ÜST REKLAM

logo

reklam

ŞAM’IN BİLİNCİNE DEMİR ATAN SONER POLAT


ümit sağaltıcı
umit_ofset2013@hotmail.com

Mehmet Yuva

Tümamiral Soner Polat ve Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş komutanımla ilk kez Şam’da görüştük, tanıştık. Irak’a dayatılan savaşa, işgale ve parçalanmaya direnmişler. Mustafa Kemal’in askerleri. Türkiye’nin bağımsızlığına kast edenlere, ülkemiz ve bölgemizi etnik ve mezhep temelde parçalamak isteyenlere karşı kalkandılar. ABD’nin BOP, İsrail’in BİP projelerine ve mahalli taşeronlarına karşı sarsılmaz bir iradeyle mücadele ettiler. Ergenekon ve Balyoz kumpaslarıyla kırmak, yıldırmak ve ezmek istediler. Tutsak edildiler. Hapishaneyi bir direniş okuluna dönüştürdüler. Daha çok bilendiler. Silivri duvarlarını yıktılar. Çıktılar ve mücadeleye daha kararlı atıldılar.

Suriye’ye dayatılan savaşa karşı ilk lahzadan itibaren karşı çıktılar. Şam düşerse Anadolu’nun düşeceğini, bölünürse bölüneceğimizin idrakindeydiler. Suriye’nin Emperyalizme karşı verdiği mücadeleye söylem ve eylemleriyle destek verdiler. Kirli savaşın planlarını anlattılar. Çözüm sundular.  Savaşın en çetrefilli döneminde Şam’a geldiler. Emevi Camiinde birlikte dua ettik. Aynı Camide olan Hz. Hüseyin’in mübarek başı önünde Kerbala mezalimini konuştuk.

Muhtelif kurumları temsilen Suriye devlet erkanına Emperyalizm ve Siyonizm’in Doğu Akdeniz için amaçladığı uluslararası işgal, talan ve yayılma politikalarını anlattılar. Savaş üzerinden Kuzey Irak’tan Suriye ve Anadolu üzerinden Akdeniz’e açmak istedikleri İkinci İsrail projesini ve bu plana karşı ortak mücadelenin önemini izah ettiler. Emperyalizm ve Siyonizm’in Türkiye-Suriye birlikteliği ve güç birliğini hedef aldığını, bu mahfillerin bölgemiz ve Dünya dengelerini değiştirecek ehemmiyette olduğunu bildiklerini, bu sebeple iki ülke arasında dostluğu, kardeşliği ve işbirliğini yeniden tesis edilmesi gerektiğinin altını çizdiler. Suriye tarafı bütün bu önerilere katıldıklarını ifade ettiler. Şam’da kaldıkları süre içinde tanıştıkları her insanın gönlüne taht kurdular. Soner Polat dostumuzun vefat haberini alan Şam’daki dostları büyük bir üzüntü duydular. Saygıyla yâd ettiler. Taziye mesajları ilettiler.

Suriye ardından Rus savaş uçağının düşürülmesinden sonra amaçlanan Şam-Ankara çatışması misali Ankara-Moskova kavgası ve hatta savaşı arzulayanların planlarını boşa çıkardılar.  Moskova’ya yaptıkları tarihi ziyaret ile sadece asker ve siyaset erbabı olmadıkların birinci sınıf diplomasi üstatları olduklarını ortaya koydular.   

Sevgili dostum Amiral Soner Polat ‘her devrin adamı değil her devirde adam gibi adamdı.’ “Unutma ki kurşun işlemez umuda gülüm” diye haykıran cesur yürekti. Kutup yıldızı gibi yol göstericiydi. Dirayetli bir asker kabiliyetli bir komutandı.  Mustafa Kemal’in emaneti olan Altı Okun amansız savunucusuydu. Çok üstün niteliklere, meziyetlere sahipti. Alçakgönüllüydü. Kumpaslara, baskılara, şantajlara ve ihanetlere karşı Hz. Ali’nin kılıcı Zülfikar gibiydi. Erdemliydi, vefakârdı, nazikti, latifti, sevgi ve saygısıyla yüreğimize meltem gibiydi. 

