SAMANDAĞ’IN DAHİLERİ, KOÇ YOLCUSU - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SAMANDAĞ’IN DAHİLERİ, KOÇ YOLCUSU

Bu haber 04 Temmuz 2017 - 9:26 'de eklendi ve 199 kez görüntülendi.

 

Yüksel Acun Anadolu Lisesi 10. Sınıf okul birincileri Kader Toprak ve Ersin Soy Koç Üniversitesi Yaz Araştırma Programı’na burslu katılma hakkı kazandılar. Ögrencilerin okul başarılarına gore değerlendirildikleri bu programda Kader Toprak ve Ersin Soy derslerınde gosterdıklerı üstün başarıları ile katılma hakkı kazandılar.

Yüksel Acun Anadolu Lisesi mezunu ve Koc Unıversıtesi Makine Mühendisligi Bölümü Araştırma Görevlisi Sedat Doğru programı şu şekilde anlatıyor: “Bu program, araştırmaya ağırlık veren üniversitelerde yükseköğrenim yapmayı planlayan, araştırma teknikleri ile ilgili becerilerini geliştirmek isteyen, motivasyonu yüksek lise öğrencileri içindir. Öğrencilerimiz çağdaş teknolojik ekipmanlar ile donatılmış laboratuvarlarda çalışma olanağı bulacaklar. Bununla birlikte, bağımsız düşünebilme ve yaratıcılık yeteneklerini geliştirici nitelikte yeni araştırma teknikleri ve konu kapsamları ile tanışma fırsatı edinecekler. Kader ve Ersin bu program kapsamında bir ay boyunca Nanoteknoloji laboratuvarımızda çalışmalarımıza eşlik etme fırsatı bulacaklar ve bilimsel çalışmalarımızda görev alacaklar.

Bu programa katılımı geleneksel hale getirmeliyiz. Öğrencilerimiz yaz aylarını daha verimli geçirmeliler. Samandağ’a yaptığım ziyaretlerde 8-18 yaş arası çocuklarımızın çeşitli meslek gruplarında çıraklık yaptıklarını görüyor ve bu duruma çok üzülüyorum. Bu yaşlardaki çocuklarımızın olması gereken yer kendılerını gelıstıreceklerı kurslar, kütüphaneler ve universitelerdir. Çocuklarımız yaz aylarını çıraklık yaparak değil, okuyup öğrenerek geçirmeliler. Biz Kader ve Ersin için bu imkanı sağlamış olduk ama tüm öğrencilerimiz yaz aylarını bilimsel faaliyetlerin yürütüldüğü ortamlarda geçirmeliler. Bu ortamlarda tanışacakları insanları örnek almalılar ve onlardan öğrenmeliler. Bu konuyla ilgili çeşitli projelerimiz var. Umuyorum hepsini en kısa zamanda gerçekleştirerek Samandağımızı örnek bir ilçe haline getireceğiz.

Koc Universitesi’ndeki bu programdan Yüksel Acun Anadolu Lisesi Müdürü, değerli hocamız Nejdet Miçooğulları’na bahsedip başarılı öğrencilerimizin başvurmasını önerdim. Nejdet Hocamız, böyle bir fırsatın çocuklarımız için çok faydalı olacağını düşündüğünden ilk günden itibaren durumu sahiplendi ve çocuklarımızın hazırlanmasına diğer öğretmenlerimiz ile destek oldular. Belediye Başkanımız Mithat Nehir ile yaptığımız görüşmelerde öğrencilerimizden desteklerini esirgemeyeceklerini ilettiler ve sağolsunlar her anlamda destek oldular.

Tüm öğrencilerimize eğitimleri konusunda destek olmaya hazırım. Özellikle yaklaşan üniversite tercih döneminde öğrencilerimiz sorularını sormaya çekinmesinler. Aşağıdaki telefon numaram ve email adresimden bana ulaşabilirsiniz” dedi.

Haber-Foto: Ümit Sağaltıcı