ÜST REKLAM

logo

reklam

SAİT KAHİLOĞULLARI, GÜVEN TAZELEDİ

Samandağ Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi coşkulu bir olağan kongre gerçekleştirdi. Kültür Merkezinde gerçekleşen kongrede 2 aday yarıştı. Sait Kahiloğulları ve Orhan Durgun’un yarıştığı seçimde Sait Kahiloğulları üç yıllığına yeniden başkanlığa seçildi. Gündem maddelerinin tek tek oylamaya sunulduğu kongrede Kahiloğulları, tam not aldı. Seçimin kapalı usul, sandığa gidilerek yapılması için sunulan önerge Kanun Maddesinin bu gündeme kapalı olmasından kaynaklı reddedildi. Divan başkanlığını İsmail Toklucu kâtipliği ise Mithat Sağaltıcı, Velif Coşkun, Nebil Yüksek ve Hikmet Kurtuluş yaptı.

Kongrede iki adayın konuşmalarına yer verildi. Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi seçimlerinin Türkiye genelinde 3 yılda bir gerçekleşeceğinin altı çizildi. Seçime geçilmeden önce Halkbankası Müdürü Serdar Kıtoğlu tarafından Sait Kahiloğullarına başarılarından dolayı plaket takdimi yapıldı.

Plaket sunumundan sonra konuşan Nurettin Koyun, ‘plaketi hazırladığımız sırada ilçde 2. bir aday yoktu. Biz bu plaketi Sait beye ve ekibine başarılarından dolayı takdim ediyoruz” dedi.

 69 Milyon TL kredi kullandırdık…

Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi mevcut Başkanı Kahiloğulları, konuşmasında divanı ve katılımcıları selamlayarak; “Kurum başkanları olan Said Gülşen ve İlhan Gülşen’i bir kez daha anımsayıp Allah’tan rahmet diliyorum.

Kooperatifimizin 2017 yılı Genel Kuruluna katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum.

2017 yılını geride bıraktığımız bu günlerde hepimize sağlıklı mutlu güvenli ve esnaf teşkilatımız için bereketli bir yıl diliyorum.  Bana layık gördüğünüz bu görevde, Ben ve çalışma arkadaşlarım, siz değerli esnafımızla omuz omuza, birlik beraberlik ve dostluk ruhuyla çalışarak göreve geldiğimizde kapalı olan kooperatifimizi açmakla kalmadık sadece 2017 yılında sizlere 45 milyon kredi verdik. Sayenizde kooperatifimizi eski ihtişamına getirdik. Bundan dolayı emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Geçtiğimiz 2017 yılı içerisinde, gerek ülkemizin gerekse de Hatay’ımızın içerde ve dışarıda zor süreçler geçirdiği hepinizin malumu. Bu süreçte merkez birliğimiz genel başkanı Sayın Abdulkadir Akgöl olağanüstü çaba harcayarak bazı haklar koparmaya çalıştı. Azda olsa kooperatifimiz aracılığıyla 41 kişiye 1.milyon- tl faizsiz kredi verdik icraya uğramış ortaklarımıza yeniden yapılandırma kapsamında tüm gecikme faizleri silindi. Bu kapsamda 50 ortağımızdan 323 bin tl faydalandırıldı. Kooperatifimiz bu zamana kadar 69 Milyon TL kredi kullandırarak, esnafımızın sıkıntılarını biraz olsun hafifletmeye, esnafımızın yükünü biraz azaltmaya çalışmıştır. Bundan sonra da ben ve ekibim, aynı çalışkanlık ve şevkle siz değerli esnafımızın her daim yanında olmak için azimle çalıştık . Siz kıymetli esnafımızın desteğini alarak benim ve ekibimin azmi ile birleştirdik kredi veremeyen kooperatifimizin kredi limitini 150.000.00- TL’ye yükselttik. Bu başarı kooperatif idaresiyle birlikte tüm esnafımızın başarısıdır. Bugün itibariyle kooperatifimiz çok daha iyi bir konumdadır. Ben ve ekibim, sizlere daha iyi hizmet için çalışmayı borç biliriz.

Devletin sağladığı hazine destekli kredinin ödenmemesinden kaynaklı takip ve icraya intikal eden dosyalarımız olmuştur. Kooperatifimiz tarafından siz değerli esnafımıza kanunların izin verdiği çerçevede yardımcı olunmuştur. Biz hiçbir zaman esnafımızı mağdur etme politikası izlemedik aksine sizi daha fazla mağdur etmeyecek şekilde çalıştık ve uyuşmazlıkları çözüme kavuşturduk. Ödenmeyen krediler hazine bütçesinden gönderilen plasmanı etkilemekte, esnafa kredi verme konusunda sıkıntı yaşatmaktadır. Siz esnaflarımızın mağduriyet yaşamaması için kredi ödemelerinizin zamanında yapılmasını rica ediyorum.

