SAHİLLİOĞULLARI’NDAN GRUP YORUM HALK KONSERİ DEĞERLENDİRMESİ - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

SAHİLLİOĞULLARI’NDAN GRUP YORUM HALK KONSERİ DEĞERLENDİRMESİ

Bu haber 08 Haziran 2020 - 9:05 'de eklendi ve 752 kez görüntülendi.

Evvel Temmuz Grup Yorum Halk Konserini organize eden Grup Yorum Gönüllüleri ve Organizatör Semir Sahillioğulları, Grup Yorum Halk konseri ile ilgili konuştu. Semir Sahillioğulları sorularla Gurup Yorum Halk Konserini değerlendirdi.

1: Evvel Temmuz nedir?

Evvel Temmuz Rumi takvime göre Temmuz’un başı, miladi takvime göre 14 Temmuz’a denk gelen Hatay, Mersin, Adana bölgelerinde ve Suriye’nin sahil kesimlerinde Arap-Alevilerinin hala kutladığı bayramın adıdır. Tarihçesi birçok rivayete göre farklılık gösteriyor. Dini metinlerde çok tanrılı dinler sürecine kadar dayandığı düşünülüyor. Yani 4000 yılı aşkın bir geçmişe sahip olduğu düşünülüyor. Ancak yazılı tarihi vesikalarda kutlama sürecinin yaklaşık 150 yıllık bir geçmişi olduğu düşünülmektedir. İster 4000 yıllık tarihe, ister 150 yıllık geçmişe sahip olsun temelindeki anlam; onun toprağa bağımlı yaşayan halkların bereket, hasat, üretim bayramı olduğunu gösteriyor. Burada bayramdan kastımız elbette dini bir bayram değildir. Ancak halkın yüzlerce yıllık kültürel bir geleneği olduğu aşikardır.

Soru 2: Grup Yorum’u her sene bu festivalde görüyoruz, peki bu sene Grup Yorum konseri olacak mı? Yasaklamalarla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Halklar bulundukları her coğrafyada kültürüyle, diliyle, gelenekleriyle, değerleriyle yaşarlar. Bu düzen, sınıfsal çıkarlarından dolayı doğal olarak halka düşmandır. Halka düşman olanlar kültürüne de, diline de, geleneklerine de, değerlerine de düşmanlık besler. Evvel Temmuz Festivalinin 1980’lerde yasaklandığını da düşünürsek ne demek istediğimiz daha iyi anlaşılır. Bugüne kadar halkımız kendi kültürüne, değerlerine sahip çıkmak için Evvel Temmuzu sahiplenip yasaklara rağmen kutlamayı ve bu geleneği yaşatmayı sürdürmüştür. Grup Yorum bugüne kadar halkın acılarını, sevincini, adalet talebini, direnişlerini, geleneklerini en çok sahiplenen ve zaten bu halkın içinden çıkan, mayasını halkın oluşturduğu bir müzik grubudur. Aslında yalnızca bir müzik grubu değil, bu halkın yaşamının her alanında yanında olmuş, halkın sesini, hayata dair taleplerini sanatıyla anlatmış ve halkın toplumsal hafızasının oluşmasında çok önemli katkıları olmuş bir duruştur. Zaten bunca baskılara maruz kalmasının da nedeni budur. Halka düşman olan bir anlayışın Grup Yorum’a düşman olmaması beklenebilir mi? Şunun herkesçe bilinmesi gerekiyor ki; Grup Yorum Evvel Temmuzun ve bu festivalin artık ayrılmaz bir parçası olmuştur, bunu isteseler de değiştiremezler. Grup Yorum’un tarihindeki yasaklamalarla Evvel Temmuzun yasaklanması süreci de benzerlik gösterir. Geçen sene 1980’dekine benzer bir yasaklama getirilmek istendi. Ancak halk nazarında konser yasaklamak isteyenler teşhir oldu. Yine benzer bir girişimleri var. Açık söylüyoruz; hiçbir somut gerekçe olmadan, mesnetsiz iddia ve demagojik söylemlerle halkın yüzlerce yıllık geleneği ve bu geleneğin artık ayrılmaz bir parçası olan Grup Yorum Halk Konserini yasaklama girişiminde bulunmak, Samandağ halkına ve bu halkın değerlerine, gelenek ve kültürüne saygısızlık ve açık bir provokasyon anlamı taşımaktadır. Yasaklamaya çalıştıkları grup Türkiye’de şu an hala kırılamamış bir kitlesellik rekorunu elinde bulundurmaktadır. Nitekim daha önce de Samandağ’da 60.000 kişinin katılımıyla düzenledikleri konserler olmuştur. Halkın bir şeyi istemesi o şeyin meşru olması için yeterlidir. Haklılığın, meşruluğun ve hatta yasallığın ölçüsü budur ve önünde hiçbir engel duramaz. Bu anlamda mülki idare amirliği olarak valilik ve kaymakamlığın da üzerine düşeni yapması gerekmektedir. Bu süreci demogojik söylem ve çarpıtmalarla sürdürmek olanaksızdır.

