SAMANDAĞ'INA CUMA PAZARI MÜJDESİ | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SAMANDAĞ’INA CUMA PAZARI MÜJDESİ

Bu haber 24 Haziran 2019 - 11:55 'de eklendi ve 128 kez görüntülendi.

Balıkçılar ve Pazar Esnafı Yeni Pazar Yerinin Umudu İçerisinde…

İlçemizde asırlardır her pazartesi günü kurulan halk pazarının yer değişikliği (Shell Petrol Ofisi) vatandaşlar arasında tartışmalara sebebiyet vermişti.  Pazar yeri ile ilgili yazılı medya ve sosyal medya üzerinden yapılan tartışmalarda yer değişikliğinin pazar esnafına ekonomik bir darbe olduğu ifade edilmişti. Konuya el atmak ve durumun iyileştirilmesi için Antakya Esnafı adına Sosyete Pazarı Derneği Basın Sözcüsü Mehmet Dikbaş ve Pazar esnafı Samandağ Belediyesi Başkanı Refik Eryılmaz’la görüştü. Görüşmenin ardından Başkan Eryılmaz, Pazar esnafının hem ekonomik gelişimine katkı sağlaması hem de Balıkçıların kazanç sağlaması adına isteyen Pazar esnafının Cuma günü Samandağ Balıkçılar Çarşısı (AVM Pazar Yeri) önünde stant açmalarına onay verdi. 

Konu üzerine geçtiğimiz hafta Cuma günü Samandağ Balıkçılar çarşısı önünde kurulan Pazar yeri esnafıyla sohbet ettik.

Sosyete Pazarı Derneği Basın Sözcüsü Mehmet Dikbaş, Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz’a ve Belediye çalışanlarına Samandağ’ında Pazar yeri açılmasına onay verdikleri için teşekkür ederek, Pazar yerinin hem Pazar esnafı hem de balıkçılar için iyi bir kazanç sağlayacağını ifade etti.

Samandağ Belediyesi Pazarcılar Derneği Başkanı Süleyman Emek konu üzerine yaptığı açıklamada; “Pazar yerinin Shell Petrol ofisinin oraya taşınması bizi ekonomik anlamda oldukça yıprattı. Sıkıntılarımızdan defalarca bahsettik ama kimsenin umurunda olmadı. Orada boşuna kürek sallıyoruz. Esnaf ancak hamallık yapıyor. Esnaf bu durumdan memnun değil görüyorsunuz işte bomboş caddeler herkes oturuyor, burada ilk pazarımız. Bizim işimiz orada halkın rahatı için çift yön olması gerekiyor. Pazar yerimiz Tarsuslu markete kadar uzanıyor. Shell petrol ofisine kadar dolanması gerekiyor, şuan ki belediye yönetiminin bunu düşünmesi ve çözüme kavuşturması gerekiyor. Mevcut Pazar yerinde yaşadığımız sıkıntılardan bir diğeri ise esnaf pazar yerine giriş yapıp malını indirdikten sonra aracının çıkış yapması gerekiyor, Pazar yerinde çıkış yolu olmadığı içinde geri dönüp aynı yoldan çıkış yapınca bu sefer Pazar yerine yeni giriş yapacak olan esnafın yolunu kapatıyor, Sebzeler sağlı sollu yolun kenarında doğal olarak onları kaldırıp yolda açamıyoruz. Zabıtalar vazifesini tam olarak yerine getirmiyor. Bu kadar malı buraya getirip dizmek için beş kişi birden çalışmak zorunda kalıyoruz, ciddi bir emek karşılığında bu malları buraya getirip diziyoruz lakin emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Zaten ekonomik durum belimizi büktü bükecek. Satışlarda düştüğü zaman biz sıfırın altında kalıyoruz. Buraya gelip pazarımızı kurmak için gece saat 2 gibi yollara düşüyoruz bakın işte gördüğünüz gibi oturuyoruz” dedi.

Samandağ’ında tekrar bir Pazar kurmanın mutluluğu içerisinde olan pazar esnafları konu üzerine yaptıkları açıklamada; “Buraya tekrar pazar kurabilmemiz hem halkımıza hemde bize fayda sağladı. Sabah saat 5 gibi standımızı kurmaya başladık. Cuma günü burada ilk pazarımız olmasına rağmen ilgi biraz iyi denebilir. Pazar yerinin burada kurulması balıkçılarında yararına olacak. Burada biraz daha iyi satış yapacağız gibi görünüyor. Halkımızı buraya bize sahip çıkmaları için bekliyor ve davet ediyoruz.

Halkımızı yeni Pazar yerine davet eden bir başka pazarcı vatandaşımız yeni Pazar yerimiz hayırlı olsun inşallah belediyemiz bize yardımcı olur ve daha kapsamlı bir şekilde halkımıza hizmette bulunabiliriz, ürünlerimiz kaliteli olup uygun fiyattadır yeni ve ikinci Pazar olan bu pazarda inanıyoruz ki halkımız biraz daha bizi tercih edecektir. Biz yinede buradan Samandağ halkına sesleniyor ve desteğinizi bekliyoruz” ifadelerine yer verdiler.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

afdah.info

voir films