SAĞLIKLI YAŞAM - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

SAĞLIKLI YAŞAM

Bu haber 04 Temmuz 2020 - 11:09 'de eklendi ve 1.131 kez görüntülendi.

Hazırlayan: Sami Aslan

Washington Üniversitesi’nin uzmanları günümüzde salgın halini alan obezite ve bununla ilgili hastalıkların bir numaralı sebebinin “aşırı işlenmiş yiyecekler” olduğunu ve bu hastalıkların ilaçlarla değil “sağlıklı bir hayat tarzı” ile tedavi edilebileceğini vurguluyorlar.

Tüm dünyada artan obezite salgını ve bununla ilgili kronik hastalıklar aşırı işlenmiş gıda tüketimindeki artışla ilişkilidir. Kilo almayla en alakalı yiyecekler içinde patates cipsleri, şekerli meşrubat, tatlı ve şekerlemeler, işlenmiş tahıllar ve işlenmiş et en başta yer almaktadır.

Fareler üzerinde yapılan laboratuvar deneyleri; işlenmiş gıdalarda bulunan kimyasalların bağırsaklardaki yararlı mikropları(mikrobiyoto) yok ettiğini, kan şekerini yükselttiğini, aşırı yemeye, kilo alımı ve karaciğer yağlanmasına sebep olduğunu gösteriyor.

İnsanlar üzerinde yapılan yeni araştırmalarda; aşırı işlenmiş gıdaların doymaya engel olduğu, yemek yeme hızlarını arttırdığı ve kilo almaya yol açtığını ortaya kondu.

Sadece obezite ve ilgili hastalıkların belirtilerini ilaçlarla tedavi ederek bir yere varılamaz, gıdaları ilaç gibi kullanmayı öğrenmeliyiz.

Amerika’da beslenme uzmanları, obezite ve kronik hastalıkları azaltmak için işlenmiş gıdaların sınırlandırılması, sebze, baklagiller, fındık, meyve ve su alımının artırılması gerektiğini ısrarla belirtmiştir. Hazır gıdaların yaygınlaşması ve geleneksel beslenmeden uzaklaşma toplum sağlığında olumsuz yönde yeni bir devrin başlangıcı olmuştur.

Küçük üretici, esnaf ve pazarların yerini hızla fabrikalar ve süpermarketler almaya başlamıştır. Tüm dünyayı ciddi şekilde sarsan ve daha çok sarsacağı da aşikâr olan bu hastalık salgının önlenmesinin tek yolu tekrar doğaya, doğal yaşama ve doğal beslenmeye dönüş yapmaktır. Ancak doğayı incitmeden…

Kaynak: Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta

Sami Aslan
Sami Arslandeneme@deneme.hotmail.com