ÜST REKLAM

logo

reklam

“SAMANDAĞ İNSANINI BEKLEYEN TEHLİKE”

 

Makina Mühendisi Asaf HİŞMİ, dün gazetemize konuştu. Belediye başkanı Veteriner Hekim Mithat Nehir’e seslendiği konuşmasında Hişmi, Başkan Nehir’in hayvan sağlığı konusunda yeterince birikimli olan bir vatandaş olduğunu belirterek Başkan Nehir’in sokakta dolaşan köpekleri toplayıp barınağa götürülmesi gerektiğini çok iyi bildiğine işaret etti.

Yılda en az 4 (dört)  kez iç parazitlere karşı aşılarını yaptırmak gerekir…

‘Sokağa salınan köpeklerin kuduz aşısı yapıldığını söyleyebilirsiniz’ diyerel sözlerini sürdüren Hişmi, “üremelerinin de durdurulduğunu da… Samandağ’ı Cadde ve sokaklarında başıboş dolaşan köpeklerin kulaklarında küpeleri de var. Kontrolden geçirildikleri belli…  Hayvanların iç parazitleri için de gerekli aşıların yapıldığını var sayım olarak kabul ediyoruz. Köpeklerin sokaklara salınması için yeterli gerekçe bu mu acaba?  Yılda en az 4 (dört)  kez iç parazitlere karşı aşılarını yaptırmak gerekir. Yapılıyor derseniz, inandırıcı olma şansınız var mı? Yok.  Yüzlerce köpek cadde ve sokaklardan, her Üç ayda bir, nasıl topallayacaksınız?  Muntazam şekilde bakımları, aşıları yapılmış olsalar bile, cadde ve sokaklara salınmaları doğru mudur? Bize göre değil…

Bu sorulara beraber yanıt arayalım:  Köpeklerin cadde ve sokaklarda başıboş dolaşmaları kuduzdan daha fazla tehlikeli olan iç parazitler, insanımızın sağlığını tehdit eder. Halk arasında KİST HASTALIĞI olarak bilinen (HİDATİK KİST hastalığı) sinsi bir şekilde yayılır. Kısa sürede fark edilmez. Eti bur ( etle beslene) hayvanlardan insana geçer. Bilhassa köpek ve kedilerden bulaşır. Bulaşma yolları; iç parazit yumurtaları rüzgârla. Köpek ve kedilerin ayakları vasıtasıyla gittikleri yerlere taşırlar. Hayvan dışkıları vasıtasıyla yaygınlaşır Parazit yumurtaları toprakta ve soğukta bir yıl süreyle canlılıklarını muhafaza ederler. Görüyorsunuz deştikçe tehlike büyüyor…

Belediye hizmet yapayım derken, eski sorunları çözmek bir yana, yenileri yaratıyor. Yaratılan sorunlar da insanımızın sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Birer ikişer değil toplumsal sağlık sorunu haline dönüşüyor. Bunu nasıl göze alıyorsunuz? Anlamak mümkün değil. Yeşil alanlar da öyle. İnsanlarımızın ruh sağlığını bozuyor. Onu da dikkate almıyorsunuz.  Niçin iktidardasınız? Ben sorunun yanıtını merak ediyorum Diğer insanlarımız merak ediyorlar mı? Onu bilemem. Gidişattan memnun olmadıklarını tahmin ediyorum.

