ÜST REKLAM

logo

reklam

“SANAL BAĞIMLILIK DİKKATE ALINMASI GEREKEN BİR KONUDUR”


Teknolojinin, insanların günlük yaşamlarını kolaylaştırıcı pek çok imkan sağlamanın yanı sıra bu araçların kullanma bağımlılığını da beraberinde getirdiğini bilmeyen yok.  Özellikle küçük çocukların ve ergenlerin bu tür bağımlılığa daha yatkın olduğu göz önündeyken bu durumun önüne geçmenin yolları araştırılmalı.

Bilgisayar bağımlılığının nedenlerinin araştırılmasında öncelikli olarak aile içindeki iletişimi gözden geçirilmesi gerektiğini belirten Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Pedagog Onur Can Öncül, konu üzerine gazetemize bir açıklamada bulundu.

Pedagog Öncül açıklamasında; “Teknoloji, kuşkusuz insanların günlük yaşamlarını kolaylaştırıcı pek çok imkan sağlamaktadır. Bilgisayar, internet, cep telefonu, televizyon gibi araçlar bir yandan hayatı kolaylaştırırken diğer yandan da bu araçları kullanma bağımlılığını da beraberinde getirmektedir. Özellikle küçük çocukların ve ergenlerin bu tür bağımlılığa daha yatkın olduğu görülmektedir. Bu nedenle sanal bağımlılığın yol açtığı sonuçlar düşünüldüğünde dikkate alınması gereken bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çocuğunuz bilgisayar ve internet başında zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyor ve bütün gün başından kalkamıyorsa, yemek yemeyi, uyumayı, okula gitmeyi unutuyor veya erteliyorsa, uyku saatleri düzensizleşmeye başladıysa, ders başarısında düşmeler görülüyorsa, arkadaşlarıyla ve ailesiyle geçirdiği vakit eskisine nazaran azaldıysa, harçlığının tamamını internet kafelerde harcıyorsa, internet cafelere gidebilmek için anne – babasından izinsiz para alıyorsa bunun artık bir sorun olduğu düşünülebilmelidir.

Bilgisayar bağımlılığının nedenlerini gözden geçirirsek öncelikli olarak aile içindeki iletişimi gözden geçirmemiz gerekmektedir. Mesela günlük yaşamda kendilerini ifade etmekte güçlük çeken çocuklar sanal ortamda kendilerini olmak istedikleri kişi gibi tanıtabilmeleri sanal bağımlılığın bir göstergesidir. Daha çok hassas, yalnız, çabuk sıkılan, içedönük, kendine güveni az ve bağımlılık geçmişi olan bireylerin bilgisayar bağımlılığına daha yatkın olduğu gözlemlenmektedir. Bu durum onlar için günlük sıkıntı ve sorunlardan uzaklaşma, gerçeklerden kaçma yöntemidir. Kişilerin, günlük yaşamda yaşayamadıkları yarışma, rekabet ve kazanma gibi duyguları, sanal ortamda doyurma olanağı bulmaları, bilgisayar bağımlılığı arasında gelmektedir. Kişi kendisini internet ortamında sanal da olsa bir guruba ait hissedebiliyor. Bu durumun günlük yaşamda iletişim kurmada ve sosyal ortamlara katılmada sorun yaşayan bireylere kolaylık sağlıyor.

Bu anlamda bilgisayar bağımlılığını ortadan kaldırmak amacıyla ailelere birkaç öneriyi sıralamak isterim.

Öncelikli olarak ebeveyn ve çocuk arası güven ilişkisini sağlam tutmaları ve aile içi iletişimi gözden geçirmelerini tavsiye ederim.

Sanal Yerine Doğal Ortam: Çocukların arkadaşlarıyla doğal yollardan görüşmeleri için ortam hazırlayabilirsiniz. Çocuğunuzun arkadaşlarıyla evde ve bahçede yapabilecekleri uğraşılar, hobiler, yaz kampları, hafta sonları doğa yürüyüşleri gibi etkinlikler olabilir.

Spora Yönlendirme: Çocuğunuza uygun bir spor çalışması seçtirebilirsiniz. Böylece haftanın birkaç günü spor yaparak geçirmesini, bedensel, zihinsel ve sosyal gelişme imkânı bulmasını sağlayabilirsiniz.

İnternet Kullanım Sözleşmesi: Çocuğunuzla internete hangi saatlerde girebileceği, ne tür siteleri ziyaret edebileceği, hangi oyunları oynayabileceği, bilgisayarda ne tür etkinlikler yapabileceği, bilgisayar başında ne kadar süre geçirebileceği gibi konuların yer aldığı yazılı bir sözleşme hazırlayarak karşılıklı imzalayabilirsiniz.

Bilgisayarın herkesin bulunduğu bir ortama konması, çocuğunuzun etkili bilgisayar kullanma alışkanlığı kazanması açısından yararlı olabilir.

Çocuğunuzun bilgisayar bağımlısı olmasının altında yatan ihtiyacın keşfedilerek bunun doğal ortamlarda doyurulmaya çalışılması da etkili olabilir.

Çocuğunuza bilgisayar kullanımını yasaklamak yerine dozajında ve etkili kullanma alışkanlığını kazanmasında yardımcı olmak daha istendik sonuçlar almanıza yol açabilir.

Ayrıca son olarak eklemek istediğim nokta şudur ki; çocuklar veya ergenler kendi akran gruplarında iletişimi başlatmada ve sürdürmede güçlük yaşıyor olabilirler. Bu nedenle bu kişiler kendilerini internete bağımlı tutup gibi sanal ortamlarda bu problemi yaşamadıkları görülmektedir. Bu probleme çözüm bulmak için sosyal beceri eğitimi veren danışma merkezimizden yararlanabilirisiniz.

Ailenizle bol sağlıklı iletişimli günler dilerim” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı

Share
30 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?