SANAT SOKAKTA « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

SANAT SOKAKTA

Bu haber 15 Mart 2022 - 13:24 'de eklendi ve 444 kez görüntülendi.

Çoğunlukla bazı şehirlerin duvarlarında karşılaştığımız sanatsal resimler, bugün bakır ve alüminyum tablolarla ilçemizde İskele Caddesinde karşımıza çıktı. Sokakta sanatseverlerle buluşturulan eserler Koordinat Coffee’nin masalarını ve mekan önünü süsledi.   

Halk Eğitim Merkezi Usta Öğreticilerinden Mucibe Oruç, bu alana gönül veren ekibiyle yaptığı çalışmaları sergiledi. Amacının sanatın dört duvar arasından çıkıp sokaklarda da yer alması olduğunu belirten Usta Öğretici Oruç, bu sanatın ilçemizde bilinmediğine dikkat çekerek, ilçede bu çalışmanın bir ilk olma özelliği taşıdığını belirtti.

Daha çok büyükşehirlerde sokak aralarında gitar çalan, resim sergileyen ya da şarkı söyleyen sanatçılarla karşılaşırız, bugün ilçemizde gerçekleşen bu minik adım ilçede nefes alınabilecek anlar yaşattı.

Sergi üzerine bilgi aldığımız Usta Öğretici Oruç, “bu çalışmalarımızın yanı sıra mozaik sanatı üzerine çalışmalar da yapıyoruz. İnsanların sanata olan ilgisini çekmek, bu çalışmaların varlığından haberdar etmek için sergimizi açtık.Sokak sergimizde bize yer veren  KoordinatCoffee işletme sahiplerine teşekkür ediyorum” dedi.

Kendisi hakkında kıza bilgi veren Oruç, “1974 doğumluyum. MKÜ mimari ve dekoratif sanatlar bölümünü bitirdim. En son 9 sanat dalında eğitim gördüm. 7 seneden beri ipek dokuma ve kumaş boyama yapıyorum. Şimdi mozaik, alüminyum ve bakır kabartma sanatı üzerine çalışmalar yürütüyorum ve bu sergi ilçemizde sanatsal bakış açısına renk katma amacı taşıyor. Sergilerim aralıksız devam edecek. Halk Eğitim sadece dikiş nakış yeri değil. Sanatsal faaliyetlerde yürütülüyor. Bir toplumun yükselmesi için sanatsal faaliyetler de elzem” dedi.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı