logo

reklam

SAMANDAĞ’INDA YALAN DOLAN VE KANUNSUZLUK DÖNEMİ


ümit sağaltıcı
umit_ofset2013@hotmail.com

 

Bir ülkede, bir ilde, bir ilçeden ‘yalan’ resmi belgelere girmeye başlarsa, işin sonu kargaşa ve toplumsal bozulma olur. Memlekette ‘’Kim kime, dumduma’’ havası eser. Toplumsal düzen bozulur. Yaşam koşulları risk altına girer. Herkes haklılığını ispatlamak adına yetkililere yalan beyanda bulunmaya başlar. İspiyonculuk koşulları oluşur. Memleket sis altına girer. Hava kurşun ağırlığını aratmaz. Doğruyu güzeli seçmek zor olur.  İşte bu notadan itibaren, adalet mekanizması tökezler. Anarşiye yol açılır.  Ülkede, ilde ve ilçede terör hayat bulur. Ortam cehenneme döner.  İşte İlçe merkezinde devam etmekte olan inşaatın getirisi bu olacak. (Otopark Mayası)

Herkesin yasal çerçevede görevini yerine getirmesi gerekir. Ben de ilçemizde meydana gelen ve 27 yıldan beri ( 1991 2018) süren ‘’RANT KAVGASI’’nın sonlandırılması için, herkesi yasal çerçevede görevini yapmaya davet ediyorum.

Resmi evraka yalan nasıl girer?

Sorusu aklınıza gelebilir. Bu sorunun yanıtını beraber bulmaya çalışalım: Samandağ Belediyesi ve Hatay Büyükşehir Belediyesi El birliyi ederek; Samandağ İlçesi Atatürk Mahallesi İnönü Caddesi 1042, 1998 ve 4241 Sayılı parsellerin imar planında Atatürk Anıtı, geri kalan kısmında yeşil alan  ( sosyal altyapı) tanımı yapılan söz konusu parsellerin üzerine haksız, hukuksuz, ruhsatsız ve imar planı hilafına yeraltı otopark inşaatına başlanmıştır.

18.04.2018 tarih ve 1329 kayıt No lu dilekçemde 4982 sayılı bilgilendirme yasası hükümlerine göre; Söz konusu parsellerin üzerinde Yeşil alan olması nedeniyle yeraltı katlı otopark inşaatı yapılamayacağın,  bu konuda alınmış Meclis ve encümen kararı varsa birer suretini, ruhsat verilmişse tarihini resmen tarafıma gönderilmesini talep ederim.

Samandağ Belediyesi tarafıma gönderdiği; 02.05.2018 tarih ve 41400387 – 492 – 1478 sayılı cevabi yazısında:’’ Söz konusu dilekçe incelenmiş olup, yapılan inceleme sonucunda;

1042,1998 ve 4241 parsellerin bulunduğu alanda herhangi bir imar planı tadilatının olmadığı ve söz konusu parsellerin imar planında’ park + otopark olarak planlandığı görülmektedir. (…)’’ ifadesi yer alıyordu.

19.04.2018 tarihide aynı çerçevede ve aynı içerikte bir dilekçeyle Kaymakamlık Makamına Başvuruda bulundum. Kaymakamlık; Samandağ Belediyesinden konu hakkında bilgi istedi. Belediye Başkanlığı; Kaymakamlık Makamına gönderdiği cevabi yazısında;’’ Atatürk Mahallesi İnönü Caddesinde Bulunan 1042,1998 ve 4241 sayılı parsellerin İmar planında ‘park + otopark’ olarak planlandığı, söz konusu parsellere ilişkin imar tadilatı yapılmadığı bilgisini’’ sunmuştu.

Belediye başkanlığı hem bana hem de Kaymakamlık Makamına İmar planı hilafına yalan bilgi sunmuştur. Söz konusu parsellerin İmar planında Yeşil Alan / park olarak planlanmıştır. Bu bir.

Belediye Başkanlığı; , Cevabi yazısında imar planı tadilatı yapılmadığını ifadesi yer aldığı görülmüştür. İmar planı değişikliği yapılmadı ama 1042,1998 ve 4241 sayılı parsellerin imar planında yeşil alan / park tanımıyla beraber 25 yıllığına Hatay Büyük Şehir Belediyesine katlı otopark yapmak şartıyla meclis kararı alarak tahsis etmiştir. BU iki.

Kanunsuzluk yönü: İmar Planı Yapılması Ve Değişikliklerine Ait Esaslara Dair Yönetmenliğin; Madde 21  ve  21/1 – 21/2 – 21/3 fıkralarına aykırıdır Bu üç.

Bölge ve Genel otopark düzenleme esasları il ilgili 6. Maddenin 4. Fıkrası: Ana arter yollarda cadde altı, imar mevzuatının izin verdiği Meydan, yeşil alan ve parklar ile ilgili kurum ve kuruluşlarca uygun görülen Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim tesisleri alanları HARİÇ,… Bunların dışında kalan alanlarda olmak üzere ilgili kamu kurum ve kuruluşlarla mutabakat sağlamak kaydıyla yer altı otopark yapılabilir. Yani Parklar yeşil alandır altında yer altı otopark yapılmaz. Bu dört.

