Samandağ Eğitim Sen’den Basına Destek Çağrısı… EĞİTİMCİLER, GAZETECİLERİ DİNLERSE! - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

Samandağ Eğitim Sen’den Basına Destek Çağrısı… EĞİTİMCİLER, GAZETECİLERİ DİNLERSE!

Bu haber 02 Temmuz 2020 - 18:12 'de eklendi ve 368 kez görüntülendi.

Kısa bir süre önce adres değiştirerek ilçemizde İtfaiye karşısına taşınan Samandağ Eğitim Sen şube yönetimi, ilçemiz basın mensuplarıyla yeni adresinde bir araya geldi. Basın mensuplarını dinleyen Eğitim Sen yönetimi, mevcut durumda zaten zor ayakta duran yerel gazetelerin ekonomik sıkıntılarının giderek derinleştiğinin farkında olduklarını belirttiler. Gazetemiz Ayna adına Sorumlu Yazı İşleri Müdürümüz Ümit Sağaltıcı’nın da katılım gösterdiği toplantıda, ilçede basın mensuplarının ekonomik sıkıntıdan öte, belirli zümrelerin basını bir tarafa koymaya çalışması sonucu sıkıntıya düştükleri beyanında bulundu. Sağaltıcı, ilçede özellikle halkın ileri gelen (!) tabiri kullandığı kişilerin basına demokratik davranmadığına dikkat çekti. Diğer basın mensuplarının da sıkıntılarını ifade ettiği toplantıda Eğitim – Sen Yönetimi, basın mensuplarını her türlü yayın çizgisini kabul eden bir yerden sahiplenmek istediklerine dikkat çektiler.

Sohbet havasında geçen toplantıda Samandağ Eğitim – Sen Yönetimi adına konuşan Cüneyt Kayıkçı, “sadece burada değil, ülke genelinde basının ekonomik sıkıntıları var. Yandaş basın olduğunuzda bütün kurumların sizleri desteklediğini, basının temel yapısına uygun olmayan bir muhtevaya bürüyüp kendi borazanı haline getirmeye çalıştığını ve basının her zaman bu güçlülerin hedeflerinde olduğunu biliyoruz.

Basın Mensubu dostlarımız, burada kıt kanat zor koşullarda işlerini yapmaya çalışıyor. Görebildiğimiz kadarıyla yerelde gazeteleriniz her gün çıkmıyor, haftada bir çıkıyor. Özellikle yönetim olarak ilk kongreden bu yana, üzerinde durduğumuz bir şey vardı: gazetecinin sorunu ve sorununun çözümü için neler yapılabilir.  Bu noktada bize düşen ne varsa yapmaya hazırız.

Bizler; Özellikle öğretmenlerin açığa alındığı dönemde basının önemini çok net bir şekilde gördük. Biz sadece sizleri bir basın emekçisi olarak görmüyoruz, aynı zaman Samandağ’ında demokrasi mücadelesinin bir parçası olarak görüyoruz. Her zaman biz sizi çağırır kendi derdimizi anlatırız, şimdi ise kurum olarak biz sizin sorunlarınızı dinlemeye karar verdik. Kurum olarak sizin derdinizi dinlemek, basını nasıl destekleyebiliriz, sorunlarınızı nasıl çözebiliriz, nasıl yanınızda yer alabiliriz noktasında çözüm üretmek için bir araya geldik.

Sadece Eğitim Sen yönetimi değil, buradan sizin aracılığınızla bütün kurumlara, Demokratlara, iş sahiplerine, Samandağ’da basını Demokrasinin bir parçası olarak gören bütün kesimlere çağrıda bulunmak istiyoruz.

Çağrımız şu; Basınımızı sahiplenelim, çünkü Samandağ’ında çıkan 4-5 gazetemiz var, biz bu 4-5 gazeteyi gözümüz kulağımız ve Demokrasinin olmazsa olmazı olarak değerlendiriyoruz.  Sizi buraya davet etmemizde ki asıl gayemiz, sizin derdinizi dinlemek, sorunlarınızı çözme noktasında elimizden gelen desteği sağlamak, siz dostlarımıza sahip çıkmak ve sahip çıkılmasını sağlamak. Bunu yaparken de, Özgür basın kavramını göz önünde bulundurarak, basın özgür olmalıdır, basın objektif olmalıdır, basın demokrasinin bir parçası olmalıdır düşüncesini pratiğe dökmektir. Bu yönüyle en çok önemsediğimiz, bir demokratik kitle örgütü ve bir sendika olarak Samandağ’ındaki bütün kesimlere basını üst perdeden sahiplenme çağırısı yapıyoruz.

Sizin aracılığınızla halka iletilmek üzere kendi derdinizi, biz size söylemek istiyoruz. Sizin sorunlarınız, dertleriniz, beklentileriniz nedir öğrenmek istiyoruz. Şuna da vurgu yapmak istiyoruz.

Bugüne kadar Samandağ’ında bulunan basının, özellikle hak alma mücadelesi yürüten, demokrasi mücadelesi yürüten bütün kesimlerin haberlerini yaptığını gayet iyi biliyoruz. Bugüne kadar yaptığınız politikayı desteklediğimizi ve özellikle demokrasiyi geliştirmeye çalışan kurumların haberlerini, varlıklarını gösteren bütün haberlerini en güzel yere yerleştireceğinizi de biliyoruz. Son olarak şunu ifade etmek istiyoruz. Basına destek çağrımızdır, her konuda basına destek olmamız gerekiyor” dedi.