“Bir kişiden bile “Soner Polat vatanseverdir…” sözünü duymak benim için paha biçilmez bir servettir” diye yazmıştı. Ne mutlu sana ki arkanda paha biçilmez büyük bir servet biriktirdin. Şam’da, “bidun nas elcenna mabtindas” denilir. İnsansız cennete bile gidilmez manasındadır. Cennete büyük bir vatansever insan gitti. Ona kavuşuncaya kadar eserlerini, köşe yazılarını okuyalım. Askeri, siyasi ve stratejik dehasını öğrenelim, öğretelim. Mücadelesini anlatalım.

“Ben Tarafım” nidası rotamız bayrağımız olsun;

Atatürk ilke ve devrimlerinde tarafım…

Vatan, millet, bayrak kavgası varsa sapına kadar tarafım…

Türkiye’nin milli bütünlüğü ve tam bağımsızlığı konusunda tarafım…

Mehmetçik söz konusu ise kayıtsız koşulsuz tarafım…

İşçinin, emekçinin ve ezilen halkın kavgasında tarafım…

Emperyalizm ile boğuşan tüm milletlerin kavgasında tarafım…

Üretime dayanan milli ekonomi için tarafım…

Senin tarafında olduğum için onur duyuyorum. Hatıran önünde saygıyla eğiliyorum Soner Polat Amiralim…

Share
110 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ALLAH’TAN YARDIM DİLE ALİ!

  23 Ekim 2019 Genel, Köşe Yazıları, Yerel

  İlknur Altıntaş Gülümsedi Resul-u Ekrem, “Seni orada gördüğümde o yüzündeki ifade, o an! Hayber’in kapısını tek başına yerinden söktün sen Ali, tek başına...” diyerek gülümsedi, “Allah’ın yardımıyla...” dedi Ali, biraz utandı, yanaklarındaki pembelik bundandı. “Ah, çocuk!” diyerek elini sıktı ve bir anda öksürmeye başladı, o gülümseme eriyip gitti yüzünden, kızıla teslimdi artık teni, “Biliyor musun Hayber’de o yediğim yemeğin acısını hâlâ hissediyorum, şimdi o zehrin etkisinden şahdamarımın koptuğu andır...” “Efendim...” dedi ...
 • MEKSİKA KÖYLÜ DEVRİMİNİN LİDERİ : EMİLİANO ZAPATA

  23 Ekim 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Hazırlayan: Sami ASLAN Meksikalı devrimci Emiliano Zapata’ nın katledilmesinin 100 yılındayız. Katledenler, kurşunlarla delik deşik ettikleri bedeni teşhir için halkın göreceği bir meydana getirirler. Cesedin tanınmaz halde olduğunu gören bir ihtiyar, Zapata’ nın ölmediğini yüksek sesle haykırır. Sonra yanına gelen başka bir köylü ''peki bu Zapata değilse, Zapata nerde'' diye sorar. İhtiyar yüzünü dağlara döner .''Dağlarda ihtiyacımız olduğu zaman geri gelecek'' der. Eski çağlarda dünya halkları kaybettikleri değerli önderleri her z...
 • PUTİN-ERDOĞAN SALI ZİRVESİ BÖLGEMİZİ SALLAR MI?

  21 Ekim 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Mehmet Yuva Bir dostum, “Cinsellik saçma bir eylemdir diyen Tolstoy’un 13 çocuk yaptığını öğrendiğimden beri kimseye güvenim kalmadı” derdi. Ancak İmam’a küserek Cami boykot edilmez. Tolstoy’un sözüne itimat etmeyerek topyekûn güven kaybı yaşanmaz. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarını eleştiren Yılmaz Özdil Barış Pınarı operasyonuna ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek verdi;  “Başka Türkiye yok. Dik dur, eğilme, yanındayız…Ecevit gibi dirayetli ol canımı ye” mesajıyla taraftar ve muhalif birçok kimseyi şaşırtmayı başardı.&nbs...
 • DÖVME ÇILGINLIĞI

  16 Ekim 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Son yıllarda bir ‘dövme çılgınlığı’ yaşanıyor. Özellikle de kadınların  antik çağlardan beri bilinen bu kendini süslenme sanatı, adeta salgın bir hastalık gibi tüm dünyada hızla yayılıyor. Samandağ’ın bayanları da dövme çılgınlığının önde gidenleri. Gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine giderek daha çok insan dövme yaptırıyor. Üstelik sadece kol, bacak, omuz, sırt gibi görünen yerleri de değil, vücutların ‘güneş görmeyen’ bölgeleri de nasibini alıyor dövmeden. İyi güzel de, kiminin modaya uymak, kiminin gerçekten süslenmek ve...