“SAYGI, SEVGİ, ADALET VE AKIL İLE MEMLEKETİMİZİ BİRLİKTE YÖNETELİM” - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

“SAYGI, SEVGİ, ADALET VE AKIL İLE MEMLEKETİMİZİ BİRLİKTE YÖNETELİM”

Bu haber 28 Mart 2018 - 9:57 'de eklendi ve 190 kez görüntülendi.

“Sözümüz Var Topluluğu’ndan çağrı;

“SAYGI, SEVGİ, ADALET VE AKIL İLE MEMLEKETİMİZİ BİRLİKTE YÖNETELİM”

 “Sözümüz var” şiarıyla bir araya gelen bir avuç güzel yürek geçtiğimiz günlerde, sorularımıza cevap verdi. Memleket sevdası ile yanan yürekler kendilerine  “Sözümüz Var…” topluluğu adını vermişler. Kendi içlerinde bile bir birlerini acımasızca eleştiren bu yüreklerin kaygısı sadece siyasilerin ilçeye vaad ettiği ve yerine getirmedikleri şeyler değil. Onlar bülbül misali güle sevdalı, gülü koklarken bile solmasından kaygılı. Gül dedikleri kim mi; SAMANDAĞ…

‘Samandağ’ımıza sözümüz var’ diyen gurup güzel bir köy kahvaltısında ağırlıyor AYNA’yı. Samandağ söz konusu olunca AYNA’ya bakabilecekler mi çok merak ettim? Ama sanırım bu defa ben yanıldım. ‘Samandağı’nı bir gün mutlaka dürüst yönetime kavuşturma sözümüz var’ diyen bu yüreklerin makam, koltuk talebinin de olmadığını dinleyince iyice şaştım… Peki, bu kadar emek niye, nasıl olacak bu iş? ‘Sadece SAMANDAĞ Sevdasıyla’ diyorlar.

Samandağ denince yürekleri sızlıyor. Memleketin en nazlı gelinini kabadayıya kaptırmış gibi hüzünlüler ve anlatıyorlar hedeflerini, yollarını, projelerini. Daha da önemlisi çağrı yapıyorlar Samandağ sevdalısı güzel gönüllere. ‘Hadi siz de gelin bize katılın. Herkesin bir sözü olsun diye SÖZÜMÜZ VAR’!

Yaklaşık 7 ay evvel bir iki kişi ile Samandağı’nı konuşurken gittikçe artan halkalarla büyüyor Sözümüz Var zinciri.

“Sözümüz Var Topluluğu” hem kendi iç hukukunu sağlamak hem de hemşerilerine kendini ifade edebilmek adına mutabakat metni bile yayınlama gereği duymuş.

‘İlçemizin mevcut şartlarından rahatsızız. Bu şekilde devam edemez. Daha iyi koşullarda yaşamak istiyoruz. Biz Samandağlıyız burada doğduk burada gömüleceğiz’ diyerek yola çıktıklarını anlatan topluluk, “geleceğimizin kendi ellerimizde olduğunu düşünüyoruz. Bunun için gerekli ve yeterli kudrete sahibiz. Dayatmalara karşıyız. Memleketimizi maharetli ellere teslim etmek istiyoruz. Temel çıkış noktamız bu aslında. Keşke vaatlerde bulunan daha önceki arkadaşlar sözlerinde dursalardı ve biz bu yola çıkmasaydık. Bizimle ilgili olmasa bile çocuklarımızla ilgili kaygılar taşıyoruz. Binlerce yıl sayısız medeniyetlere kucak açmış olan bu topraklara hak ettiği değeri vermek istiyoruz. Atalarımızdan teslim aldığımız emaneti güzelleştirerek çocuklarımıza aktarmak istiyoruz. Umut dolu yarınlar için bir araya gelmek istiyoruz. Birbirimizden güç ve cesaret almak istiyoruz. Güzel memleketimize sözümüz var, aydınlık yarınlara sözümüz var, geçmişimize ve geleceğimize, kadınlarımıza sözümüz var, gençlerimize, çocuklarımıza sözümüz var, dağımıza, denizimize, kumsalımıza, deremize, yeşilimize, böceğimizden köpeğimize sözümüz var…