Eğitimsen yönetimi, daha sonra gazetecilerin sorunlarını dinledi.

Gazetemiz adına konuşan Sorumlu Yazı İşleri Müdürümüz Ümit Dadük Sağaltıcı, “ilçemizde hemen hemen her işletmenin özellikle Covit 19 süreci ile artan ortak sorunu, ekonomik kriz. Ben burada ekonomiden çok ilçede gazetelere bakış açısını konuşmak istiyorum. Ne yazık ki, ilçemizde demokrasiden dem vuran birçok isim (şuan tek tek isim saysam zaman yetmez !) iş kendilerine uzanınca demokrasiyi de, hakkı da, hukuku da unutuyor.

Kuruluşumuzdan bu yana hizmet ettiğimiz insanlar en ufak bir eksiğimizde bizi tümden sili veriyor. Konunun önemini daha da kavratmak adına, x ismi açılış haberinde yazmayı unutmuşsunuzdur, ya da personeliniz yenidir haberde vatandaşı fark edememiştir. İşte o an var ya vatandaşı katletmiş olun ama bunu yapmayı verin. O an sizin ve gazetenizin bu ilçede bir manası kalmıyor. Sizinle yıllara dayanan geçmişi yok oluveriyor.

X vatandaş sizi habere çağırır, muhalefet edecek ammaaaa ‘adımı geçme’ der. ‘Haberde sizin imzanız olsun’ der. Olurda iş davaya dönüşürse, muhatap sizsiniz. Hoş imza atsa da; o bir kişiye, siz milyona yaymaktan zaten muhatapsınız farkında değil. Ama niyet başka siz davalık olun, o olmasın. Siz memleketin Robin Hood’usunuz çünkü!

İşin başka bir boyutu da siz yazın arkanızdayız diyenler var ya, varla yok arasındalar, siz Allah’a emanet. Hocayı, krala; fil için gönderenler misali. Bizi engin bir deniz olarak düşünseniz daldıkça neler bulursunuz neler.

Bir haber yazarsınız, festivalli duyurursunuz tasvip etmeyen eleştirir; siz demokratik davranayım dersiniz, yayına yer verirsiniz. Bir bakı vermişsiniz başka bir gazetede haber konusu oluvermişsiniz. Fransız gazete olursunuz akabinde haberlere de çağrılmazsınız, haberi dışardan duyar gidersiniz, dışlanan olursunuz!  

Bu ilçe ne yazık ki parayı medeniyetten önce tanıdı. Temelde sıkıntı bu, insana verilen değer parası kadar. Bu sebeple arsız, haklının önüne geçiveriyor!

Bu memleketin en olmazsa olmazı olup, bu derece yok sayılan bir meslek daha görmedim. Vatandaşa ses olmaya çalışırsın, elinden gelse sesini kesecek. Kimileri gelir size basın ahlak dersi verir. Emin olun mesleğe sevdanız olmasa bu sektöre zerre tahammül edemezsiniz. Ben kendi adıma konuşuyorum bu alana sevdalı olmasam milyonlar verilse, bu işi yapmayı kabul etmem.

Bu kadar dert yandık. Alanda sırtımızı sıvazlayan anlar yok mu tabiki var. Bu alanda gerçek ihtiyaç sahibine yardım eli uzatılmasına köprü olmak en büyük umudum benim. Bir insanın hayır duasını Allah için, alabilmek bu alandaki tüm meşakkatleri bertaraf ediyor.

Ben Gazetecilerin 4. Kuvvet olarak kabul edilip, itibarının geri iade edilmesini istiyorum. Ekonomi sonradan gelir. Birilerinin dediği gibi basın özgür deyip, yayınladığı haberden kaynaklı Gazeteciye davalar açıp adliye koridorlarında süründürmemeli. Basını alaşağı etmeye çalışanların sonu ‘Mardin kapı şen olur, memleketinde yaşam hayal olur!’ Neyse bu işin espirisi.

Ne yazık ki ilçemizde bu kısır döngüden kaynaklı görevimizi gerçek manada yapamıyoruz.  İşletmenin ekonomisini düzeltelim koşturmacasına düşünce, bir yerde onları fark edip yardım etmemizi bekleyen (aç olan, evsiz barksız olan, eğitim hakkı elinden alınan, insan hakları ihlal edilen ve daha sayamadıklarım) canlıları fark edemiyoruz. Etrafımızda oluşan çember içinde dövünüp duruyoruz.

Biz AYNA ailesi olarak, vatandaşımız, abone olsa da olmasa da kamu yarının olduğuna inandığımız, halkın haber alma hakkını yayında mahfuz kıldığımızı tekrar belirtmekte fayda görüyorum.

Ancak temel şartımız vatandaşın iddiasına resmi kaynak sunması ve yayında kendi imzasını kullanma cesaretini göstermesidir. Aksi bir durum dedikodu gazeteciliğidir, böyle bir gazetenin de ilçe faydası yoktur.

Vicdani sorumluluğunu yerine getirmek isteyen, gazetemize destek olmak isteyen tüm dostların başımızın üstünde yeri var. Olmak istemeyenlerin fikrine de saygımız var. Konuşacak konu çok ancak şimdilik bu kadar diyelim. Bizi dinlediğiniz için teşekkür ederim. Yeni yeriniz hayırlı olsun” dedi.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı