logo

reklam

SARIMSAKLAR MEYDANDA

Şehir Şehir Dolaşıp Sarımsak Satıyorlar

Kastamonu’dan yola çıkan Yeşilçam ailesi, il il dolaşıp sarımsak satarak ekmek paralarını çıkarıyor. Dün ilçemiz pazarında satış yapan Ali Yeşilçam (32) Dört yıldır sarımsak satarak geçindiklerini belirttiler.

Arabada sarımsak satışı işine Kastamonu’da memleketinde başlayan sonraları il il dolaşmaya karar veren Yeşilçam, il dışına çıktığında ailesini Kastamonu’da bırakıyordu. Başka kimsesi olmaması nedeniyle gözü arkada kalan Yeşilçam, ailesini de yanında götürmeye başladı.

İşe seyyar satıcılıkla başlayan Yeşilçam, ardından aracıyla giyim üzerine satış işine, son olarak sarımsak işine girdiğini söyledi.

Ailece satış yapmaya başladıklarında geceleri ilk önce otelde konaklama yolunu seçtiklerini anlatan Yeşilçam, maddi olarak zorlanınca sarımsak dolu panelvan aracında kalmaya başladıklarını belirtti. Masrafları önlemek amacıyla bu yola başvurduklarını dile getiren Ali Yeşilçam, “Bu bizim için zor oluyor ama otel parası, yeme içme parası oldukça bir yekun tutuyordu” dedi. Bu sezon Yozgat’tan başladıklarını, daha sonra ise Hatay Samandağ’ına geldiklerini söyleyen Yeşilçam, buradan da başka illere geçme amaçlarını dile getirdi.

Yeşilçam, sarımsağın faydalarını sıralarken de; ” * Güçlü bir antibiyoktik olan sarımsak enfeksiyonlara karşı savaşarak bağışıklık sistemini güçlendirir. * Kalp dostu olan sarımsak, kan dolaşımını hızlandırarak kalp krizi ve felç geçirmeye neden olabilecek damar tıkanıklıklarının önüne geçer. * Kansere yakalanma riskini azaltır. * Pankreas ve kolon kanserini önleyici özelliği vardır. Kanserli hücrelerin gelişimini yavaşlatır. * Alzheimer hastalığına iyi gelir. * Kan şekeri seviyesini düşürür. * Atardamar kireçlenmesinin önüne geçer. * Kandaki kolesterol düzeyini düşürür. * Yüksek tansiyonu düşürür. * Bağırsak kurtları ve vücutta bulunan diğer parazitleri öldürür. * Akciğer, karaciğer, safra kesesi ve kalp gibi önemli organları güçlendirir. * İdrar söktürücü özelliği vardır. * Sarımsak Kalbi besleyen kroner damarları genişletir. * Kalp adelelerini güçlendirir.  * Kabızlığı önler. * Diş ağrısına iyi gelir. * Saç tedavisinde de kullanılan sarımsak saç dökülmesini yavaşlatır. * Vücudu sivri sinek ve haşerelerden korur.  * Ateş ve tansiyon düşürücü özelliğe sahiptir. * Mantar tedavisine yardımcı olur. * Kulak iltihaplanmasını giderir. * Mide ve bağırsaklarda oluşan enfeksiyonları öldürerek dezenfekte eder. * İştah açar. * Vücutta oluşan yara ve çıbanları yok eder.  * Bronşite ve diğer nefes borusu rahatsızlıklarına iyi gelir. * Safra salgısının salınımını arttırır. * İdrar yolları ve böbreklerde taş oluşumunun önüne geçer. * Cinsel gücü arttırır. * Balgam, idrar, safra ve gaz söktürücü özelliktedir” ifadelerine yer verdi.

Haber-Foto: Hasan Dadük

Share
213 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?