Değerli ortaklar; Biliyorsunuz ki kooperatif bir şirket değil,Halk bankasıyla çalışan Devlete ait bir kurumdur.Ancak ben ve yönetimim, tüm Samandağ’ı büyük bir aile olarak gören dostane, samimi, bir yaklaşımla çalıştık. Ben ve ekibim, aynı azim ve çalışma ruhuyla devam ettirmek sözü  ve başkanlığım boyunca yaptığımız hizmetlere yeni hizmetler  katacağımız sözü ile  tekrar bu yüce göreve talibiz.

Bu hususta yardımlarını esirgemeyen,  Halk bankası müdürümüz Serdal Kıtoğlu’na ve halk bankası personeline huzurunuzda teşekkür ediyorum.

Değerli konuklar, Merkez Birlik Başkanımız Abdulkadir Akgül’e, Bölge Birlik Başkanımız İsmail Toklucu’ya, Bölge Birlik Başkan Yardımcımız Nurettin Koyun’a  desteklerinden dolayı teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum. Değerli konuklarımız, 2018 yılının ülkemiz, halkımız ve esnafımız için hayırlara vesile olmasını; istikrarlı, bol kazanç, huzur ve barış getirmesini temenni ediyorum. Dinlediğiniz için teşekkür ediyor; kendi adıma ve yönetim kurulum adına sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyor; saygılarımı sunuyorum” dedi. Kahiloğulları’nın konuşmasından sonra gündem maddeleri tek tek oylandı.

Esnaf zor ayakta kalıyor, kredi kullandırılmıyor…

Başkanlığa aday olan Orhan Durgun konuşma yaptı. Durgun, seçimin tarafsız bir şekilde gerçekleşmesi temennisinde bulunarak, katılımcıları selamladı. Aile olarak ilçede 50 yıllık bir esnaflık geçmişlerinin olduğunu belirten Durgun, “ben bu kadar büyük bir kitlenin önünde konuşamayacağımı nutkumun tutulacağını zannediyordum. Ailemin içinde olduğumu bilen bir yerden çok rahatım. Ben okumak üzere size bir metin hazırladım. Ama okumak yerine gözlerinizin içine bakarak konuşmak istiyorum. Tepkilerinizi merak ediyorum. Esnaf zor ayakta kalıyor. Ne yazık ki bir çok esnaf maddi sıkışıklıktan dolayı belirli bir süre sonra ya dükkan kapatıyor, ya da kredi çekmek zorunda kalıyor. Kooperatifler hepimiz için var. Kimsenin tekelinde değildir. Ben 17 gün önce kongre olacağını öğrendim. Adaylığımı açıkladıktan sonra sosyal medyada birçok diyaloga mazhar olduk. Ben oradan kimseye cevap vermedim. İlçede Akıl Durgun ve çocuklarının kim olduğunu çok kişi bilir. Ben şeffaf bir yönetim için ekibimle adayım. İlçede kredi kullanımı kişiye has olmamalı. Kooperatifçe kredi kullandırılmayanlara yardımcı olmak istiyorum. Bu süreçte yeni dostluklar edindim. Bizim derdimiz kimseyi ayrıştırmak değil bilakis birleştirmek. Ben Kapalı oylama usulu ile seçimin gerçekleşmesi talebimi dile getirmek istiyorum. Seçimin şimdiden herkese hayırlı olmasını diliyorum”dedi.

Kredi verme yetkisi kooperatifin yetkisinde değildir…

Konuşa sonrası bir düzeltme yapan Nurettin Koyun, “yanlış bir ifade kullanıldı. Bu ifadenin bilgi eksikliğinden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Arkadaşlar hiçbir kooperatif kredi vermeye yetkili değildir. Bilakis konu direk Halkbankası ve Gümrük ve Ticaretten onay almalı. Esnaf ve Kefalet burada sadece aracılık eder” dedi.

Yeni yönetim Sait Kahiloğulları başkanlığında oluştu…

Konuşmalardan sonra seçime geçildi. Kapalı Oy Sistemi katılımcılara soruldu, talep olur almayınca Başkan Adayı Durgun’un babası Akıl Durgun, oğlundan seçim yerini terketmesini talep etti. Esnaf Durgun’a gitmenize gerek yok derken divan seçimin sürmesi gerektiğini belirterek seçimi sürdürdü.  Halk iradesine sorulan başkan tercihi Sait Kahiloğulları’ndan yana oldu.

Sait Kahiloğulları başkanlığında seçilen, yeni Yönetim Asil Üyeleri; Müfide Doğru, Seyhan Yıldırım, Rafi Aslan ve Meriç Uzun yeni Yönetim Yedek Üyeleri Cuma Kont, Sezer Esmer, Ogün Yabancı, Semih Bakır ve Ayten Genç isimlerinden oluştu. Samandağ Ayna Gazetesi yayın ekibi olarak, yönetime başarı dileriz.

Haber-Foto: Ümit Sağaltıcı

 

Share
619 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?