Otopark Yönetmenliğinin 15 Maddesi Sorumlu İdareyi Belirler. Şöyle ki;(1) Bu yönetmenliğin uygulanmasında yetki ve sorumluluk, alanlarına göre, belediyeler ve valiliklerdir.

(2) Bu yönetmelik ile belediye ve mücavir alan sınırları içinde belediye meclisine, belediye encümenine ve belediye başkanlığına verilen yetkiler, belediye mücavir alan sınırları dışında valilik görev alanında kalan alanlarda, il genel meclisi, il encümeni ve il özel idareleri tarafından kullanılır. Bu beş.

Parsellerimiz İlçe merkezindedir. Hatırlatması yapmak zorunda kalıyorum.

Bundan sonraki yazımızda tasarlanan otopark inşaatı u7zerinden elde edilecek getirim miktarını dolar ve Tl. Cinsinden hesabı yapılacak ve vurgun miktarı günışığına çıkarılacaktır. Cezai sorumluluk ve bu konuda çıkan Yargıtay Ceza Genel Kurul kararı hatırlatılacak. Bunun dışında. Danıştay 2. Daire Kararının Belediye yetkililerine yüklediği sorumluluklara yer verilecektir.

Asaf HİŞMİ/Mak. Müh.

Share
300 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ‘BENDE BİLMİYORUM’

  13 Aralık 2018 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Sohbet Köşesi: Hasan Yavaş Genç adam öyle deyince, cesaret edip devamını soramadım, neyi ‘bilmiyor sun’ diye ülkemizin gerçeği, toplumsal hayatımızın, ekonomiden, sosyal olaylara kadar hiçbir şeyin bir sonraki durumunu kimse kestirip bilemiyor. Rize de susamlı simitler artık susamsız ama fiyatı artmış, eğer Rize gibi bir ilde Ekonomi diye bir şey yoksa bütün Türkiye de para yok demektir, bu da telafisi mümkün olmayacak bir yıkım yaşanıyor demektir. Hamza Şanlı, haklı olarak ‘bilmiyorum’ diyerek Türkiye’yi özetledi. Prensip, ilke...
 • SEÇİMLERE HANGİ GÖZLE BAKIYORUZ?

  13 Aralık 2018 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  ???????????????????????????????????? Şahsen ben, 2019 Seçimlerinin, Samandağ İlçe, Köy ve Mahallelerini, ya yirmi sene ileri taşıyacak veya Yirmi Sene geri atarak, gelişmesinin önüne geçilecek diye düşünüyorum. Neden mi sorusunun cevabını, gelin hep beraber bulalım. Samandağ İlçemizin sınırları içerisinde yaşıyor isek, Yaz ve Kış aylarına ait, İlçemizin sorunları ile zaten haşir ve neşir'iz. Samandağ İlçesi Nüfus açısından, büyüdükçe büyüdü. Velakin, Şehrin Çehresi olduğu gibi kaldı. Sizlerce bilinen, Yaz Aylarının sorunları ve bu ...
 • LOKMAN HEKİM VE SAĞLIĞIMIZ

  11 Aralık 2018 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Eğitimci - Sami ASLAN ???????????????????????????????????? Modern tedavi yöntemlerinin olmadığı eski çağlarda, halka sağlık konularında yol yöntem gösteren, akıl veren, tedavi eden deneyim sahibi bilge kimseler, hekim olarak bilinmekteydi. Halkın bağrından çıkmış ve halkın gönlünde nesiller boyu yaşamış bu yücelmiş kişilerin en bilineni Lokman hekim’dir. Lokman veya Lokman Hekim Kur'an'da ve halk efsanelerinde bahsi geçen, hikmet sahibi olduğuna inanılan kişi. Lokman Hekim'in İslam'a göre peygamber olduğuna dair iddialar bulunmakla be...
 • MİNE G. KIRIKKANA’TA SALDIRI İDEOLOJİKTİR

  11 Aralık 2018 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Sohbet Köşesi  Hasan Yavaş Çünkü Kırıkkanat, yurttaşlık hakları ve vatandaşlık görevi gereği durması gereken yerdedir. Üstelik yazar ve gazetecidir. Yazdığı ve söylediklerini tekrarlayacak yüreklilik ve samimiyettedir. İnsanlık tarihine bakıldığında sınıf savaşlarının din savaşları adı altında sürdürüldüğüne tanık oluruz. Egemenler kendi çıkarları için sorgulamadan savaşacak kimseleri savaş alanına sürmeleri en kolay din kandırmacası üzerinden gerçekleştirdiklerinden bu yolu seçmişlerdir. Mine Kırıkkanat bunu deşifre etmiştir. ...