Sözümüz Var’ın iki farklı anlamı var aslında 1- Söz sahibi olmak, çıkıp fikrini beyan edebilmek. 2- Verilen sözün tutulması. Söz verdiysen tutacaksın, yerel idareler birçok programla çıkarlar karşınıza şunu yapacağız, bunu yapmayacağız derler bu aslında bir akittir. Bugüne kadar sözünün eri olmayan yönetimlerle karşı karşıyayız. Ama ümitliyiz bir gün halk konuşacak, kendine söz verecek ve gereğini yapacak. Samandağ insanı dünyanın dört bir tarafını geziyor, minimuma razı olmayacak. Ankara’dan yapılan dayatmalarla seçilenler bize bugün bu durumu yaşatıyor. Yanlışı yapan bendense göz yumayım hatta alkışlayayım mantığı taşımıyoruz. Biz bu zihniyeti def edip Samandağ’ın çıkarlarıyla örtüşen bir ekibiz ve ekibi güçlendirmeye çalışıyoruz. Bizim sadece siyasi noktada değil toplumum ahlaki yönünü toparlayacak bir mesuliyetimiz olacak. Mesela gençlerin işsizlik yanı sıra ve yaşam alanlarının olmayışı, sportif faaliyetler yapabilecekleri alanları olmayışı ne yazık ki onları uyuşturucunun kucağına itiyor. Mevcut belediyenin projesinde 100 metre karelik alanı bile tesise çevirmeye yönelik girişim yok. Biz duymadık. Biz bu projeler üzerine de yoğunlaşacağız” dediler.

Yerel seçimde plan ve programlarını sorduğumuz ekip, ‘şuan için konuşmak çok erken. Fakat olası bir durumda ortaya çıkacak adaylar ve meclis üyeleri listeleri bizi tatmin etmez ise bizim kendimize çizeceğimiz bir yol olacak. Bu halkın kendi iradesi ile %100 demokrasi uygulanarak belirlenecek bir belediye başkan adayı, meclis üyeleri ile biz de bu işte varız diyebiliriz. Ama dediğimiz gibi bunları konuşmak için çok erken. Bizim önceliğimiz vatandaşın talebine göre şekillenecek. Hizmet talebi ise hizmet, değilse ne istiyorsa ona göre forma gireceğiz. Anlayacağınız hizmetkar istiyorlarsa hizmetkar olacak bir ekibiz. Buna halk karar verecek. Biz kapalı kapılar ardında gerçekleşen ve sonrasında mecliste el kaldırıp indiren noktadan uzak neden el kaldırıp onay verdiğini bilen kişileri meclis üyesi olarak görmek istiyoruz. Tabi ki meclis üyesinin bilemeyeceği konular olacak, imar gibi. Bilene sorabilecek bir meclis üyesi profili önceliğimiz olacak.  Biz belediye yönetiminde olmasak da ekibimizde bir denetleme mekanizması olacak. Ve bu mekanizma olması gerekenleri konuşacak.  Seçimin sonucuna bağlı kalmaksızın varlığımızı sürdürecek, denetim mekanizmalarını işletecek, önerilerimizle Samandağ’ı yönetecek kadrolara yol gösterecek ama memleket çıkarına ters düşen durumlarda sert bir muhalif tutum sergileyeceğiz. Burada amacımız ilçemizin bütçesinin her kuruşunun amaca uygun ve toplumsal fayda sağlamak üzere akıl ve temiz vicdan kriterleriyle harcanmasını sağlamaktır” dediler.

Gerçekleştirdikleri her toplantıda önemli kararlar aldıklarını belirten Sözümüz Var Topluluğu, aldıkları bazı kararları şöyle sıraladılar, ‘belediye meclis toplantılarına katılmak, esnaf sorunlarını tespit için alan çalışması yapmak, halk meclisleri kurma çalışmasının başlaması” gibi bir çok karar alındığını belirttiler.

‘Gelin, saygı, sevgi, adalet ve akıl ile memleketimizi hep birlikte yönetelim’ diyerek ilçe halkına seslenen topluluk, “çağrımız şahsi çıkarlardan arınmış, yüreği sadece memleket sevdasıyla dolu insanlaradır, çağrımız ilçemizde taş üstüne taş koymak isteyenleredir, çağrımız daha yaşanılır bir Samandağ özlemi içinde olanlaradır, gelin, hep birlikte, saygı, sevgi, adalet ve akıl ile memleketimizi birlikte yönetelim. Gelin Birleşelim, Güçlenelim, Değiştirelim…”dediler.

Konuşmalarının sonunda geçtiğimiz günlerde Samandağlı Güven Kahiloğulları’nın polis kurşunuyla canından edilmesi ile ilgili ne düşüncelerini paylaşan Sözümüz Var Topluluğu, “Kimliği, aidiyeti, sosyal statüsü, kabahati veya suçu ne olursa olsun, hiçbir vatandaşımız böyle bir muameleye maruz bırakılmamalı, bu bir nevi yargısız infazdır, bunu şiddetle reddediyor ve kınıyoruz, adaletin tecelli edeceğini umuyoruz ve bunu kararlılıkla bekliyoruz” ifadesinde bulundular.

Sözümüz Var Topluluğu, kendilerine ulaşmak isteyen vatandaşların, https://www.facebook.com/sozumuzvarsamandag/ adresinden görüşebileceklerini belirttiler.