logo

reklam

SAMANDAĞ’DA TEK SES; BİZLERE YARDIMCI OLUNUZ !

İlçemizde oda faaliyetlerini yürüten başkanlar, basın açıklamasında bulunarak Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce,  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP MYK ile MKYK Üyelerine, CHP Hatay Milletvekillerine, CHP Hatay İl Başkanlığına, CHP Samandağ İlçe Başkanlığına seslendiler.

Oda başkanları yaptıkları çağrıda; “Cumhurbaşkanı Adayımız Sayın Muharrem İnce’ye, CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na, CHP MYK Üyelerine, CHP MKYK Üyelerine, CHP Hatay milletvekillerine, CHP Hatay İl Başkanlığına, CHP Samandağ İlçe Başkanlığına

Samandağ Belediye Başkanı ve meclisi;Yıllardır İlçemizin merkezi bir yerinde hizmet vermekte olan Belediye binasını şu anki yerinden kaldırmak ve başka bir yere taşımak sureti ile karar almış bulunmaktadırlar.

Aynı kararın devamında yeniden yapılması düşünülen Belediye Hizmet Binasının inşaatı içinde 12 trilyon lira borç alınması yönünde ayrıca da karar almış bulunmaktadırlar.

Samandağ halkı olarak bu kararın tamamen zamansız, gereksiz,ehemmiyet içermeyen İlçemiz halkına faydası olmayacak bilakis zarar vermeye yönelik art niyetle alınmış bir karar olduğunun kanaatindeyiz.

Zira; Samandağ’ında çok daha fazla ehemmiyet ve aciliyet arz eden proje ve hizmetler;

Paramız yok, borçluyuz bahanesi ile askıya alınmış,ertelenmiş hatta vazgeçilmiş iken,hiçbir suretle gerekli olmayan Belediye Hizmet Binasını taşıma ve yeni hizmet binası yapımı için halk adına para borçlanılmasını kabul etmemekteyiz.

Ticaret,esnaf,meslek ve diğer iş erbabının çoğunluğu ile STK’ların tümünün  şehrin merkezinde iş yerleri ile  kurulu düzenleri vardır.

Birkaç kişiyi ve akrabayı memnun etmek uğruna kamu dairelerini merkezi yerden taşımak sureti ile onbinlerce kişinin mağdur edilmesini şiddetle redediyoruz.

Ayrıca Belediye binasını:Nüfusu 50 bin olarak tahmin edilen Şehrin Merkezinden alarak bin nüfuslu dahi olmayan ücra bir bölgeye taşıma fikri manidardır.

Merkezi Hükümetlerin izlediği ve uyguladığı yanlış iç ve dış politikalarından kaynaklı olarak ekonomik sıkıntılara giren İlçemiz halkına ekonomik anlamda katkı sağlayacak can suyu olabilecek:

Turizm,tarım,ticaret,tanıtım,sanayi,nakliye,üretim,istihdam,eğitim vs.sektörlere yönelik projeler geliştirilmesi ve bu yöne yatırım yapılması gerekirken, Samandağ Halkı nefes alamaz durumda iken halkın parasını  gereksiz harcamalar ile heder etmenin hiçbir anlamı ve mantığının olmadığını düşünmekteyiz.

Belediye’nin kendi öz gelirleri,İller Bankasından gelen istihkaklar ile sayıları 400’ün üstünde olan kamuya ait gayrimenkullerin satışından elde edilen ve Belediye kasasına giren yüzlerce trilyon meblağlara rağmen Samandağ Belediyesi’nin ayrıca 90 trilyon borçlu olduğu ifade edilmektedir.

Belediye Başkanı ve Meclisinin aldığı bu gerekli olmayan kararından bir an önce dönmesini ve bu amaçla alınan 12 trilyon borç paranın daha öncelikli ve daha fazla önem arz eden halkın yararına olabilecek hizmetlere harcanması yönünde değerlendirmeler yapılmasını sağlamanız konusunda bizlere yardımcı olmanızı zatıalinizden arz ediyoruz.

Şuan itibari ile Belediye Yönetimi 24 Haziran seçimlerine odaklanması gerekirken bilakis seçimleri fırsata çevirmiş ve söz konusu mevzuyu oldu bittiye getirmenin hesabı ve telaşı içinde hızla yeni yapmak istediği binanın çalışmaları içerisine girmiş bulunmaktadır” dediler.

Açıklamaya Samandağ Ziraat Odası, Samandağ Şoförler Odası Başkanlığı,  Samandağ Berberler Ve Kuaförler Odası Başkanlığı, Samandağ  Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı,  Samandağ  Terziler Odası Başkanlığı, Samandağ Bakkallar Odası Başkanlığı, Samandağ Esnaf Ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Koop. Başkanlığı, Nefes Almak İstiyorum İnsiyatifi, Ulusal Eğitim Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Samandağ Ayna Gazetesi Yönetim Kurulu imza attı.

Haber-Foto: Ümit Sağaltıcı

Share
277 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?