SARILMAK İLAÇ VE AŞILARDAN DAHA ETKİLİ « Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

KURGU DEĞİL, GERÇEKLER

Eğitim, Genel, Sağlık, Yerel

SARILMAK İLAÇ VE AŞILARDAN DAHA ETKİLİ

Bu haber 26 Şubat 2020 - 8:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Hazırlayan: Sami Aslan

Sarılmanın, öpüşmenin hatta tokalaşmanın soğuk algınlığı ve gribe yakalanmayı kolaylaştırdığı bilinirdi ve insanlardan özellikle salgın zamanlarında bu tür davranışlardan uzak durmaları istenirdi. Yeni bir araştırma ise bu tür hastalıkları önlemede  “sıcak bir kucaklaşmanın” ilaç ve aşılardan daha etkili olduğunu gösteriyor. Carnegie Mellon Üniversitesi uzmanları tarafından gerçekleştirilen araştırmada sarılmanın vücudun stresle baş etme ve enfeksiyonlarla savaşma kabiliyetini de artırdığı belirlendi. Psychological Science isimli dergide yayınlanan araştırmada, bir anket formu aracılığıyla 500 erişkinin aldıkları sosyal destek ve telefonla da peş peşe 14 gün süreyle kişilerarası çatışmaları hakkında bilgi edinildi. Aynı zamanda bu iki hafta boyunca katılımcıların ne kadar kucaklaştıkları da soruldu. Bu 14 günlük sosyal değerlendirmeden sonra sağlıklı denekler karantinaya alınarak soğuk algınlığı virüslerine maruz bırakıldılar ve daha sonra bunlarda enfeksiyon ve hastalık belirtilerine bakıldı. Daha fazla sosyal destek alanlarda soğuk algınlığı gelişme ihtimalini daha az olduğu ve bu koruyucu etkinin yüzde 32’ sinin kucaklaşmadan kaynaklandığı neticesine varıldı.

Psikolog Denise Janicki-Deverts şunları söylüyor: “Araştırmamız, sevdiği birinden sosyal destek alanların stresle ilgili enfeksiyon riskini engellediklerini gösteriyor. Sosyal destekleri düşük olanlarda, günlük çatışma frekansı yüksek ise enfeksiyon riskinin de artmış olduğunu tespit ettik. Ayrıca sarılmanın sosyal destek gibi önemli etkisi olduğunu gördük. Sosyal destek ve kucaklaşma arttıkça önceki iki haftadaki çatışmaların derecesi ne olursa olsun soğuk algınlığı belirtileri daha az hissedildi.” İki ihtimal var. Bunlardan birisi kucaklaşma insani ilişkilerin samimiyeti ve yakınlığının bir belirtisidir. Diğeri de dokunmanın kendisi faydalıdır ve stresle karşı koruyucudur.”

Yoğun stres altında olanların hastalıklara karşı daha korumasız oldukları bilinir. Stresin yarattığı olumsuz duygular vücudun özellikle bağışıklık  sistemine tesir eder. Stresin enfeksiyonlara yakalanmayı kolaylaştırdığı, astım krizlerinin tekrarlaması ve şiddetlenmesine yol açtığı, kalp krizi riskini artırdığı bilinir. Bu araştırma bu sefer tersten giderek kucaklaşma-sarılma gibi davranışların enfeksiyon ihtimalini ve belirtilerin şiddetini azaltabileceğini ortaya koyuyor.

Soğuk algınlığı ve gribe karşı, sağlıklı beslenme, hareket, düzenli uyku, güneş banyosu gibi tedbirlere bundan böyle “sarılmayı” da ilave etmek gerekiyor, ama aman dikkat! Enfeksiyondan korunmak bahanesiyle gelişigüzel herkesle sarmaş-dolaş olmanın doğru olmadığını, doğru kişiye sarılmanızın önemini hatırlatmak isterim, başınıza iş çıkarabilirsiniz.                                    Kaynak:http://pss.sagepub.com

Sami Aslan
Sami Arslandeneme@deneme.hotmail.com

AyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabıİç giyimMayoÇorapFantezi giyimİç çamaşır takımlarıSütyenGecelikPijama takımıGece elbisesiPlaj giyimGiyimBüyük bedenTesettürEtekTrenckottarz eşofman takımları bayanMontGömlekPantolonT-shirtSweatshirtKırmızı elbiselerCeket