logo

reklam

SAMANDAĞ TADINDA SALÇA YAPIMI…

İlçemizde her yıl olduğu gibi bu yıl da evlerin bahçelerinde ya da sokaklarda yanan ateşin üstünde kaynayan bir salça kazanına rastlamak olası. İlçemizde sonbaharın yaklaşmasıyla kadınlarda kış hazırlıkları telaşı başladı. Turşu kurulmalı, salçalar kaynamalı, nereden başlamalı, e tabii ki domatesin ve biberin mevsimi geçmeden salça yapmaya koyulmalı. Market raflarından seçmesi daha kolay ama katkısız ve doğal olanı bulmak zor. Bunu bilen bir yerden işe koyulmalı …  İlçemizde Çiğdede Mahallesinde ikamet eden Şehide Fırıncı, katıksız domates salçası için ailesi ile kolları sıvadı.

Komşu dayanışmasının ve işbirliğinin daha görünür olduğu salça yapım işi aynı zamanda keyifli aile sohbetlerin yapıldığı, yemeklerin birlikte yenildiği, çayların içildiği bir şölen haline geliyor. Verimli toprağından, havasından, suyundan mıdır bilinmiyor ama, Samandağ salçasının kendine has kokusu ve lezzetinin olduğu, tüketiciler yapanlar tarafından da dile geliyor. Bu zahmetli işte zamanla bazı alışkanlıklar değişmiş olsa da kültüre değer veren aileler kararlılıkla salça yapıyor.

SALÇANIN FAYDALARI

Katkısız hazırlanan salça, domatesin ihtiva ettiği sağlığımız için son derece yararlı Likopen maddesinden bolca içerir. Likopen vücudumuz tarafından üretilmeyip çeşitli besinlerle vücuda alınan güçlü bir antioksidandır. Araştırmalara göre, likopen zarar görmüş hücreleri onardığı için  prostat kanseri, sindirim sistemi, meme kanseri, mide kanseri ve  kan kanserini engellemiştir.  Ayrıca kadınlarda kalp ve damar hastalığını koruyucu etkiye sahiptir. Toronto Üniversitesinin yaptığı bir araştırmaya göre likopen; LDL kolesterolün oksidasyonunu baskılayarak koroner kalp hastalığı riskini azaltmaktadır.

SALÇA YAPIMINI ANLATTI…

İlçemizde Çiğdede Mahallesi ikametli Şehide teyze, salça yapımını şöyle anlatıyor; “Olgunlaşmış domatesler bol su ile yıkanır. Yıkanan domatesler üçe dörde bölünüp ister makineden ister kevgirden geçirilir. Bu işlemden sonra posa atılır ve asıl zahmetli iş başlar. Büyük bir kazan ya da tencereye salça olacak malzeme konulur ve yanan odun ateşinin üstüne konulur. Ateş çok önemlidir. Ne çok harlı, ne de çok zayıf. Veee 3-4 saat sürecek karıştırarak pişirme aşamasına gelinir. Uzun ve büyük bir tahta kaşık yardımıyla dibi tutmasın diye karıştırılır. Zamanla üzerinde çıkan kabarcıkların elinize yüzünüze sıçramamasına dikkat etmek gerekir. Aksi halde can yakar. Artık belli bir kıvama gelen salçaya tuz ekleme zamanıdır. Tuzun sona doğru atılması da önemli. Çünkü yapım işleminin ilk zamanlarında atılırsa kabarcık oluşumu ve sıçraması daha çok oluyor. Kıvamına gelmiş salça kavanozlara doldurulur ve kapağı kapanarak ters çevrilir. Bundan sonrası size kalmış. Yemeklerde kullanabilir, kahvaltıda tüketebilir ya da harika soslar hazırlayabilirsiniz” dedi.

Haber- Foto: Ümit Sağaltıcı

 

 

Share
530 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?