ÜST REKLAM

logo

reklam
01 Kasım 2019

“SAMANDAĞ VE YATIRIM”


admin
bereket@prestijbilgisayar.org

Yeşil Konak Restaurant – Cafe işletme sahibi Özcan Özçelik yazdı…

Arkadaşlar yıllardır gurbetçiler ile ilgili yazılar yazıyorum takip edenler bilir yurt dışının sorunlarını aynı zamanda hayli azalan kazançlarından dolayı memleketlerine geri dönüşleri ve yurt dışından memleketlerine dönüşleri ile ilçemizde yaşanan işsizlik ve tıkanıkları defalarca yazdım.

Ama maalesef yazmakla kaldık!

Başlıkta yazdığım gibi Samandağ ve Yatırım; Peki Samandağ’ı insanı yatırımını nerede yapıyor. Aslında soru şu olsa daha iyi olur Samandağ insanı büyük yatırımını neden ilçesinde değil de dışarıda yapıyor? Bizim gibi gurbetçiler gelip kendi ilçemizde bir şeyler yapmaya çalışır iken büyük paralar kazanan ilçemizin insanları yatırımlarını kendi ilçesinde yapsalar daha iyi olmaz mı? Yatırım demişken üç beş fabrika olsa meyve suyu, salça vb. fabrikaları gibi sizce ilçemiz de işsizlik azalmaz mı? 

Bence azalır!

Marifet dışarıda yapılan yatırımlar ile ilçemizden dışarıya turist taşımak değil asıl marifet kendi ilçemize yabancı turist taşımaktır. Samandağ’ına son bu yaz da 50 den fazla tur otobüsü bile gelmedi bu 50 tur otobüsü 500 hatta 5000 olamaz mı çok mu zor. Bence değil!

Samandağ’ın güçlü yatırımcıları yatırımını Samandağ da yapsalar ve bu yatırımı uzmanlar eşliğinde işin ehli ile Türkiye’ye tanıtsalar eminim ki ilçemize yüzlerce tur otobüsleri gelecektir. Gelmemek için hiç bir sebep yok!

İkinci büyük eksiğimiz ise maalesef çok az da olsa kendi ilçemizde yatırım yapanların yani lüks tesisler kuran arkadaşların bu lüks tesislerini düğün salonlarına çevirmeleri düğünler olmasa veyahut insanlarımız bu yaşanan ekonomi kriz yüzünden normal düğün salonlarına dönseler acep ne olur?

Maksadım birilerine laf atmak değil Maksadım ilçemizin eksiklerine vurgu yapmak arkadaşlar. Üç beş kişiden ibaret olan ve lüks yerler yapan bu arkadaşların sırtlarını sadece düğünlere değil daha fazla nasıl dışardan turist getiririz diye bu yönde daha fazla kafa yormamız ve bu hususta seminerler düzenlenmeli toplantılar yapılmalı ve siyasilerle istişare içinde olmak gerekiyor düşüncesindeyim.

Bu geçirdiğimiz yaz Samandağ tarihinin en berbat yazı ama kimse konuşmaktan yana değil herkes kendini güçlü göstermekte gerek küçük esnaf gerek te büyük yatırımcı sebebi de açık biz bize kaldık güzelim cennet gibi Samandağ da. Bu sene öyle veya böyle geçti ancak hala aynı çizgide kalırsak eğer gelecek sene üzülerek söylemek isterim ki onlarca kat daha berbat bir durum ile karşı karşıya kalacağız, kalmamak adına, Sevgili arkadaşlar dışarda yatırım yapmak yerine ilçemiz de kurmamız gerek. Tesisleri gerek üç beş fabrikaları gerek te hotelleri ama bunları yaparken de gerek ülkemize gerek te yurt dışına iyi tanıtalım uzmanlar eşliğinde bilirkişiler ile…

Yurt dışında gurbetçilerimizin azalan gelirleri yüzünden çoğu gurbetçi ilçesine dönüyor ve hep aynı meslekler ile iş yeri açmaya çalışılıyor. İlçemiz de çoğu da bir yıl geçmeden kapatıyor. Bizim turizmi geliştirmekten başka hiç bir çaremiz yok. Turizm artı birkaç fabrika bu ilçenin gerek işsizlerini en aza indirir iken gerekte gelen yabancılar sayesinde esnafımız canlanır.

Gene de bu sene önümüz de ki senelerden daha iyi olduğu gün gibi aşikâr yani önümüzde ki senelerde büyük sıkıntılar yaşanacağı kesin herkes ister küçük ölçekli ister büyük ölçekli yatırımcı olsa da bu çizgide kaldığımız müddetçe. Hepimiz elimizi bu taşın altına koymamız lazım düşüncesindeyim.

Samandağ Arsuz kıyı yolunun açılması Çevre yolunun ilçemize gelmesi Çevlik- Deniz arası kordonun düzenlenmesi ve orada gerek Yerel Belediye gerek Devlet destekli projelerin hayata geçmesi tüm Samandağ için büyük bir şans olacaktır.

Bu şansı herkesin gücü yettiği kadar doğru kullanmalı ve yatırımını ilçesinde yapmalı diye düşünüyorum. Yatırım yapan veyahut yapacak olanların da turizme yönelik sık sık Devlet ilçe yetkilileri ve Yerel siyasiler ile birlikte turizme yönelik seminerler düzenlenmeli ve toplantılar yapılmalı ki bu ilçe Hak ettiği Yere Gelebilsin. Herkese en içten saygılarımı sunuyorum değerli arkadaşlar Sevgilerimle…

Share
361 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SİGARA İÇMEK YA DA İÇMEMEK

  13 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Eğitimci Sami ASLAN, hazırladı… Uzun yıllar sigara içtiği için akciğer kanseri riski zaten çok yüksek olan birinin “sigarayı bırakması” fazla bir şey ifade etmez. Sigarayı bıraktıktan ne 1-2 sene, ne de çok daha uzun seneler geçse bile kanseri riski asla “sıfırlanmaz”. Bu durumdaki hastaların bir kısmı KOAH’la ilgili öksürük, balgam, nefes darlığı şikâyetleri üzerine sigarayı bırakmış olabilirler. Sigaraya bağlı KOAH gelişen hastalarda akciğer kanseri riski, sigara içip de belirgin KOAH belirtileri olmayanlara nispeten çok daha yüksekti...
 • SİYASET DEĞİL ÜRETİM YAPIN!

  08 Kasım 2019 Ekonomi, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Merhaba saygı değer okurlar. Arayı çok açtık, Bahar bitti kış geldi. Mevsimler geçte olsa değişti. Ama bu aralar, Mevsimlerden çok insanlar çabuk değişiyor. Cenazeye gittiğimiz zaman, üç günlük dünya, iyilik yapana, iyilikle anılana ne mutlu deriz. Veya şu üç günlük dünyada, bir karış topraktan başka ne alacağız ki deriz. İnsan ameli ile anılır deriz. Herkes İyilik Ve Ahiretten Dem Tutar! Ama hiç kimse bunu uygulamaz. Hiç birimiz! Herkes kendi menfaati doğrultusunda hareket eder. Kardeş, kardeşini, Baba Evladını, Evlat Baba Annesini ...
 • YAŞAMIN TEMELİ TOHUM VE TARIM

  08 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Türkiye’de bir çok konuda olduğu gibi açlık konusunda da net, güvenilir veriler yok. Ancak yaşanan ekonomik sorunlar, halkın alım gücünün zayıflaması ile tahminen nüfusun yüzde 20’si yoksul kabul ediliyor. Yoksul nüfus oranı kırsal bölgelerde daha yoğun. Yaşamın temeli gıda,gıdanın temeli ise tohum ve tarımdır. Tarımdaki sorunları çözmeden gıda sorununu çözmek mümkün değil. Türkiye, sahip olduğu tarım potansiyeli, biyoçeşitliliği ile, dünyada en son açlık ve yoksulluk sorunu yaşayacak ülke konumundadır. Yanlış tarım politikaları ile,...
 • “AİLE İÇİNDE YEMEK SEÇEN, ÇOCUK İÇİN OLUMSUZ MODELDİR”

  08 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Sağlık, Üst Haberler, Yerel

  Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Oyun ve Aile Terapisti Pedagog Onur CAN ÖNCÜL, çocuklarda yemek yeme sorununa değindi. ‘Beslenme bir canlının gelişimi için gerekli olan doğal ihtiyaçlardan bir tanesidir’ diyen ÖNCÜL, yemek yemeyle ilgili problemlerin genellikle ilk çocukluk döneminde başladığı hatırlatmasında bulundu. “Beslenme ortamı” sağlıksız olduğu zaman çocuğun bu durumdan olumsuz bir şekilde etkileceğine işaret eden Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Oyun ve Aile Terapisti Pedagog Onur CAN ÖNCÜL, konuşmasının devamında, “bu doğal ihtiyaç...