SAMANDAĞ’DA ĞADİR HUM COŞKUSU YAŞANDI « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

SAMANDAĞ’DA ĞADİR HUM COŞKUSU YAŞANDI

Bu haber 19 Temmuz 2022 - 10:53 'de eklendi ve 208 kez görüntülendi.

 1390 yıllık gelenek, Alevi vatandaşların en kutsal bayramı olan Gadir Hum Bayramı geçtiğimiz hafta sonunda aynı heyecanla, aynı coşkuyla kutlandı. İlimiz genelinde, İlçemiz özelinde bütün esnaflar Ğadir Hum bayramı dolayısıyla kepenk kapattı.

Hz. Muhammed’in (SAV) Veda Hutbesi dönüşünde, Hz. Ali’ye Gadir Hum denilen yerde vekalet vermesinin 1390. yıldönümü, eksilmeyen bir heyecanla ve sevinçle kutlandı. Bayram dolayısıyla geçtiğimiz cumartesi günü kazanlar kaynadı, sosyal dayanışmanın örneği bir kez daha sergilendi, kardeşlik, birlik ve beraberlik pekiştirildi.

Gadir Hum Bayramı nedeniyle dün Alevi vatandaşlar işyerlerini açmadı, kurban kesti, kazanlarda hriseleri pişirdi yoksulun sofrasına ulaştırdı. Yoksula, ihtiyaç sahiplerine kovalar dolusu hriseleri veren, sosyal dayanışmaya katkı sağlayan Alevi vatandaşlar dün gün boyu türbelere akın edip bol bol dua etti.

Vali Doğan, Gadir Hum Bayramını Kutladı

Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hazreti Muhammed’in veda haccı dönüşü Hazreti Ali’yi taltif ettiği gün olarak anılan Gadir-i Hum Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı.

Vali Doğan, mesajında, “Hatay’ımız, farklı kültürlerin ve inanışların bir arada huzur ve barış içerisinde yaşadığı, farklılıkların zenginlik olarak görüldüğü dünyanın önemli merkezlerinden biridir. Bu anlayış, köklü geleneklerimizin ve zengin kültürümüzün bir eseridir. Bugüne kadar yaşattığımız ve yaşadığımız bu hoşgörü kültürünü gelecek nesillere de aktarmak hepimizin ortak gayesi olmalıdır. İnanıyorum ki hemşerilerimiz, dün olduğu gibi bundan sonrada karşılıklı hoşgörüyü esas alarak nice bayramları huzur ve mutluluk içerisinde kutlayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle tüm Alevi vatandaşlarımızın Gadir-i Hum Bayramı’nı kutlar, sevdikleri ile beraber sağlık, huzur ve afiyet içerisinde nice güzel bayramlara erişmelerini dilerim” dedi.

“Tüm Alevi Kardeşlerimizin Bayramını Kutlu Olsun”

Samandağ İlçe Kaymakamı Murat Kütük, Ğadir-Hum Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Kaymakam Kütük mesajında; “Birlik, beraberlik ve hoşgörünün yüzlerce yıldır insanlarımızın birbirine karşı beslediği, sevgi ve saygı ile beslenerek bir yaşam tarzı halini aldığı Samandağ İlçemizde, her geçen gün artan bu birliktelik ve hoşgörü duygusuyla her inançtan vatandaşlarımızın bayramları birlikte kutlanmış, kederleri beraber paylaşılmıştır.

Toplumsal ve kültürel hayatımızda önemli bir yer edinen ve mukaddes değere sahip bayramlardan biri olan Gadir-i Hum Bayramı; İlçemizde yaşadığımız birlik, beraberlik, sevgi, barış, huzur ve hoşgörü köklerinin dünyaya uzanan en güçlü dallarından biridir.

Tüm insanları kucaklayan ve bir ensar misali yaşadığımız ülkemizde başta Hatay olmak üzere birçok il ve ilçede Gadir-i Hum Bayramı coşkuyla kutlanmakta olup, farklı kültür ve inanç mensubu insanlar aynı yaradan’dan yaratılmanın bilinciyle sevgi, saygı, hoşgörü duyguları çerçevesinde ahenk ve uyum içerisinde yaşamakta ve tüm dünyaya örnek bir tablo oluşturmaktadır.

Milli varlığımız ve kültürümüz açısından önem arz eden Gadir-i Hum Bayramı’nı tüm Alevi kardeşlerimiz nezdinde can-ı gönülden kutlarken, bu anlamlı bayramın ülkemize ve bütün insanlığa barış, kardeşlik, hoşgörü sevgi ve saygı emarelerine vesile olmasını diliyor, tüm halkımıza en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Haber-  Foto: Aslı Sağaltıcı