ÜST REKLAM

logo

reklam
26 Mayıs 2017

Samandağ Eğitim Sen: Semih Özakça ve Nuriye Gülmen’in Tutuklanmasını Kabul Etmiyor, Kınıyoruz!

 

“OHAL KALDIRILMALI, KHK’LER İLE HUKUKSUZCA İŞLERİNDEN ATILAN EMEKÇİLER İŞLERİNE İADE EDİLMELİ”

Samandağ Eğitim Sen, Açlık grevindeki eğitim emekçileri Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın, 75. gününde, evlerine yapılan polis baskınıyla gözaltına alındıktan sonra çıkarıldıkları mahkeme tarafından “Tutuklanmamaları halinde adaletin işleyişine zarar verecekleri” gerekçesiyle tutuklandığını hatırlatarak, onlara destek olmak isteyen Hatay Emek ve Demokrasi güçlerinin önceki gün akşam saatlerindeki basın açıklamasına giden gruplardan 20 kişinin göz altına alındığını belirttiler.

Samandağ Eğitim Sen açıklamasında; “bununla da yetinilmeyerek, Hatay Eğitim Sen binası önünde de arkadaşlarımıza gaz kullanılarak müdahale edilmiştir.

Ankara da Yüksel Caddesinde ve  Hatay da Saray Caddesinde aynı zorbalık kendini göstermiştir.

OHAL KHK’leriyle hukuksuzca ihraç edilen eğitim emekçilerimizin tutuklanması hukukun değil, siyasi iktidarın kapıldığı korkunun göstergesidir! Kaldı ki tutuklama kararının siyasi talimatlarla alındığı gerekçesinden de anlaşılmaktadır. Çünkü hükümet ve yargı, haksızlık ve hukuksuzluk kuşatmasına karşı “işimi geri istiyorum” diyerek isyan eden, bedenlerini açlığa yatıran iki insanın taleplerini karşılamayı değil, aksine onları gözlerden uzaklaştırarak sindirebileceğini ve üyelerimiz için oluşan kamuoyunun etkisini kırabileceğini düşünmektedir!

Bu nedenledir ki Kızılay’ın orta yerindeki “insan hakları anıtı” dahi kurulan polis bariyerleriyle kuşatılmış, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek olmak isteyenler, genç yaşlı denilmeden yerlerde sürüklenmiş, darp edilerek gözaltına alınmıştır. Aynı manzara dün Saray Caddesinde de tekrarlanmıştır. Basın açıklamasına bile tahammül edemeyenler toplumsal olaylardan, tepkilerden korkuyorsa; milyonları açlıkla, işsizlikle terbiye etmekten, itaat etmeye zorlamaktan vazgeçmelidir. Dolayısıyla OHAL kaldırılmalı, KHK’ler ile hukuksuzca işlerinden atılan emekçiler işlerine iade edilmelidir.

Samandağ Eğitim Sen olarak Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın hemen serbest bırakılmasını ve taleplerinin süratle karşılanarak yaşamlarına sağlıklı biçimde devam edebilmelerini istiyoruz!” dedi.

 Haber-Foto: Ali Doğru

Share
556 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?