ÜST REKLAM

logo

reklam
06 Nisan 2017

SAMANDAĞLI ARABİSTAN GURBETÇİLERİ; DİKKAT!

 

Türkiye Suudi Arabistan Çalışanları Birliği Üyesi Yılmaz Sağır, Suudi Arabistan’da çalışan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Suudi Arabistan hükümetinin ülkede bulunan ve konumu 19 Mart 2017’den önce yasa dışı hale gelmiş yabancılara ilişkin önlemler aldığını hatırlatan Sağır,  I. Veliaht, İçişleri Bakanı Muhammed Bin Naif’in bu durumda olanlara, durumlarını düzeltmeleri için 3 ay süre tanıdığını ve sürenin 29 Mart’ta başladığını vurguladı.

90 günlük geçiş sürecinde yabancı işçilere sağlanan kolaylıklar ve getirilen yükümlülükler ile yasadışı konumda bulunan yabancı işçilerin yapması gerekenler şöyle:

  1. a) Çalışma ve oturma izinlerinin süreleri sona erdiği halde Suudi Arabistan’dan ayrılmayanlar,
  2. b) Kefilleri tarafından kaçak (hurub) olduğu bildirilenler,
  3. c) Hac, umre, ziyaret, transit vizeleri ile ülkeye gelerek çalışan ve ikamet edenler,
  4. d) Çalışma vizesi ile gelen ancak adına ikame çıkartılmayanlar,
  5. e) Nitakat sistemine göre kırmızı kategoride olan şirketlerde çalışan, çalışma ve ikame kurallarını ihlal edenler,
  6. f) Geçerli bir ikameye sahip olup, kaçak olarak bildirilmeyen fakat kefili hakkında bilgisi olmayanlar

Peki bu durumda olanlar ne yapılmalı?

  1. a) Çalışma ve oturma izinlerinin süreleri sona erenlerin, pasaport ve ikameleri ile kendilerine en yakın Yabancılar İdaresine müracaat edip çıkış işlemlerini başlatmaları gerekiyor.

b)Kefilleri tarafından kaçak olduğu bildirilenler, yasadışı olarak ülkeye giriş yapanlar ve Hac talimatlarını ihlal edenlerin, pasaport veya seyahat belgesi ile kendilerine en yakın Yabancılar İdaresine müracaat edip çıkış işlemlerini başlatmaları gerekiyor

  1. c) Hac, Umre, Ziyaret veya transit vizesiyle gelip süresi içinde ülkeden ayrılmayanlar, pasaport ve bilet ile ülkedeki herhangi bir havaalanı, deniz veya kara sınır kapısından herhangi bir kamu idaresine uğramadan doğrudan çıkış yapabilecekler.

d)Çalışma vizesi ile gelen ancak adına ikame çıkarmayanlarin çıkış işlemleri kefilleri tarafından gerçekleştirilecek. Ülkeden çıkış için pasaport ve bilet gerekiyor.

  1. e) Nitakat sistemine göre kırmızı kategoride olan şirketlerde çalışan, çalışma ve ikame kurallarını ihlal edenler, ülkeden ayrılmak için öncelikle Çalışma Bakanlığı ofislerine müracaat edip geçici çalışma izni aldıktan sonra,kendilerine en yakın Cevazat ofisine pasaport, ikame ve geçici çalışma izni ile giderek nihai çıkış vizesi almaları gerekiyor
  2. f) Geçerli bir ikameye sahip olup, kaçak olarak bildirilmeyen fakat kefilini hakkında bilgisi olmayanlar, Mektebül Amel içindeki Çalışma İhtilafları Komitesi’ne müracaat ederek, Cevazat’a verilmek üzere durumlarını onaylayan bir yazı almaları lazım

Kendi isteğiyle bu aftan yararlanıp 90 gün içerisinde ülkeden ayrılanlar, oturum ve çalışma izni harçları ile mevzuata aykırı durumdan kaynaklanan geçmiş döneme ait gecikme zammı ve cezalardan muaf sayılacak ve parmak izleri alınmayacak. Bu uygulama ile ülkeden ayrılanlar yeni giriş vizesi başvurusu yapmaları halinde, herhangi bir kısıtlama olmadan Suudi Arabistan’a tekrar giriş yapabilecekler.

 Haber Merkezi

 

Share
1249 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?