ÜST REKLAM

logo

reklam

SAMANDAĞ’I SANTİM SANTİM SOYDULAR MI!

 

Samandağ Belediyesi’nde gün geçmiyor ki bir skandal, bir suistimal haberi yansımasın sütunlarımıza.  Dün gazetemize ulaşarak ilçemizde Hatay Büyükşehir Belediyesinin Yeni Mahallede gerçekleşen parke çalışmasına dikkat çeken vatandaşlar, Samandağ belediyesinin parke çalışmalarını eleştirdi. Vatandaşlar, Belediyenin tretuvar (kaldırım), parke taşı ve bordür ihalelerinden santim santim soyulduğunu iddia ettiler. Vatandaşlar, Yerel Yönetimin web sayfasında sürekli parke ihalelerine çıktığı oysa ilçede çok bir şeyin değişmediği beyanında bulundular ve Parkelerin yer yer sökülüp asfalt yapıldığında da şahıslara satıldığına dikkat çektiler.

Belediyenin ihalelerindeki vurgun yapıldığını iddia eden vatandaşlar yargıyı göreve davet ettiler. Yıllarca belediyeden ihale alan firmaların standartlara ve ihale şartnamesine uygun olmayan ürünleri kullandığını beyan eden vatandaşlar, “yollarımızdaki çökmeler, parkelerin kırık dolu olması bu işin ehli olmayanlarca yapıldığının göstergesi değil mi?” dediler.

İddialar Vahim !

Samandağ Belediyesi’nin ihaleleriyle ilgili ortaya atılan iddialarsa oldukça vahim. Belediyenin içinde ve dışında bu işleri yürüten organize bir ekibin olduğu iddia ediliyor. Bu ekiplerin belediyenin ve kamunun adeta kanını emdiği ileri sürülüyor.

İddiaya göre Belediyeden tretuvar, bordür ve parke taşı döşeme işini alan ilgili firmalar bu ürünleri gereken şartlara uygun olarak döşemedi. Örneğin, bazı sokaklardan sökülen parke taşlarının yeniden ihale çıkılmış havasında başka sokaklarda döşendiği belirtilirken, 8 santimetre kalınlığında olması gereken parke taşları yer yer 6 santimetre ve daha ince yapıldı. Yine beton ve kum katmanlarında da standartların atına inildi. Ürünlerin mukavemeti doğru ölçülmedi. Sonradan yapılan testlerde mukavemetin olması gerekenden daha düşük olduğu belirlendi. Kontrolör ve mühendislerin malzemeler döşenmeden önce testlerini yapmadıkları ve kontrol etmedikleri iddiası dikkat çekiyor.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

 

 

 

 

Share
894 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?