SEÇİLMİŞLERE ORUÇ’TAN KÖTÜ NOT; SINIFTA KALDILAR - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SEÇİLMİŞLERE ORUÇ’TAN KÖTÜ NOT; SINIFTA KALDILAR

Bu haber 02 Mayıs 2018 - 8:46 'de eklendi ve 136 kez görüntülendi.

Samandağ’a otogar yapılmalı çağrısı!

İlçemizde sosyal sorumluluk alanında aktif çalışmalar yürüten Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği Üyesi Mevlüd Oruç, Samandağ ve Hatay Büyükşehir Belediyelerine seslenerek ‘bıktırdınız’ dedi. İlçenin sorunlarına eğilen açıklamalarını gazetemiz ile paylaşan Oruç, ilçenin hakkı olan otogar konusuna değinerek, otogarın çok önemli bir istihdam, aş, iş ve ekmek kapısı olduğunu beyan etti.

İlçede bir çok konuda öncü olan Oruç, ‘Terminal: İnsan veya eşya taşımalarında, araçların indirme, bindirme, yükleme, aktarma yaptıkları ve ayrıca bilet satışı ile bekleme, haberleşme, şehir ulaşımı ve benzeri hizmetlerin de sağlandığı yer olarak tanımlanıyor. Samandağ ilçemizde böyle bir Otogara ihtiyaç var mı? Evet var. Mahalleler arasında, Samandağ Antakya, Samandağ’ından diğer ilçe ve şehirlere veya Uluslararası çalışan araçların İlçemizden ilk kalkış ve son varış merkezine ihtiyaç var? Samandağ ilçemizde mahalleler arası, şehir içi, Şehirlerarası veya uluslar arası yolcu ve yük taşıyan araçlar için terminal yapılmalıdır’dedi.

EY SAMANDAĞ BELEDİYESİ VE HBŞB BIKTIRDINIZ.

İlçemizin otogar ihtiyacının savsaklandığını, görmezden gelindiğini vurgulayan konuşmasında Oruç, “Ama velâkin, fakat yok şunlar böyle yaptı, yok biz böyle dedik diye diye bir yılınız bile kalmadı. Lakırdılarla, yalanlarla, bilgi kirliliği ile artık zorunlu ihtiyaçları yapmaktan kaçamazsınız. Deniz bitti.  Ey Samandağ belediyesi ve ey HBŞB Samandağ ilçemize seçimlerde verdiğiniz sözleri yerine getirin. Siz bahane uydurmak için değil, hizmet için geldiniz. Sizin beceriksizliğiniz, sığ hizmet anlayışınız, vatandaşı önemsizleştirmeniz bıktırdı. Sizin anlamadığınız bir şey var. Hatırlatalım. Kim ki dürüst, temiz, şeffaf iş ve hizmet üretiyorsa bizdendir. Kim ki yalancı bizden değildir. Biraz daha açık konuşalım mı? Yani bizim dinimiz, mezhebimiz, ırkımız, siyasi görüşümüz dürüstlük ve şeffaflıktır, sizde bunu görmedik.  Artık kendinizi diğerleri üzerinden tanımlamaktan, beceriksizliğinizi, iş ve hizmet üretimsizliğinizi gölgelemekten vazgeçin. Artık tutmuyor. Baydı”dedi.

OTOGAR

‘Bütün Samandağ ilçemizde Trafikte, yolcu ve yük taşınmasında ve görüntüde, Otogarın olmaması büyük bir sorun ve uyumsuzluktur’ diyerek açıklamasını sürdüren Mevlüd Oruç, “araçlarının hepsinin toplandığı ilk kalkış ve varış yaptığı uygun yerde bir otogarımızın olması şarttır. Ayrıca otobüs ve dolmuşların kullandıkları güzergâh üzerinde uygun yerlerde yolcu indirme ve bindirme yerleri yapılmalıdır. Şu an ki indirme ve bindirme noktalarının, durakların vb yokluğu Trafik keşmekeşinin ve uyumsuzluğu nedenlerindendir. Samandağ terminali Çok önemli bir istihdam, aş, iş ve ekmek kapısıdır. Aynı zamanda Samandağ belediyesi ve HBŞB için önemli bir gelir kaynağıdır” dedi.

KENTLEŞEMEYEN SAMANDAĞ

İl geneli olarak Hatay ve ilçe olarak Samandağ’ın Kentleşemediğini ifadeleri ile yaşadığımız yoksunlukları gözler önüne seren Oruç, “Kentleşme için gerekli alt yapıyı talep etmeyi de unuttuk. Neden? Adı Şehir/Kent olan yerlerin en büyük sorunu kent kültüründen yoksun olmalarıdır. Kentleşmeden bir haber kentler de yaşıyor Türkiye.  Sadece halk olarak değil, en başta atanmış ve seçilmiş yöneticilerimiz kentleşme kültüründen yeterince nasibini alamamıştır. Atanmışları antidemokratik bir şekilde seçme hakkımız yok. Atanmışlar için bahtımıza ne çıkarsa ya nasip diye kabullenmek zorunda olmak anti demokratik ülke geleneğidir. Ama seçilmişleri biz seçiyoruz. Bizim seçtiğimiz Belediye başkanları ve Milletvekilleri maalesef kent kültürü dersinde sınıfta kalmıştır. Ülkemizde belirli bir nüfus sayısına ulaşan yerleşimler ilçe veya il yapılıyor. Ama her il veya ilçe kentleşmiş olmaz. Bazı il ve ilçeler hala “Köyden indim büyük Şehre” durumunu yaşıyor.  Kent kültürü edinemedik. Neden? Kent kültürü edinmek için kent altyapısını edinemedik. Neden? Samandağ ilçemiz kesintisiz bir şekilde 1930’lardan beri süre gelen gerici yönetim anlayışı ile yönetildi ve halen de öyledir. “Samandağ ilçe olarak Köyden indim büyük şehre” durumunu yaşıyoruz. Samandağ belediyesi ve HBŞB başkan ve meclisleri Kent Kültürü, kentleşme vb hedefi olmayan bir yönetim anlayışına sahiptir. Belediye başkanlarımız ve milletvekillerimiz gösterişli binalara ve arabalara sahip ve gösterişli görüntülerine rağmen maalesef yönetim anlayışı çok geridir. Yani dışı “Allah Allah maşallah, içi vah ki vah” misalidir” dedi.

Haber-Foto: Ümit Sağaltıcı