Sakaya İli Halk Sağlığı Müdürü Sayın Dr. Aydın Erdoğan, 2017 yılı Kurban Bayramı arifesinde konuya ilişkin açıklamaları oldu. Yaptığı açıklamadan kısa bir alıntı: ‘’ Halk arasında kist hastalığı olarak bilinen hastalığın etken Echinococcus granulosus adı verilen bir parazittir. Bu parazitin esas kaynağı köpek, kurt, tilki gibi et yiyen hayvanlardır. Ancak ülkemizde kist hastalığının sebebi sıklıkla köpeklerdir. Parazit köpeklerin ince bağırsaklarında yaşar. Hastalık köpek dışkısı ile atılan yumurtalar insana bulaşır. Yumuktalar çok dayanıklıdır. Toprakta, soğukta bir yıl kadar canlı kalabilir. Dışkıyla atılan yumurtalar, hayvanların ayakları, arazi eğimi, rüzgâr ve yağmur etkisiyle yayılırlar.’’ Yazının devamında ‘’ Kist Hidatik hastalığından Korunmak için;

1 – Köpek ve kedilere mümkün olduğu kadar çiğ et verilmemelidir

2 – Kişisel temizlik kurallarına dikkat edilmeli, İçme ve kullanma suları temiz olmalı, çiğ yenen sebze ve meyveler bol su ile iyice yıkandıktan sonra tüketilmelidir.

3 – Kesilen veya ölen hayvanların kist bulunduran organları köpeklerin ve diğer etçil hayvanların ulaşmayacağı şekilde gömülerek bertaraf edilmelidir. Özellikle kurban bayramlarında bu hususlara daha çok dikkat edilmelidir.

4 – KÖPEKLER YILDA DÖRT KEZ İÇ PARAZİTLERE KARŞI İLAÇLANMALIDIR.

5 – Köpekler gezdirilirken etrafa dışkıları halinde, dışkıları alınarak poşete konulmalı, ağzı bağlandıktan sora çöpe atılmalıdır.

6 – Parazit mücadelesi yapılmadan serbest dolaşan KÖPELERİN OKŞANMASI VE SEVİLMESİ SIRASINDA PARAZİT YUMURTALARI ELLERE GEÇEBİLİR. Bu şekilde kirlenen ellerin yıkanmadan ağza götürülmesi ile parazitin yumurtası alınır. Bu nedenle, özellikle çocukların köpeklerle temasından sonra ellerini bol su ve sabunla yıkamaları sağlanmalıdır.’’

Açıklamada yer alan tedbirler evcil köpeklere yöneliktir. Hiçbir yerleşim merkezinde, hiçbir belediye başkanı,, cadde ve sokaklara barınağında tutuğu köpekleri, Samandağ belediyesi gibi cadde ve sokaklara salıp, insanların sağlığını tehlikeye sokmaz. Halk arasında kist hastalığı olarak bilinen hastalık yaygınlaşırsa, Kuduzdan daha tehlikeli sonuçlar doğurur.

Çevre köy ve kasabalardan sürekli ilçemize köpek gelmektedir. Bunlar büyük bir kısmı yakalanıyor, aşıları yapıldıktan sonra deniz kıyı şeridine, şehir merkezinde cadde ve sokaklara salınıyor, kontrolsüz, başıboş bir şekilde dolaşıyorlar. O kadar çoğaldılar ki; adım başı bir ya da iki köpekle tanışma fırsatı bulabiliyorsunuz! Acaba, belediye sorumlularının bu köpek sevgisini tahsil yoluyla mı edinmişler? Çünkü böyle bir sevgi, böyle bir aşk anca tahsil ile mümkündür.

Hayvan barınağında olması gereken köpekleri cadde ve sokaklara salarak hayvan sever sayılmasınız. Hayvan sevgisi tahsiliniz varsa, köpeği evinize, bahçenize alacak orada bakacaksınız.  Aynı zamanda eğiteceksiniz. Adam akıllı aşılarını, ilaçlarını düzenli bir şekilde yaptıracaksınız. O zaman inandırıcı olursunuz. Toplum sağlığını tehlikeye sokarak, hayvan sever olamazsınız İşin önü alınmazsa Samandağ insanı için Kuduzdan daha tehlikeli bir hastalıkla karşı karşıya bırakacaksınız.  Sayın belediye başkanını ve sayın meclis üyelerini göreve çağırıyorum” dedi.

Haber-Foto: Ümit Sağaltıcı

 

Share
703 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?