Soru: “Korsan konser düzenleyecekler” şeklinde bir açıklama oldu ulusal basında, buna ne diyorsunuz?

Şunu açıkça söyleyelim; biz başvuru sürecinde Kaymakamlık ve Emniyet talep ettiği için daha önce kullandığımız bir afişi güncelleyerek başvuru yaptık. Süreci de şeffaf bir şekilde yürütmeye çalışıyoruz, bu nedenle gelişmeleri duyuruyoruz. Kaymakamlık, kendi makamına yakışmayacak bir düzeyle yazılı ve evrakla yaptığımız başvuruya sosyal medyadan yanıt veriyor. Üstelik kaymakamlık kendi sitesinde açıklama yayınlamadan önce Sabah, Takvim gibi halkın değil ama sahibinin sesi olan 2 ulusal yandaş basında haberler çıkıyor. Bu kaymakamlığın kendi bürokrasisine dahi uymayan bir anlayıştır. Bu ne hız, bu neyin telaşıdır? Kaymakamlık ve Valiliğin açıkça söylediklerimizi çarpıttığını belirtelim. Onlar bizden afişle başvuru yapmamızı istedikleri için afiş paylaştık. Onlar bunu demogojik bir söylemle “korsan konser yapacaklar” diye duyuruyorlar. Ve bu şekilde duyurulması için de zemin hazırlıyorlar. Bu neyin hazımsılığıdır? Biz sadece sorun istemiyoruz, bu nedenle il ve ilçe makamlarına defalarca bildirimde bulunduk. Ancak çözüm iradesi geliştirmediler. Bu da çözüm iradesi geliştirmek isteyen bizim değil, mülki idarenin yarattığı bir sorundur. Bir kere daha söylüyoruz; Biz sorun istemiyoruz. Biz bu halka bir söz verdik, Grup Yorum’u kendi gününde, kendi saatinde, halkla, halk festivalinde buluşturmak istiyoruz. Şu an karşılaştığımız herkes konserin yapılacak olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiriyor. Bu coşkuyu başka yerde görmeniz mümkün değil.

Soru 3: Mümkün olması halinde salgın koşullarında konser nasıl verilecek? Eğer konser olursa ne gibi önlemler düşünüyorsunuz?

Yukarıda anlattığımız gibi biz konser başvurusu yaparken bizden afiş istendiği için daha önce kullandığımız bir afişle ve evvel temmuz festivalindeki kendi günümüzle talepte bulunduk. Ama hem halkın sesi Grup Yorum hem de biz bu salgın sürecini yakından takip ediyoruz. Tabi ki halkımızın sağlığı bizim için her şeyden önemli. Bu nedenle biz afişte belirttiğimiz tarih dışında başka bir tarihte konser izni verilirse buna bir itirazımız olmayacaktır. Elbette bu, salgın sürecinden kaynaklı attığımız bir adımdır. Salgın ve salgının açık havadaki yayılımıyla alakalı da uzmanlarla görüş alışverişimiz var. Şu ana kadar açık havada tertiplenecek bir konserin salgının yayılımına ortam hazırlayacağıyla alakalı herhangi bir görüş ön plana çıkmamıştır. Böyle bir tehlike olması halinde her türlü önlemi almaktan çekinmeyeceğimizi belirtelim.

Soru 4: Grup Yorum konserini nasıl tertipliyorsunuz?

Kollektif bir halk emeği, dayanışma ve ilkesel disiplinle düzenliyoruz. Diyebiliriz ki; halk aslında kendi konserini kendi tertipliyor. Hatta Grup Yorum üyeleri de aynı emeği konser bölgesinde veriyor. Biz bu konserde konser alanına Grup Yorum’un kendi talebi doğrultusunda içki sokmuyoruz. Grup Yorum’un şarkıları o içkilere meze edilecek şarkılar değildir çünkü. Güvenlik anlamında düzenlenen en disiplinli ve güvenli konser olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunu halkımız çok iyi biliyor. Yine burjuva tekelci markalar ve sponsorluklarını kabul etmiyoruz. Tek sponsorumuz yine halkımızın kendisidir.

Son olarak konuyla ilgili söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Yıllardır sorunsuz bir şekilde düzenlediğimiz Evvel Temmuz Grup Yorum Halk Konserlerini, bu yılda Halkımızla birlikte aynı özveri ve disiplinle düzenleyeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

Grup Yorum Halktır, susturulamaz! Türküler susmaz, halaylar sürer!” ifadelerine yer verdi.

Haber Merkezi