SAMANDAĞ GÖKKUŞAĞI REHABİLİTASYON MERKEZİ’NDEN ”21 MART FARKINDALIK GÜNÜ” MESAJI « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

SAMANDAĞ GÖKKUŞAĞI REHABİLİTASYON MERKEZİ’NDEN ”21 MART FARKINDALIK GÜNÜ” MESAJI

Bu haber 21 Mart 2017 - 9:31 'de eklendi ve 916 kez görüntülendi.

 

 

 

21 Mart günü bir çok önemli şey oluyor dünyada. Bunlardan biri de 21 Mart’ın ”Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü” olarak geçmesidir.

Down sendromu hakkında bilinçlenmemiz ve insanları bilinçlendirmemiz gerekiyor

Down sendromlu bireylerin eksiği değil fazlası vardır!

Genetik düzensizlik sonucu insanın 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom bulunması durumu ve bunun sonucu olarak ortaya çıkan genetik bir farklılıktır. Yani Down sendromu olmayan bireylerde 46 kromozom varken, Down sendromlularda 47 kromozom bulunur.

”21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü” ile ilgili konuşan Gökkuşağı Rehabilitasyon Merkezi’nden Psikolog ve Aile Danışmanı Gülfidan Pınar Yılmaz, konu ile ilgili yaptığı konuşmada; ”Down Sendromlu çocukların kendilerine özgü kişilikleri, yetenekleri, ilgileri vardır. Down Sendromlu çocukların ihtiyaçları diğer çocukların ihtiyaçlarından farklı değildir. Onlarda ailesiyle birlikte zaman geçirmekten mutluluk duyarlar. Çevrelerini keşfetmek, öğrenmek, oynamak, gülmek, sevmek ve sevilmek isterler. Down Sendromlu gençlerle  cinsel kimlikleri bulunan, ergenlik bunalımı yaşayan, aşık olan, kalbi kırılan,kardeşiyle inatlaşan, kavga eden, kapılara vurup çıkıp giden, gürültülü müzik dinleyen, gülen, eğlenen dans eden gençlerdir.” ifadelerini kullanırken, konuşmasını şöyle sürdürdü; ”Down Sendromlu bir çocuğun mümkün olduğu kadar sosyal bir ortamda büyütülmesi ve doğru eğitimsel desteği alması, gelişimi yararlı ve çok önemlidir. Sadece 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Gününde değil her günü farkındayız. Bizler Gökkuşağı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ‘nin güçlü, deneyimli kadrosu ile ihtiyaçları olan sevgi, ilgi, kaliteli eğitim ve psikolojik destek ile çocuklarımızın ve değerli ailelerinin yanındayız.”

Haber-Foto:Nazlı Hüzmeli