ÜST REKLAM

logo

reklam

“SAVAŞA HAYIR!”

İl Eş başkanı Sultan Başaran ve HDP İl Eş başkanı Kerem Nalbant, ‘yaşasın halkların eşit özgür birlikteliği!’

İl Eş başkanı Sultan Başaran ve HDP İl Eş başkanı Kerem Nalbant, dün pati binasında açıklamada bulundular. yapılan açıklamada, ” Yüzyıllardır halkların kardeşçe yaşadığı kentimizin ve ülkemizin savaşa daha da dâhil edilmesine karşı mücadelemizi daha da güçlü sürdüreceğiz” ifadelerine vurgu yapıldı.

Suriye’de 2011 yılında başlayan ve yüz binlerce insanın hayatını kaybetmesine, milyonlarca insanın yerinden edilmesine sebep olan savaşın üzerinden 7 yıl geçtiğini hatırlatan açıklamada; “emperyalistlerin cihatçı çeteler ile ortaklaşarak yürüttüğü bu savaş, AKP iktidarının da katkısı ile bütün bölgeyi kan gölüne çevirdi. Türkiye’nin bu savaşın içine çekilmesi tamamen Tayyip Erdoğan’ın kişisel iktidarını koruması üzerinden bir yaklaşımla sürdürülmektedir. “Komşularla sıfır sorun” diyerek iktidara gelen AKP şimdi de bütün komşu ülkelerin iç işlerine karışarak ülkemizi savaşın bir fiil içine çekmeye çalışmaktadır. İç politikada yaşanan tıkanıklığı aşmak adına Afrin’i işgal naraları atmaya her gün devam ediyorlar. Afrin’e yapılacak saldırı aslında halkların kardeşliğine vurulacak bir darbedir.  Böylesi bir işgalin bedeli Türkiye halkları açısından çok ağır olacaktır.

Afrin’e bir gecede girebilirsiniz, ama etkisi binlerce yıl sürer!

Günlerdir Afrin’e müdahale haberlerini okuyoruz. AKP iktidarı savaş çığırtkanlığı yapıyor.  Bugün Afrin’e yönelik bir saldırı hazırlığı ile karşı karşıyayız. İktidar sürekli savaş söylemleri üretiyor. Bütün bunlar savaşı gündemde tutma çabasıdır. Eğer savaş, kutuplaşma, çatışmalar sönümleşirse o zaman AKP’nin yolsuzlukları, toplumda yarattıkları yoksullukları, kadın cinayetlerini ve iş cinayetlerini tartışıyor olacaktık.  O yüzden kendi koltuklarını korumak ve gündem değiştirmek için Afrin ve savaş tartışması başlatmışlar. Suriye’de savaş sonuna yaklaşıyor, masalar kuruluyor. Çözüm çabaları sürerken Türkiye’nin yeniden savaşı körüklemesi kabul edilemez. Suriye’deki emperyalist işgal başladığı günden bu yana biz Hatay’daki halklar ve demokratik kitle örgütleri her daim sokakta “ savaşa hayır” dedik. Bundan sonra da demeye devam edeceğiz. Böyle bir saldırının yapılmasına asla sessiz kalmayacağız. Yüzyıllardır halkların kardeşçe yaşadığı kentimizin ve ülkemizin savaşa daha da dâhil edilmesine karşı mücadelemizi daha da güçlü sürdüreceğiz.

Ortadoğu’daki emperyalist müdahalelerin ve AKP Hükümetinin, bölgedeki çatışmaların derinleşmesi ve yaygınlaşmasına yarayacak hamlelerine hayır diyoruz.  Çünkü Türkiye’nin demokratikleşmesi, özgürlüklerin savunulması, halkların kardeşleşmesi “savaşa karşı barış” mücadelesiyle mümkündür

Haber : Ümit Sağaltıcı

Foto : Haber Merkezi

Share
527 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?