SAMANDAĞ’DA CHP’DEN DE, CHP’LİLER  « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

SAMANDAĞ’DA CHP’DEN DE, CHP’LİLER 

Bu haber 27 Mart 2017 - 10:16 'de eklendi ve 331 kez görüntülendi.

 

 

Sıradan bir insan olsun, masada oturan şehir planlayıcısı olsun, önce hayal eder. İnsanlar ülkeleri ve gelecekleri için hayaller kurarlar. Şehir planlayıcı mühendiste önce hayal kurar, projesini çizmeden, kuracağı binayı, düzenleyeceği çevreyi hayal eder.

İnsanlar hayaller kurduğu müddetçe, sistemler ideolojiler hep siyasetin gündeminde kalacak ve tartışılacaktır…

Önemli olan bu tartışmalara hangi zihniyetle dâhil olduğunuz, ilkelerinize, kimliğinize ve tarihinize yakışan sınıfsal bir duruşla, doğru adrese karar verebilmenizdir.

Bunun ötesindeki, sorgusuz sualsiz kabuller, sağlıksız bir davranış biçimidir ki, arkasında ciddi yetersizlik, korkaklık ve menfaat çalışmaları aranmalıdır.

Son günlerin (belki de yılların demeliyim) moda tabiri ile ‘’toplum mühendislerinin’’ iktidara taraf yapma, taraf olma adına, ‘’algı yönetme ve toplumun bilinçaltını ele geçirme’’ çalışmaları, işte tam olarak böyle bir insan tipi oluşturmak içindir.

Bu karakter özelliğinde pek çok şahsiyetler var ilçemiz belediyesinde. Bu şahsiyet(ler) suları öyle bulandırdılar ki; öyle böyle değil, Erzurum’un, Kars’ın Mayıs ayına kalmış kar gibi, vıcık vıcık böcek kaynıyor işlerinde, yüzeylerinde.

Sakın ha!

Kimse bu bulanıklığa, bu böcekleşmeye bakıp da moralsizliğe düşmemelidir. Çünkü sular bulanmadan durulmaz. Öyleyse dalalım denizin diplerine, derinlerine doğru.

Ne demek CHP’ye tuzak…

Şahsımın CHP ile ilgili hiçbir anlamda organik bağı yok, yok olmasına da; CHP’nin Samandağ yerel yöneticileri ve kendine CHP’yi yakın bulan, bazı önemli isimlerden duyduklarımız bizi epey düşündürmüştür.

Bilindiği gibi şuan ki Belediye Başkanı Mithat Nehir, toplumumuzun çok büyük bir katılımıyla ÖDP’den Belediye Başkanı seçildi, ikinci dönem de ise Belediye Başkanlığı adaylığını CHP’den aday olup ikinci kez Başkanlık koltuğuna oturdu.

Şimdilerde ise çok daha 90 değil 180 derece de çark edip, AKP Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Hatay Milletvekili Fevzi Şanverdi ile deyim yerindeyse dirsek temasında görülmeye başlandı. Sosyal medyada, internet paylaşımlarında seviyesiz sokak dili söylemlere,  saygı ve insani boyutu aşan saldırganca tutumlara katılmadığımı belirteyim. Aşağıdaki sorularımı da oralara dayandırmadığımı öncelikle belirteyim.

Sorumlu gazetecilik terbiyemde buna müsait değil okuyucularım rahat olsunlar.

Şunun altını çizelim. HDP’de, AKP’de hatta sokaktaki pek çok insan da CHP için faşist yakıştırması yaptı ve yapıyorlar. CHP ise zaman zaman bugünkü iktidarın, çeşitli demokratik talepleri için eylem yapan kitlelere karşı, polisin başvurduğu nokta konumunda olmadı değil. “AKP’nin şiddeti faşizandır’’ vs. vs. Ki, pek çok şiddet eylemlerinde CHP’li milletvekilleri gaz bombasına, polisin itip kakmasına maruz kaldığı da oldu. Bir şeye karşı olmak başka, olanı doğru, ilkeli, dürüst, objektif bakıp değerlendirmek başka şeydir.

Uzatmayayım, benim soracağım CHP’nin yaşamın neresinde olduğudur? Kitlelere yeterli güven veriyor mu vermiyor mu?

CHP’yi kavramsal eleştirmek değil maksadım. Zira CHP hala yerinde altı okunu kalkan kullanarak kendini koruyor. Ya CHP çatısı altındakiler. CHP’li görünüp CHP’nin ne C, Ne H ne de P’si ile alakadar olmayanlar. Onları konuşmak istiyorum biraz.

Benim konum, Bir CHP’li Belediye Başkanının, 20-25 gün sonra 16 Nisan referandumu gibi Cumhuriyeti ortadan kaldıracak, büyük bir risk ortadayken, AK Parti milletvekili ile görüşmesi, ‘Ne iştir öğrenmek istiyorum.

Fevzi Şanverdi ki, AKP’nin Merkez Kurul Yönetim Kurulu üyesidir ve doğrudan Recep Tayyip Erdoğan’a bağlıdırlar. Erdoğan’dan talimat almadan bir adım atamazlar.

Acaba Başkan mutasyona mı uğradı? Bunu da yanında olanlar çıkıp anlatmalıdırlar halka. Samandağ insanına. Samandağ insanının daha doğmamış çocuğuna bunu borçlular.

Şimdi Başkanın kamuoyuna bir cevap vermesi lazım! Düşünülenin doğru olmadığını söylemesi, doğru ise, Samandağ halkına yararı, belediyenin çıkarı ne var anlatması lazım. Böylesi kritik bir dönemde CHP genel merkezinin bu görüşme ile ilgili bilgisi/alakası ne anlatması lazım ! CHP İlçe Başkanı Sayın İbrahim Aydoğan’dan tunun da ilimiz CHP Milletvekillerine, CHP’deki etkili ve yetkili tüm insanlara sesleniyorum bu süreçte bu görüşmenin nedenini açıklasınlar. Bu görüşmenin Sayın Nehir, hakkında açılmış davalarla alakası nedir?

Bu konu kantarın topuzu daha fazla kaçmadan açıklanmalıdır. Eski solcu olup, şimdi hiçbir şey olanlara duyurulur.

Ümit Sağaltıcı

 

 

Ümit Sağaltıcıdeneme01@hotmail.com