidir.

Belediyeler: aile ve okulların eksik bıraktığı insanlaşmayı sağlamazsa varlığı ile yokluğu arasında bir fark olmaz kim gelirse gelsin ğarrebit habbuba ve şarrakıt zennuba.

Pardon bir anda kendimi Süveydiye’de değil Norveç’te zannettim.

S. Güzel

afdah.info

voir films