ÜST REKLAM

logo

reklam

SARE JİBURU KÖYÜ ALİ İSMAİL’İ ANDI

 

Ali İsmail Korkmaz Vakfı ve Sen-De-Gel Derneği işbirliğinde Gambiya’da bulunan Sare Jiburu’da Kadın Bahçesi oluşturuldu. Gezi Olaylarında Eskişehir’de vefat eden Ali İsmail Korkmaz anısına oluşturulan bahçenin açılışına Korkmaz Ailesi de katıldı. 

Açılış ile ilgili bilgi veren Gürkan Korkmaz geçen sene kuyu açılışında köylülerin Ali İsmail’in anne ve babasını kendi anne babaları, Ali İsmail’i de evlatları olarak ilan etmelerinin üzerine Ali İsmail Korkmaz Vakfı olarak Sare Jiburu Köyünü kardeş köy ilan ettiklerini söyledi.

Kadın Bahçesi projesi kapsamında Sen-De-Gel Derneği iş birliğiyle yapılan ve halkın günlük sağlıklı besin ihtiyacını karşılayacak sebze üretimi için tasarlanmış 3,5 dönüm bir bahçe olduğunu aktaran Gürkan Korkmaz “Çok bereketli topraklar olmasına rağmen tarım sulaması yapılamadığı İçin yoğun kuraklık yaşanan yaz aylarında sadece yağmur döneminde elde ettikleri ürünleri tüketiyorlar. Bahçede açılan sondaj kuyusu sayesinde köy halkı ve civar köydekiler artık her mevsimde tarım yapabilecek. Bahçede domates, salatalık, biber, patlıcan, kabak, bamya vb Türkiye’de de yetişen sebzelerin yanısıra buraya özgü Bisap, Cassawa gibi sebzeler yetiştirilecek” dedi.

Haber- Foto: Hasan Dadük

 

 

Share
267 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?